Czy hipnoza pomaga rzucić palenie?
Kilka dni temu nasza redakcyjna koleżanka Joanna Hac-Mroczka poddała się na wizji hipnozie. W ten sposób chciała uwolnić się nałogu. Nasza rozmówczyni wyznała, że dzisiaj nie zapaliła papierosa, ale zdarzyło jej się to zrobić. - Uprzedzał mnie Maks, że to nie jest tak, że od razu zadziała. Ja z takiego naprawdę twardego palacza, paczka dziennie, teraz jestem palaczem, który, dziś nie odczułam takiej potrzeby, żeby wstać i zapalić, co było absolutnie naturalne, tzn. jak wstawałam i szłam zapalić - powiedziała.
Przyznała, że gdy zapala papierosa, może się zaciągnąć maksymalnie 2-3 razy. - I już nie mogę. To jest takie poczucie, takiego duszenia się, takiego dymu i tego, że naprawdę czuję, że to śmierdzi i to jest odrzucające - stwierdziła.
Dlaczego rzucenie palenia jest takie trudne?
Kinga Rochala, psycholożka, psychoterapeutka uzależnień jest zdania, że gdyby hipnoza trafiała do wszystkich, rzucenie palenia byłoby bardzo proste, a tak nie jest.
- Tutaj mówi się o [...] patologicznych mechanizmach uzależnienia. O takim ogromnym pragnieniu przyjmowania tej substancji, czy to są papierosy, czy to są inne substancje, czy to będą zachowania behawioralne, od których możemy się uzależnić, trzeba tak naprawę sięgnąć do tego, co się kryje pod tym uzależnieniem, jakie są potrzeby niezaspokojone. Papierosy to też, niestety, taka funkcja relaksacyjna, to skupienie na tym głębokim zaciągnięciu i wypuszczeniu tego dymu - tłumaczyła specjalistka.
Ekspertka jest zdania, że dla każdego pacjenta trzeba dobrać te metody, które będą dla niego najlepsze. - Patrząc na jego problem, na jego sytuację. Nic nie zastąpi tak naprawdę psychoterapii, porządnego zajęcia się, wzięcia odpowiedzialności za swoją decyzję, czyli to, czy ja już jestem gotowa na zmianę, czy jeszcze nie. Często osoby trafiające, czy to właśnie z problemem papierosów, czy innych substancji, mówią: "no tak, próbowałam/próbowałem", ale często to jest za mało, [...], nic nie zmieni sytuacji, jeśli nie będzie decyzji i zajęcia się problemem, przejścia terapii, przyjrzenia się temu, co jest pod spodem, tej regulacji emocji - to jest bardzo ważne - tłumaczyła.
Co jeszcze trzeba wiedzieć o wychodzeniu z uzależnienia? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy hipnoza może pomóc rzucić palenie? Sprawdzaliśmy to na wizji
- Hipnoza może pomóc w walce z nałogami, depresją a nawet bólem. Na czym polega?
- Hipnoza to nie magia. Można się jej nauczyć?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/EastNews