Istnieje wiele rodzajów leczniczych głodówek. Mogą trwać one kilka dni lub nawet kilka tygodni. Jednymi z najpopularniejszych są dieta dr Marii Dąbrowskiej i dieta Małachowa. Każda głodówka lecznicza ma za zadanie uruchomić układ odpornościowy oraz oczyścić organizm. Skutkiem głodówki jest również utrata wagi.
Głodówki lecznicze mają pomagać w schorzeniach wywołanych brakiem ruchu i nieprawidłowym odżywianiem . Chodzi o schorzenia układu pokarmowego, nerek, wrzody żołądka, choroby układu krwionośnego, nadwagę, alergię, anemię, astmę i zapalenie stawów. Przy diecie dr Dąbrowskiej również obserwuje się polepszenie stanu osób z chorobami tarczycy. Głodówki leczniczej nie mogą stosować dzieci, nastolatkowie w czasie dojrzewania, osoby starsze, przyszłe mamy i kobiety karmiące.
Jak się przygotować do główki leczniczej
Podejmując decyzję o głodówce leczniczej, należy skonsultować się lekarzem internistą, aby ustalić, czy będzie ona odpowiednia dla organizmu. Dobrze jest wykonać podstawowe badania krwi, aby wykluczyć niedobory i anemię. Lekarz skieruje również na EKG, ponieważ w czasie głodówki wzrasta ryzyko zawału. Aby podjąć głodówkę leczniczą, należy być osobą zupełnie zdrową. Może okazać się potrzebne również USG jamy brzusznej, aby wykluczyć kamicę żółciową. W niektórych przypadkach przyda się również RTG klatki piersiowej, aby sprawdzić, czy płuca są zdrowe.
Głodówka lecznicza i dieta dr Dąbrowskiej
Ta forma głodówki leczniczej wcale nie polega na głodzeniu się. Jadłospis w diecie dr Dąbrowskiej polega na spożywaniu niskoskrobiowych warzyw i owoców z niewielką zawartością cukru . Wyklucza się z niej wszystkie pozostałe pokarmy. Dieta dr Dąbrowskiej inaczej nazywana jest "Postem Daniela" i trwa od kilku dni do nawet 6 tygodni. Już po ok. 10 dniach leczniczej głodówki widać pierwsze efekty w postaci utraty kilogramów . Warzywa i owoce w tej diecie spożywa się w formie gotowanej, surowej, w zupach i sokach. Dlaczego dieta ta jest nazywana głodówką leczniczą? Jest tak, ponieważ dzienna racja żywnościowa wynosi jedynie 600–800 kcal. Na czas diety należy całkowicie zrezygnować z kawy. Autorka diety, dr Ewa Dąbrowska tłumaczy, że tak niska kaloryczność zmusza organizm do uruchomienia "odżywiania endogennego", co oznacza, że energia jest czerpana z tkanki tłuszczowej i innych, uszkodzonych tkanek w organizmie. Ta forma leczniczej głodówki ma wielu zwolenników i przeciwników . Wiele osób twierdzi, że po diecie zniknęły objawy wielu chorób, w tym problemy z tarczycą, alergiami, sercem i chorobami stawów. W Polsce istnieje kilkanaście ośrodków, które organizują odchudzające turnusy z głodówką leczniczą dr Dąbrowskiej. Trwają one zazwyczaj 1 lub 2 tygodnie a ich ceny, w zależności od sezonu i standardu, wahają się od 1000 do ok. 3000 zł. Podczas takich odchudzających wakacji serwowane jest menu według diety dr Dąbrowskiej, organizowane są prelekcje i konferencje na temat zdrowia oraz aktywność na świeżym powietrzu (np. rowery, nordic walking, długie spacery, zajęcia na basenach, wieczorki taneczne, itp.).
Głodówka lecznicza według Małachowa
Ta forma głodówki leczniczej jest niezwykle restrykcyjna. Polega na spożywaniu wyłącznie wody i uryny. Głodówka taka może trwać różnie – od jednego dnia do nawet 21 dni. Filozofia głodówki leczniczej Małachowa polega nie spożywaniu absolutnie niczego – nawet lekarstw. Wtedy organizm jest zmuszony do uruchomienia odżywiania endogennego, a więc czerpania energii z tłuszczu. Podczas tej głodówki organizm sam się oczyszcza z toksyn i zmienionych chorobowo komórek. Mówi się, że taka forma głodówki leczy artretyzm, nadwagę, reumatyzm i zwyrodnienia. Poprzez dietę ma dochodzić do rzekomych „uzdrowień” z chorób trzustki, jelit, żołądka, woreczka żółciowego. Wiele osób odnotowuje poprawę stanu zdrowia w przypadku nadciśnienia, miażdżycy, zbyt wysokiego cholesterolu. Efekty głodówki leczniczej Małachowa to również pozbycie się zbędnych kilogramów i cellulitu . Istnieją również głosy, które mówią o leczniczej działalności głodówki w przypadku nerwic, migreny i innych, częstych bólów głowy.
Głodówki lecznicze – porozmawiaj z lekarzem i wyrób własne zdanie
Wokół głodówek leczniczych krąży wiele kontrowersji . Jedni uważają, że to doskonała, naturalna metoda leczenia, a część lekarzy nie odwodzi pacjentów od pomysłu głodówki, ponieważ uważa ją za coś dobrego, szczególnie dla osób otyłych i mających problemy ze stanami zapalnymi. Jest także grupa lekarzy, która twierdzi, że lecznicze głodówki mogą przynieść więcej szkody niż pożytku i pomimo chwilowej poprawy, dochodzi do następstw w postaci uszkodzenia organów. Przede wszystkim decyzja o głodówce leczniczej musi być zaabsorbowana przez lekarza, który sprawdzi, czy nasz stan zdrowia na nią pozwala czy nie.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ile trzeba zrobić kroków dziennie, by być zdrowym? Badacze wskazują: wcale nie 10 tysięcy
- Samanta schudła 59 kg w 2 lata dzięki diecie ketogenicznej. "Od dziecka byłam pączuszkiem"
- Nie ma jednej otyłości. "Mają ją nawet osoby z prawidłową masą ciała"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: ronstik/GettyImages