"3 paczki czipsów, słoik Nutelli, a do tego 2 obiady". Polacy mają problem z objadaniem się. Jak rozpoznać nałóg?

20230324-DDTVN-14
Źródło: Dzień Dobry TVN
Objadanie się - nowy nałóg Polaków
Objadanie się - nowy nałóg Polaków
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Dieta na wysoki cholesterol
Dieta na wysoki cholesterol
Czas a dieta
Czas a dieta
Według wyników Ogólnopolskiego Badania Nałogów w 2022 roku objadanie się to trzecie, po paleniu papierosów i piciu alkoholu, uzależnienie Polaków. Problem z przejadaniem zadeklarowało 30% osób biorących udział w badaniu. Mężczyźni mają słabość do napojów wysokoprocentowych, natomiast u kobiet na pierwsze miejsce wysuwa się właśnie jedzenie. Co o naszym społeczeństwie mówi nam ten zaskakujący ranking?

Stosunek Polaków do jedzenia - sonda

Reporterka Dzień Dobry TVN Kasia Abramowicz wyszła na ulice Warszawy, by zapytać przechodniów o ulubione potrawy i nawyki żywieniowe. Czy Polacy potrafią zachować umiar w jedzeniu? Większość ankietowanych zgodnie stwierdziła, że najlepszym sposobem na chandrę jest skosztowanie słodkości, najczęściej czekolady. Część osób przyznała, że spożywanie posiłków to nie tylko zaspokajanie podstawowych potrzeb organizmu, lecz także przyjemność dla ciała i duszy.

- My nie jemy, żeby przeżyć, tylko żyjemy, żeby jeść - stwierdziła jedna z przepytywanych kobiet.

- To raczej forma przyjemności. Czasami jemy, jak mamy gorszy humor. (...) Ja lubię sobie dużo zjeść - dodał młody mężczyzna.

- Jak coś mi smakuje, to zjem troszkę więcej, ale się nie objadam - zaznaczyła uśmiechnięta seniorka.

- Każdemu się zdarza od czasu do czasu objadać. Gdzieś na kolacji ze znajomymi zamówi się ten deser, chociaż nie ma już miejsca. Ale ludzie mówią: "Drugi żołądek na deser zawsze jest" - zacytowała kolejna ankietowana.

Wśród najchętniej spożywanych dań przechodnie wymienili: pierogi z ziemniakami i twarogiem, kotlet schabowy, ryby, krewetki czy jajecznicę na boczku.

Objadanie się - jak rozpoznać, że mamy do czynienia z nałogiem?

W studiu Dzień Dobry TVN gościła Aleksandra Petranowicz, studentka psychologii, która dwa lata temu samodzielnie zdiagnozowała u siebie problem z kompulsywnym jedzeniem Spożywanie nadmiernych ilości pokarmu było dla niej rekompensatą za stosowanie restrykcyjnych diet. Tzw. cheat days przerodziły się w niekontrolowane napady objadania się.

- To potrafiły być trzy paczki czipsów, słoik Nutelli, do tego jeszcze dwa obiady. Ja w tamtym momencie nie miałam poczucia głodu i sytości. Miałam dysregulację mojego ośrodka - wyznała młoda kobieta.

Kiedy powinna zapalić nam się czerwona lampka alarmująca, że spożywanie większej ilości posiłków nie jest wynikiem większego apetytu, tylko nałogu?

- W momencie, gdy to zaczyna być środkiem przede wszystkim nie do odżywiania naszego organizmu, ale do regulacji naszych emocji. To jest klucz wszystkich uzależnień - oceniła w naszym studiu dr Maria Banaszak, Certyfikowana Specjalistka Psychoterapii Uzależnień.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości