nałóg

  Adam Bagiński, znany w Bydgoszczy jako pan agatka od 16 lat witał dzień z przechodniami i kierowcami na przejściu dla pieszych. Kiedy ogłosił w mediach społecznościowych, że przechodzi na emeryturę internauci oszaleli. Czy spodziewał się takiej lawiny komentarzy?

  Zdjęcia Doroty Szelągowskiej palącej papierosy pojawił się niedawno w jednym z tabloidów. Gwiazda nie zostawiła tego bez komentarza. W oficjalnym oświadczeniu odniosła się do informacji godzących w jej wizerunek.

  W Dzień Dobry TVN sportowiec opowiedział o trudnej walce z nałogiem.

  "Rozpatruję to w kategoriach cudu".

  W Polsce coraz częściej można spotkać osoby współuzależnione. Po czym poznać, że należymy do tej grupy? Jak sobie pomóc? I jak budować zdrowe relacje z nałogowcem? Zapytaliśmy o to psychoterapeutkę Joannę Flis.

  "Straciłem wszystko przez alkohol" - opowiada Wojciech Labiszak. Jak wyszedł na prostą?

  "Nie umiem w związki".

  Czy palenie papierosów może mieć wpływ na rozpad związku? Jeden z najpopularniejszych nałogów na świecie stanowi poważne niebezpieczeństwo dla relacji. Kłótnie o zdrowie, nieprzyjemny zapach, bierność to tematy codziennej batalii w wielu domach. Jak zachęcić do rzucenia nałogu lub znaleźć odpowiedni kompromis?

  Na zdjęciu widać, jak zmienił ją alkohol.

  Pryszcze i wągry to problem, który dotyka niemal każdego. Szczególnie denerwujące są wypryski wypełnione ropą. Wyciskanie pryszczy przynosi chwilową ulgę i dziwną, trudną do opisania satysfakcję – dlatego wiele osób nie potrafi wytrzymać i każdą kolejną zmianę musi usunąć samodzielnie. To zaś powoduje powstawanie nowych pryszczy – i tak koło się zamyka.

  Anna Bida może cały dzień spędzić w galerii handlowej. Iwona Jałoszyńska z zakupów wraca z torbami wypełnionymi po brzegi, a Jolanta Kijak ma 60 par butów w szafie. Czy w przypadku bohaterek reportażu możemy już mówić zakupoholizmie? Czy zdają sobie sprawę, że wpadły w nałóg?

  Według statystyk około 2 mln Polaków jest uzależnionych od gier hazardowych. Zdaniem specjalistów pandemia sprzyja wejściu w nałogi oraz pogłębia te, z którymi już się zmagamy. Jak można sobie z tym poradzić ? O tym opowiadały dr Bernadeta Lelonek-Kuleta - specjalistka leczenia uzależnień, Beata Biały - autorka książki "Hazardziści. Gra o życie" oraz Urszula - była hazardzistka.

  Specjaliści alarmują, że po pandemii czeka nas druga fala zaburzeń zarówno psychicznych, jak i tych związanych z uzależnieniami. Badania zrealizowane przez zespół z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego są zatrważające. Jak się okazuje, prawie 30% badanych ma problemy z alkoholem. Dlaczego? Na to pytanie odpowiedział nam Cezary Biernacki, psychoterapeuta, Stowarzyszenie OD-DO.

  41 lat minęło, jak jeden dzień. Michał Koterski w dniu urodzin miał jeszcze jeden powód do świętowania. Aktor przyznał, że od roku nie pali papierosów. Jak tego dokonał? Wszystko za sprawą pewnej podróży.

  Miley Cyrus przyznała, że od 6 miesięcy nie zażywa narkotyków. Amerykańska piosenkarka w jednym z ostatnich wywiadów poruszyła temat swojego nałogu. Gwiazda zdradziła, jak udało jej się zerwać z uzależnieniem.

  31 maja to Światowy Dzień bez Papierosa. Został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych oraz pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie. Dlaczego tak trudno jest odstawić papierosy? Jak się pozbyć zgubnego nałogu? Kilku rad udzielił psychiatra prof. Bartosz Łoza.

  Od kilku lat obserwuje się wzrost liczby dzieci i młodzieży, które mają objawy cyberzaburzenia, czyli uzależnienia od gier komputerowych i internetu. Jak można im pomóc wyjść z tego nałogu? O tym w Dzień Dobry TVN mówili: socjolog prof. Mariusz Jędrzejko i Krzysztof Piersa, który zmagał się z uzależnieniem od komputera.

  Pracodawcy RP oraz Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny uważają, że palenie w pracy uderza w ekonomiczną efektywność firmy. Według obliczeń, osoba, która w trakcie wykonywania obowiązków służbowych pięć razy dziennie wychodzi na 10-minutowe przerwy na papierosa, pracuje łącznie o 24 dni w roku mniej niż jej współpracownicy. Z tego powodu powstał projekt "Firma wolna od tytoniu". O jego szczegółach mówił w Dzień Dobry TVN prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski. Obok niego na kanapie usiadł dziennikarz TVN24 Paweł Blajer. Czy według niego pomysł ograniczenia palenia w pracy jest sensowny?

  Dane są zatrważające: ponad 50 proc. dzieci poniżej 13. roku życia ma za sobą doświadczenie z papierosem, a 15 proc. 15-latków pali już regularnie. W celu promowania postaw antynikotynowych wśród młodzieży zainicjowano kampanię Nie spal się na starcie. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy osoby, które są zaangażowane w tę akcję: dr Magdalenę Cedzyńską z Centrum Onkologii oraz tancerza i choreografa Macieja "Glebę" Florka. Dlaczego dzieci sięgają po papierosy? Jak ich uchronić przed tym nałogiem?

  Joanna Jabłczyńska przyznaje się do pewnego nałogu - bardzo lubi jeździć na rowerze. Dziennikarce Dzień Dobry TVN Agnieszce Jastrzębskiej powiedziała, jaki jest jej rekord jazdy po górach. Dlaczego tak bardzo lubi sport? Czy są momenty, kiedy odpuszcza z treningami?

  Na himalaistę Tomasza Mackiewicza wielu patrzy z niedowierzaniem. Dlaczego? Ponieważ udowadnia, że bez wielkich funduszy i sponsorów można się wspinać. W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Tomkiem o jego podejściu do gór, poświęceniu dla nich i nałogu narkotykowym, z którego udało mu się wyjść.

  Jan Boniowski trenował w jednym klubie z Robertem Lewandowskim i być może osiągnąłby podobny poziom mistrzowski, gdyby nie uzależnienie od alkoholu. Pił, aby przypodobać się starszym kolegom z drużyny, którzy nie wylewali za kołnierz. O swojej walce z nałogiem, alkoholizmie wśród piłkarzy nożnych i nastawieniu Roberta Lewandowskiego do alkoholu powiedział w Dzień Dobry TVN. W studiu gościliśmy również psychoterapeutę Roberta Rutkowskiego, którego zapytaliśmy, dlaczego sportowcy są podatni na nałogi.

  Naukowcy z Uniwersytetu Michigan doszli do wniosku, że niektóre grupy produktów spożywczych mają działanie uzależniające. Dla widzów Dzień Dobry TVN sprawdziliśmy, jakie jedzenie może uzależniać i jak walczyć z tego typu nałogiem.

  Marek Raczkowski jest jednym z najbardziej popularnych rysowników satyryków w Polsce. Poprzez swoją twórczość często krytykuje otaczającą rzeczywistość. Jest laureatem wielu nagród. Po wielu lat udało mu się wyjść z uzależnienia od narkotyków. I właśnie o niełatwej walce o swoje życie opowiedział dziennikarce Dzień Dobry TVN Kindze Burzyńskiej.

  W czwartek w Dzień Dobry TVN: Marek Raczkowski - jeden z najbardziej znanych rysowników satyryków w Polsce szczerze o swojej walce z nałogiem. W programie również: zmiany w życiu Kacpra Kuszewskiego - czy porzuca aktorstwo? A na koniec: poszukiwany, poszukiwana praca, czyli jaki zawód najlepiej wybrać w 2016 roku. Bądźcie z nami o 8.00! Zapraszamy :-)

  Z badań wynika, że po alkohol sięgają coraz młodsze dzieci. Jego smak znają już jedenasto- i dwunastolatkowie. Dlaczego dzieci sięgają po alkohol? Jak wytłumaczyć im, że jest to droga donikąd? Zastanawialiśmy się nad tym z gośćmi Dzień Dobry TVN: modelką Iloną Felicjańską i socjologiem, pedagogiem społecznym prof. Mariuszem Jędrzejko. Ilona Felicjańska opowiedziała nam również o walce ze swoim uzależnieniem od alkoholu.

  Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że gra, która do tej pory była tylko rozrywką, zaczyna panować nad naszym życiem. O tym, jak rozpoznać tego rodzaju uzależnienie i, jak z nim walczyć powiedziała psycholog i terapeutka uzależnień Małgorzata Anna Słowik, którą gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Obok niej usiadł dziennikarz Krzysztof Piersa, który grom komputerowym poświęcał do 10 godzin dziennie. Powiedział nam, jak udało mu się zerwać z nałogiem.

  W kolejnym odcinku Rozmów w Toku Ewa Drzyzga zajęła się problemem dopalaczy. Zaprosiła do swojego studia osoby, które nie potrafią ich rzucić. Czy ten problem dotyczy tylko nastolatków? Czy goście programu zdawali sobie sprawę, że zażywanie dopalaczy prowadzi do nieodwracalnych zmian w mózgu.

  Namówienie kogoś do rzucenia palenia nie jest takie proste. Tematem zajęła się Ewa Drzyzga. Czy zaproszeni przez nią goście podjęli wyzwanie i dali się namówić na odwyk? Więcej w dzisiejszym odcinku Rozmów w Toku. Zachęcamy do oglądania.

  Wielu palaczy wie, że ich nałóg szkodzi zdrowiu, mimo to nie rzucają palenia. Być może przekona ich do tego eksperyment eksperta Dzień Dobry TVN fizyka Tomasza Rożka. Jakie związki w papierosie są szkodliwe dla zdrowia? W jaki sposób Marcin Prokop przysłużył się eksperymentowi? Koniecznie zobaczcie!