Dieta ketogeniczna groźna dla zdrowia? "Zwiększone ryzyko chorób"

Dieta keto
Dieta keto
Źródło: Alexander Spatar/Getty Images
Dieta ketogeniczna stosowana przez osoby, które potrzebują innego systemu żywieniowego, mogą wywołać wiele długotrwałych szkód. Naukowcy zestawili skutki, porównując je z odstawieniem cukru z organizmu. Czy dieta ketogeniczna ma sens?

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna, zwana inaczej dietą keto, to styl odżywiania polegający na zmniejszeniu spożycia węglowodanów do max. 20 g. dziennie. Dzięki drastycznemu obniżeniu ich spożycia, organizm przechodzi tzw. ketozę, a wątroba zamienia tłuszcz na małe cząsteczki (ciała ketonowe).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

DD_20240212_Dieta_REP
Czym jest żywienie medyczne?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Zgodnie z zasadami diety ketogenicznej można spożywać: mięso, ryby, jajka, w ograniczonej ilości nabiał oliwy, oleje, orzechy, niskowęglowodanowe warzywa (np. ogórek, sałata, szpinak, seler naciowy) i niewielkie ilości owoców, głównie jagodowych (truskawki, borówki). Wykluczyć zaś należy wszelkie węglowodany, czyli pieczywo, makarony, kasze, ryż, ziemniaki itp. To może doprowadzić do efektu jo-jo. Więcej dowiesz się tutaj.

Dieta ketogeniczna - zagrożenia zdrowotne

Nowe badania nad dietą ketogeniczną sugerują, że może ona narazić nas na ryzyko chorób serca, udaru mózgu, cukrzycy typu 2, czy choroby jelita drażliwego. Jak podano w "Cell Reports Medicine", przeprowadzono je na małej grupie osób, ale jego wyniki mogą sprawić, że wiele osób zastanowi się dwa razy, czy dieta ketogeniczna faktycznie jest warta zachodu.

Zespół pod przewodnictwem naukowców z University of Bath (UoB) w Wielkiej Brytanii poprosił 53 zdrowych dorosłych o stosowanie jednej z trzech diet przez okres od 4 do 12 tygodni: diety ketogenicznej o niskiej zawartości węglowodanów (keto) , diety o niskiej zawartości cukru lub diety z umiarkowaną zawartością cukru i węglowodanów.

Odkryli, że dieta ketogeniczna powoduje wzrost cholesterolu, zmniejszenie ilości dobrych bakterii jelitowych i osłabienie zdolności organizmu do tolerowania cukrów, a tym samym zmianę źródła energii organizmu z glukozy na tłuszcze.

Dietka ketogeniczna - jak wpływa na organizm?

Dieta niskocukrowa, tak samo jak ketogeniczna, doprowadza do ​​utraty tłuszczu bez wpływu na poziom aktywności fizycznej. Badacze wskazują, że osoby, które chcą osiągnąć szczuplejszą sylwetkę, lepiej zrobią, jeśli wyeliminują z diety dodane cukry, a nie węglowodany.

- Dieta ketogeniczna jest skuteczna w odchudzaniu, ale wiąże się z różnymi efektami metabolicznymi i mikrobiomowymi, które mogą nie odpowiadać każdemu – wyjaśnia fizjolog Dylan Thompson z UoB.

- Ograniczenie cukru wspiera rządowe wytyczne dotyczące zmniejszenia spożycia cukru, promując utratę tłuszczu bez widocznych negatywnych skutków dla zdrowia - dodał.

Naukowców zaniepokoił wpływ diety ketogenicznej na poziom cholesterolu. U uczestników badania stosujących dietę niskocukrową, już w 12. tygodniu zaobserwowano obniżenie całkowitego stężenia cholesterolu. - Mimo zmniejszenia masy tłuszczowej, dieta ketogeniczna spowodowała wzrost poziomu niekorzystnych tłuszczów we krwi naszych uczestników - mówił Aaron Hengeist, naukowiec zajmujący się żywieniem na Uniwersytecie w Birmingham.

- Jeśli będzie się to utrzymywać przez lata, może mieć długoterminowe konsekwencje zdrowotne, takie jak zwiększone ryzyko chorób serca i udaru - dodał.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Oskar Netkowski

Źródło: Cell Reports Medicine, sciencealert.com

Źródło zdjęcia głównego: Alexander Spatar/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak przygotować makijaż na lato?
Materiał promocyjny

Jak przygotować makijaż na lato?