Chcesz mieć dobry humor? Przyjrzyj się swojej diecie. "Im lepszy stan jelit, tym lepszy nastrój"

Co zrobić, aby cieszyć się lepszym samopoczuciem?
Całoroczne wyzwanie Raczków - listopad
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nasz nastrój w dużej mierze zależy od stylu życia, który prowadzimy. Ogromne znaczenie ma to, co jemy oraz czy regularnie uprawiamy jakiś sport. W jaki sposób dieta i ruch przekładają się na nasze samopoczucie? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Marta Jachym - Raczyńska, dietetyczka i Paweł Raczyński, trener.

Co wpływa na nasze samopoczucie?

90 proc. serotoniny, czyli hormonu szczęścia, powstaje w jelitach. Dlatego tak ogromny wpływ na to, jak się czujemy, ma nasza dieta. Aby zapewnić sobie dobry nastrój, powinna ona obfitować w tzw. prebiotyki. Znajdziemy je m.in. w kiszonkach, fermentowanych produktach mlecznych oraz orzechach włoskich.

- One wzmagają wydzielanie maślanu w jelitach, który dba o ich dobry stan. A im lepszy stan jelit, tym lepszy nastrój - tłumaczyła Marta Jachym - Raczyńska.

Za nasze samopoczucie odpowiada również witamina D3. Większość z nas ma jej niedobory i powinna ją suplementować. Zanim jednak sięgniemy po pigułkę, warto się przepadać i sprawdzić jej stężenie w organizmie i w oparciu o wyniki - po konsultacji z lekarzem - dobrać odpowiednią dawkę.

Na nasz humor wpływają również kwasy tłuszczowe omega 3. Ich doskonałym źródłem są m.in. tłuste ryby.

Zdaniem dietetyczki, związki, które poprawiają pracę jelit, a tym samym nasz nastrój, warto przemycać w zdrowym koktajlu. Z czego i jak go przygotować? Dowiecie się tego z powyższego materiału.

Ruch na dobry humor

Trzeba mieć świadomość, że sama dieta to za mało, aby cieszyć się dobrym humorem. Ważny jest jeszcze ruch. Trener Paweł Raczyński zaleca, aby raz w tygodniu wybrać się na 2-godzinny spacer po lesie. Dlaczego?

- Bo wycisza nasz układ nerwowy, bo pozwoli nam się odciąć od bodźców, bo dobrze nas dotleni - wyliczał. Na tym jednak nie koniec. Aby wyciszyć układ nerwowy, warto na jeden dzień zrezygnować z korzystania z mediów społecznościowych.

Ważny będzie także codzienny stretching. Jak go wykonać? Dowiecie się tego z materiału wideo.

Prebiotyki i probiotyki - czym się różnią?

- Bakterie jelitowe potrzebują pokarmu jak wszystkie takie mikroorganizmy. Prebiotyki to są substancje, które karmią naszą mikroflorę, czyli substancje, które są np. dodawane do żywności, ale też na szczęście w niej zawarte, np. w warzywach, ugotowanym ryżu. Bardzo często jest to po prostu niestrawny błonnik. Taki pokarm dla naszych bakterii jelitowych - wyjaśniała Marta Jachym - Raczyńska.

Probiotyki najczęściej stosowane są podczas antybiotykoterapii. Jednak część z nas sięga po takie produkty z nadzieją, że poprawi swoje zdrowie. Dietetyczka radzi: zanim zaczniemy je łykać, warto dobrze się zastanowić, czy naprawdę ich potrzebujemy, bo zdarza się, że bierzemy ich za dużo.

- A nadmiar nawet dobrych bakterii to też nie jest sytuacja dla nas korzystna. Jeśli chcemy kupić probiotyk, nie zastanawiajmy się jaki, ale czy na pewno go potrzebuję, czy jestem po antybiotykoterapii, czy jadę do jakiegoś egzotycznego kraju, czy może przeszłam jakąś chorobę jelit, żołądka. Wtedy tak - zaznaczyła. W przeciwnym razie lepiej przyjrzeć się diecie i wzbogacić ją o produkty, które wspomogą pracę układu pokarmowego.

O czym jeszcze warto pamiętać? Co zrobić, aby cieszyć się lepszym zdrowiem i lepszym samopoczuciem? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości