Dietetyk Marta Jachym-Raczyńska i trener Paweł Raczyński po raz kolejny obalili znane mity dotyczące odchudzania. Tym razem na tapet wzięli dietę ketogeniczną. Na czym polega? Czy jest zdrowa i jak wpływa na nasze samopoczucie? O tym mówili w Dzień Dobry TVN.
Dieta ketogeniczna - dla kogo?
Dieta ketogeniczna, zwana inaczej dietą keto, to styl odżywiania polegający na zmniejszeniu spożycia węglowodanów do max. 20 g. dziennie. Dzięki drastycznemu obniżeniu ich spożycia organizm przechodzi tzw. ketozę, a wątroba zamienia tłuszcz na małe cząsteczki (ciała ketonowe).
Jak tłumaczyła Marta Jachym-Raczyńska, dieta keto zmniejsza poziom insuliny, co teoretycznie ułatwia organizmowi spalanie tkanki tłuszczowej. Jednak nie dla każdego jest ona wskazana. Przede wszystkim powinny kategorycznie jej unikać osoby z problemami z trzustką, wątrobą, układem pokarmowym czy nerkami.
- Osoby zdrowe mogą ją stosować. Też nie chcemy mówić zero-jedynkowo, że ta dieta jest zła, bo może przynieść korzyści – podkreśliła dietetyczka.
- Dieta keto krótkofalowo w określonych przypadkach medycznych faktycznie może dać szybki efekt, ale czy on będzie do utrzymania w długim okresie? Nie. Na przestrzeni pierwszych dni zobaczymy, że spada woda, glikogen i widzimy efekt wow. Ale tak się nie da na dłuższą metę – zaznaczył trener Paweł Raczyński.
Oboje specjaliści przyznali, że stosowanie diety ketogenicznej przede wszystkim wyklucza nas społecznie. Wyjścia ze znajomymi i posiłki w mieście stają się bowiem wielkim problemem.
Zasady diety ketogonicznej – co jeść?
Dieta ketogeniczna wymaga od nas samodyscypliny. Zgodnie z jej zasadami można spożywać:
- mięso, ryby, jajka, w ograniczonej ilości nabiał
- oliwy, oleje, orzechy
- niskowęglowodanowe warzywa (np. ogórek, sałata, szpinak, seler naciowy) i niewielkie ilości owoców, głównie jagodowych (truskawki, borówki)
Wykluczyć zaś należy wszelkie węglowodany, czyli pieczywo, makarony, kasze, ryż, ziemniaki itp. To może doprowadzić do efektu jojo.
- Organizm jest stęskniony, więc kiedy przerwiemy, to zaczyna się lawina jedzenia wszystkiego, czego nie mogliśmy. Pojawiają się też problemy z trawieniem węglowodanów. Bardzo często zmienia nam się mikroflora jelitowa. To powoduje bóle brzucha, żołądka – wyliczała Marta Jachym-Raczyńska.
Jakie są jeszcze mity dotyczące odchudzania? Zobaczcie wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Tego lepiej nie rób na czczo". Dietetyczka o faktach i mitach na temat porannych rytuałów
- Udar, nadciśnienie czy zawał serca. Do czego jeszcze może doprowadzić picie energetyków?
- Pijesz cappuccino po obiedzie? Popełniasz duży błąd
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News