Odchudzanie to proces, który wymaga cierpliwości i zaangażowania. Niestety czasem zdarza się, że po zgubieniu zbędnych kilogramów następuje efekt jo-jo, czyli powrót do wyjściowej wagi. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź na to pytanie znaleźli badacze z Instytutu Badań nad Metabolizmem Maxa Plancka oraz Harvard Medical School.
Co się dzieje w naszym mózgu, gdy się odchudzamy?
Naukowcy wnioski ze swoich badań opublikowali w piśmie naukowym "Science Direct", a także opowiedzieli o nich w rozmowie z serwisem Science Daily.
- Nasza praca pozwala zwiększyć zrozumienie tego, w jaki sposób obwody neuronalne w mózgu kontrolują głód - powiedział współautor studium Bradford Lowell. - Ludzie skupiają się w badaniach na krótkoterminowych efektach diety. My chcieliśmy zobaczyć, co dzieje się w mózgu w dłuższej perspektywie - dodał główny autor badania Henning Fenselau.
Porady dietetyków
Porady dietetyków
Celem badania było sprawdzenie, co się dzieje w mózgu po przejściu na dietę odchudzającą i jak ewentualne zmiany wpływają na zdolność utrzymania wypracowanej wagi. Aby odpowiedzieć na to pytanie, naukowcy przeprowadzili badania na myszach. Eksperyment został podzielony na dwie części. W pierwszym etapie - trwał on 6 dni - gryzonie nie otrzymywały jedzenia przez 16 godzin w ciągu doby. Po tym czasie zwierzętom podawano jedzenie w ilościach odpowiadających ich naturalnemu, średniemu spożyciu. W drugim etapie myszy miały nieograniczony dostęp do pożywienia.
Podczas eksperymentu gryzonie były ważone przez badaczy zarówno przed rozpoczęciem i zakończeniem postu, jak i przed i po spożyciu posiłków. W tym samym czasie naukowcy obserwowali także zachodzące w mózgach myszy procesy.
Skąd się bierze efekt jo-jo?
Zebrane przez specjalistów dane pokazały, że największe zmiany zachodziły w obrębie neuronów odpowiedzialnych za stymulację głodu - zaczęły one wysyłać więcej sygnałów związanych z łaknieniem. Co ciekawe, sygnały te pozostawały nasilone nawet po zakończeniu diety. Naukowcy postanowili zahamować ten mechanizm u wybranych myszy. Ingerencja sprawiła, że ta grupa gryzoni po zakończeniu diety, przybrała na wadze znacznie mniej niż zwierzęta z grupy kontrolnej.
Autorzy badania są zdania, że "zdecydowana większość osób, którym początkowo udaje się zredukować masę ciała, ponosi porażkę w długotrwałym przestrzeganiu deficytu kalorycznego i w końcu odzyskuje zrzuconą wcześniej masę ciała". Henning Fenselau, główny autor badania, uważa, że odkrycie to może dać naukowcom szansę na zmniejszenie efektu jo-jo.
- Naszym celem jest znalezienie terapii, która mogłaby pomóc ludziom w utrzymaniu masy ciała po zakończonej diecie - tłumaczył.
Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Polacy robią formę na lato. Jakie mają sposoby? [SONDA]
- Dieta 1500 kcal, 10 tys. kroków dziennie, trening na czczo, czyli fakty i mity o odchudzaniu
- "3 paczki czipsów, słoik Nutelli, a do tego 2 obiady". Polacy mają problem z objadaniem się. Jak rozpoznać nałóg?
Autor: jdw//am/Katarzyna Oleksik
Źródło: TVN 24
Źródło zdjęcia głównego: puhimec/Getty Images