probiotyki

  probiotyki

  Lekarze wypisujący chorym antybiotyki, zwykle zalecają im osłonowo probiotyki w kapsułkach. Nowe badania pokazują jednak, że probiotyki mogą nam czasami utrudnić powrót do odpowiedniej formy po terapii antybiotykami. Jak to rozumieć? O komentarz do badań poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN gastrologa dr hab. n. med. Michała Lipińskiego.

  Nastała moda na probiotyki - podobno można dzięki nim wzmocnić swoją odporność. Czy to prawda? Czy można je brać profilaktycznie? Można je stosować bez konsultacji z lekarzem? Czy probiotyki mogą zaszkodzić? O działanie probiotyków zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN kierownik Kliniki Pediatrii WUM prof. dr hab. Hannę Szajewską.

  Doszły do nas niepokojące wieści - otóż według Światowej Organizacji Zdrowia aż 40 proc. antybiotyków jest przepisywanych niewłaściwie. O przyczynach tego zjawiska i skutkach dla zdrowia rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry TVN internistą dr. Pawłem Grzesiowskim. Kiedy antybiotyk jest rzeczywiście niezbędny? Do czego potrzebne są probiotyki?

  Kefir, jogurt, maślanka, mleko i inne produkty mleczne. Kapusta kwaszona i ogórki kiszone. To najpopularniejsze źródła dobrych bakterii. Jakich szczepów bakterii szukać? W jakich ilościach produkty te powinny znaleźć się w naszej codziennej diecie? Za co odpowiedzialne są „dobre bakterie” i czym skutkuje ich niedobór? Gościem Dzień Dobry TVN była dietetyczka Agnieszka Piskała.

  Bakterie w przewodzie pokarmowym odpowiedzialne za przybieranie na wadze? Okazuje się, że od flory bakteryjnej w naszych jelitach może zależeć to, czy jesteśmy szczupli czy mamy nadwagę. Jak to możliwe? O tym w Dzień Dobry TVN dr Paweł Grzesiowski oraz dietetyczka Dorota Osóbka. Czy można pobrać jelitową florę bakteryjną od osoby szczupłej i zaszczepić ją u otyłej?