Skąd się bierze efekt jo-jo? Badacze mają ciekawe ustalenia

Efekt jo-jo - jak powstaje?
Efekt jo-jo u dzieci - jak temu zapobiec?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Odchudzanie to proces, który wymaga cierpliwości i zaangażowania. Niestety czasem zdarza się, że po zgubieniu zbędnych kilogramów następuje efekt jo-jo, czyli powrót do wyjściowej wagi. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź na to pytanie znaleźli badacze z Instytutu Badań nad Metabolizmem Maxa Plancka oraz Harvard Medical School.

Co się dzieje w naszym mózgu, gdy się odchudzamy?

Naukowcy wnioski ze swoich badań opublikowali w piśmie naukowym "Science Direct", a także opowiedzieli o nich w rozmowie z serwisem Science Daily. 

- Nasza praca pozwala zwiększyć zrozumienie tego, w jaki sposób obwody neuronalne w mózgu kontrolują głód - powiedział współautor studium Bradford Lowell. - Ludzie skupiają się w badaniach na krótkoterminowych efektach diety. My chcieliśmy zobaczyć, co dzieje się w mózgu w dłuższej perspektywie - dodał główny autor badania Henning Fenselau.

Porady dietetyków

Porady dietetyków

DD_20211025_Makaron_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy makaron tuczy?
Czy makaron tuczy?
Woda w diecie dziecka
Woda w diecie dziecka
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Zdrowe i apetycznie wyglądające drugie śniadania
Zdrowe i apetycznie wyglądające drugie śniadania
Ketchup domowy czy sklepowy?
Ketchup domowy czy sklepowy?
Dlaczego zimą jemy więcej?
Dlaczego zimą jemy więcej?
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Odchudzanie a deficyt kaloryczny u dzieci
Odchudzanie a deficyt kaloryczny u dzieci
Pyszne, ale takie… uzależniające
Pyszne, ale takie… uzależniające
Najbogatsze źródła witaminy
Najbogatsze źródła witaminy
Ile tyjemy dojadając po dziecku?
Ile tyjemy dojadając po dziecku?
 Gdzie ukrywa się cukier?
Gdzie ukrywa się cukier?

Celem badania było sprawdzenie, co się dzieje w mózgu po przejściu na dietę odchudzającą i jak ewentualne zmiany wpływają na zdolność utrzymania wypracowanej wagi. Aby odpowiedzieć na to pytanie, naukowcy przeprowadzili badania na myszach. Eksperyment został podzielony na dwie części. W pierwszym etapie - trwał on 6 dni - gryzonie nie otrzymywały jedzenia przez 16 godzin w ciągu doby. Po tym czasie zwierzętom podawano jedzenie w ilościach odpowiadających ich naturalnemu, średniemu spożyciu. W drugim etapie myszy miały nieograniczony dostęp do pożywienia.

Podczas eksperymentu gryzonie były ważone przez badaczy zarówno przed rozpoczęciem i zakończeniem postu, jak i przed i po spożyciu posiłków. W tym samym czasie naukowcy obserwowali także zachodzące w mózgach myszy procesy. 

Skąd się bierze efekt jo-jo?

Zebrane przez specjalistów dane pokazały, że największe zmiany zachodziły w obrębie neuronów odpowiedzialnych za stymulację głodu - zaczęły one wysyłać więcej sygnałów związanych z łaknieniem. Co ciekawe, sygnały te pozostawały nasilone nawet po zakończeniu diety. Naukowcy postanowili zahamować ten mechanizm u wybranych myszy. Ingerencja sprawiła, że ta grupa gryzoni po zakończeniu diety, przybrała na wadze znacznie mniej niż zwierzęta z grupy kontrolnej

Autorzy badania są zdania, że "zdecydowana większość osób, którym początkowo udaje się zredukować masę ciała, ponosi porażkę w długotrwałym przestrzeganiu deficytu kalorycznego i w końcu odzyskuje zrzuconą wcześniej masę ciała". Henning Fenselau, główny autor badania, uważa, że odkrycie to może dać naukowcom szansę na zmniejszenie efektu jo-jo.

- Naszym celem jest znalezienie terapii, która mogłaby pomóc ludziom w utrzymaniu masy ciała po zakończonej diecie - tłumaczył. 

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości