Jak pobudzić mózg?
Aby dodać sobie energii i poprawić pracę mózgu w pierwszej kolejności trzeba zadbać o odpowiednie nawodnienie. - Jak to zrobić, żeby wypijać odpowiednią ilość wody? Dwa litry dziennie to jest absolutne minimum. Ja polecam kupić sobie butelkę z podziałkami na mililitry i wyznaczyć sobie, że np. w czasie mojej ośmiogodzinnej pracy chcę wypić 900 mililitrów. Ustawiam sobie przedziały czasowe - do 12.00 wypijam sobie pierwsze 200 mililitrów. Jeśli mam z tym problem mogę nawet ustawić powiadomienie w telefonie. To jest najlepszy sposób, żeby wyrobić w sobie odpowiedni nawyk - powiedziała Marta Jachym-Raczyńska, dietetyczka.
Jeśli zależy nam na tym, żeby nasz umysł pracował sprawniej, warto - każdego dnia - wypijać shake'a. Powinien być on przygotowany z produktów, które mają potwierdzony, korzystny wpływ na działanie mózgu. Tym samym mogą się z w nim znaleźć pomarańcze, borówki, orzechy włoskie, kakao, jogurt naturalny, maślankę czy kefir.
Warto także sięgnąć po zieloną herbatę. - W badaniach naukowych udowodniono, że zmniejsza ona ryzyko demencji, chroni nasz mózg przed starzeniem się, poprawia pamięć oraz zmniejsza uczucie zmęczenia - tłumaczyła dietetyczka.
Korzystny wpływ na pracę mózgu mają również zielone warzywa liściaste, ale nie tylko. - Czarnuszka dzięki substancjom oleistym zapobiega chorobom neurodegeneracyjnym, oczywiście tłuste ryby, [...], kwasy omega 3 to jest coś, co dla naszego mózgu jest po prostu niezbędne i awokado. Jego tłuszcze również świetnie wpływają na ochronę naszego mózgu - podkreśliła.
Trzeba mieć jednak świadomość, że sama dieta to za mało, aby pobudzić mózg. Ogromne znaczenie ma również aktywność fizyczna. - Minimum raz w tygodniu - do 40 do 60 minut - idziemy na długi spacer albo jeszcze lepiej na jogging. Dlaczego? Otóż hipokamp, czyli obszar w naszym mózgu odpowiedzialny za uczenie się, zapamiętywanie bardzo lubi wyższą intensywność - wyjaśnił Paweł Raczyński, trener personalny.
Suplementy diety. Czy mogą wesprzeć pracę mózgu?
Niestety, czasem zdarza się, że zdrowa dieta nie dostarcza wszystkich niezbędnych substancji, które poprawiają pracę mózgu. W takich sytuacjach warto wspomóc się suplementacją. Pierwszym preparatem, o którym warto pomyśleć, będzie ten zawierający kwasy omega 3. - My możemy je dostarczyć oczywiście z pożywienia, ale żeby taką minimalną, rekomendowaną dawkę DHA sobie dostarczyć, [...], czyli 250 miligramów, musielibyśmy jeść minimum dwie porcje tłustych ryb tygodniowo. Zastanówmy się, czy na pewno to robimy. Jeśli nie, wtedy suplementacja to jest coś, co warto wdrożyć - powiedziała w Dzień Dobry TVN Marta Jachym-Raczyńska, dietetyczka.
Warto także pomyśleć o suplementacji witaminy D. Szacuje się, że nawet 90 proc. z nas może mieć jej niedobory. - Witamina D odpowiada za wiele funkcji w naszym organizmie, ale skupiając się na mózgu przede wszystkim lepsza pamięć. Niedobór witaminy D może zwiększać ryzyko depresji, czy wpływać negatywnie na nasz nastrój, [...], chroni nasz mózg też przed starzeniem się - dodała.
Co jeszcze warto suplementować? Jak gra w kółko i krzyżyk może wspomóc pracę naszego mózgu? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ziarna kakaowca oto antyoksydant i afrodyzjak w jednym
- Izotoniki i szejki domowej roboty. Czy receptury znanej pary pomogą nie odwodnić się latem?
- Sok z grejpfruta – jakie daje korzyści? Czy każdy może go pić?
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Łukasz Kowalski
Źródło zdjęcia głównego: Jak poprawić pracę mózgu? Przeczytacie o tym na stronie Dzień Dobry TVN.