Chrom na odchudzanie – jaki jest wpływ tego pierwiastka?

Źródło: Dzień Dobry TVN
50 kilogramów mniej bez skalpela
50 kilogramów mniej bez skalpela
Czy makaron tuczy?
Czy makaron tuczy?
Woda w diecie dziecka
Woda w diecie dziecka
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Zdrowe i apetycznie wyglądające drugie śniadania
Zdrowe i apetycznie wyglądające drugie śniadania
Ketchup domowy czy sklepowy?
Ketchup domowy czy sklepowy?
Dlaczego zimą jemy więcej?
Dlaczego zimą jemy więcej?
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Odchudzanie a deficyt kaloryczny u dzieci
Odchudzanie a deficyt kaloryczny u dzieci
Pyszne, ale takie… uzależniające
Pyszne, ale takie… uzależniające
Najbogatsze źródła witaminy
Najbogatsze źródła witaminy
Ile tyjemy dojadając po dziecku?
Ile tyjemy dojadając po dziecku?
 Gdzie ukrywa się cukier?
Gdzie ukrywa się cukier?
Chrom jest niezbędnym dla organizmu pierwiastkiem. Pomaga utrzymać równowagę pomiędzy złym i dobrym cholesterolem, przyczynia się również do regulacji stężenia glukozy we krwi. To właśnie z tego powodu chętnie stosuje się chrom na odchudzanie.

Organizm ludzki potrzebuje do funkcjonowania wielu składników odżywczych. Wśród nich wyróżnić można wodę, białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy i składniki mineralne. Wszystkie pełnią w organizmie charakterystyczne dla siebie funkcje. Woda m.in. odpowiada za termoregulację, węglowodany pełnią funkcję energetyczną, białka – budulcową. Witaminy i składniki mineralne odpowiadają za wspieranie organizmu i wiele zachodzących w nim procesów.

Składniki mineralne, inaczej sole mineralne, nazywane również minerałami, to nieorganiczne związki chemiczne z grupy soli. Ze względu na zapotrzebowanie w organizmie można podzielić je na dwie grupy:

  • makroelementy – w organizmie występują w większych ilościach, pełnią funkcję budulcową dla zębów, skóry czy kości, wśród nich można wyróżnić m.in. tlen, wapń, węgiel;
    • mikroelementy – występujące w mniejszych ilościach, jednak równie ważne, odpowiadają za wiele procesów zachodzących w organizmie, zalicza się do nich m.in. jod, cynk, miedź oraz chrom, którego właściwości zostaną omówione w artykule.

      Chrom – właściwości

      Chrom występuje w organizmie w niewielkich ilościach, mimo to bierze udział w wielu procesach. Niedobór tego pierwiastka może nieść ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Zbyt mała ilość chromu może powodować cukrzycę, a także choroby układu krążenia. Działanie chromu wiąże się również z utrzymaniem równowagi między dobrym, a złym cholesterolem. Jak łatwo zauważyć, chrom ma wszechstronne właściwości i jest niezwykle korzystnym pierwiastkiem dla organizmu człowieka. Na co stosuje się chrom? Suplement przede wszystkim znajduje zastosowanie w dietach odchudzających.

      Chrom a odchudzanie

      Ten mikroelement jest bardzo popularny podczas odchudzania, ale czy chrom faktycznie działa na odchudzanie? Chociaż nie powinno się oczekiwać cudów po jednym związku, to chrom może być sojusznikiem w walce ze zbędnymi kilogramami. Pomaga regulować stężenie glukozy we krwi, dzięki niemu organizm lepiej wykorzystuje insulinę. Większa wrażliwość komórek na ten hormon pomaga w hamowaniu napadów głodu i zmniejszeniu apetytu, może także zredukować odkładanie się tłuszczu w tkance. Jaki chrom na odchudzanie wybrać? Warto postawić na pikolinian chromu, czyli połączenie chromu z kwasem pikolinowym. Ma ono za zadanie zmaksymalizować działanie i przyswajalność chromu.

      Chrom na odchudzanie – efekty

      Po chromie nie należy oczekiwać niesamowitych efektów związanych z redukcją wagi. Odchudzające działanie chromu może być pomocne w pozbywaniu się zbędnego tłuszczyku, jednak spożywanie go bez zmiany nawyków nie przyniesie wymarzonych rezultatów. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak chrom wpływa na odchudzanie. Aby schudnąć, warto wprowadzić dietę z ujemnym bilansem kalorycznym, czyli dostarczać do organizmu mniej kalorii, niż zużywa się podczas codziennej aktywności. Warto postawić na warzywa, owoce, produkty zbożowe, wysokiej jakości tłuszcze oraz dobre źródła białka. Świetnym rozwiązaniem będzie spożywanie większej liczby posiłków w ciągu dnia, ale o mniejszej objętości, pozwoli to ograniczyć napady głodu. Nie można zapominać również o wodzie, która także pomoże zahamować apetyt. Istotnym sojusznikiem w walce o lepszą sylwetkę będzie także zwiększenie aktywności fizycznej. Nie trzeba wylewać litrów potu na siłowni, wystarczy zacząć częściej się ruszać, chodzić na spacery, wybrać schody zamiast windy. Już najmniejsze zmiany w życiu mogą przynieść efekty.

      Chrom na odchudzanie – skutki uboczne

      Chociaż chrom jest niezwykle korzystny dla zdrowia, jego nadmiar może być równie szkodliwy, jak niedobór. Suplementację chromu najlepiej przeprowadzać pod okiem lekarza, który będzie kontrolował jego poziom w organizmie. Działanie chromu, gdy występuje on w nadmiarze, może prowadzić do gorszego przyswajania innych pierwiastków – żelaza i cynku, a także zaburzenia wydzielania insuliny.

      Niedobór chromu

      Chrom ma cenne właściwości, aby móc się nimi cieszyć, dorosła osoba powinna spożywać od 0,05 mg do 0,2 mg chromu dziennie, jednak ilość ta uzależniona jest od diety i sposobu życia. Większą dawkę powinny przyjmować osoby aktywne fizycznie, na diecie wysokocukrowej. Zbilansowana dieta pozwala uzupełnić zapotrzebowanie organizmu na ten pierwiastek, jakie jednak są objawy jego niedoboru? To przede wszystkim:

      • stany lękowe,
        • bóle głowy,
          • zmęczenie,
            • drażliwość,
              • wzrost poziomu cholesterolu i cukru we krwi.

                Na niedobory narażone są przede wszystkim osoby, które intensywnie się odchudzają, nadużywają alkoholu lub cierpią na schorzenia nerek.

                Źródła chromu

                Aby dostarczyć do organizmu chrom na odchudzanie, nie trzeba sięgać po suplementy diety. Występuje on w naturalnych produktach w mniejszych lub większych ilościach. W celu lepszego przyswojenia chromu warto łączyć zawierające go produkty z tymi bogatymi w witaminę C. Szukając tego pierwiastka, należy sięgnąć przede wszystkim po:

                • drożdże,
                  • ryby,
                    • orzechy,
                      • pełnoziarniste produkty zbożowe,
                        • jaja,
                          • kakao,
                            • szpinak,
                              • mięso.

                                W przypadku niedoborów warto zastanowić się nad suplementacją chromu.

                                Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

                                Zobacz także:

                                Autor: Adrian Adamczyk

                                Źródło zdjęcia głównego: Prapass Pulsub/Getty Images

                                podziel się:

                                Pozostałe wiadomości

                                Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
                                Materiał promocyjny

                                Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana