E-papierosy stały się nałogiem młodzieży. "Dzieci gorzej się uczą, mają problem z kontrolą emocji"

Źródło: Dzień Dobry TVN
E-papierosy stały się nałogiem młodzieży
E-papierosy stały się nałogiem młodzieży
Młodzież uzależniona od e-papierosów?
Młodzież uzależniona od e-papierosów?
W czerwcu zeszłego roku Parlamentarny Zespół ds. Zdrowia Publicznego opublikował bardzo niepokojące dane. Ponad 30% nastolatków zaczyna palenie od e-papierosa, a najbardziej niepokojące jest to, że po wyroby e-tytoniowe sięga coraz więcej młodzieży poniżej 15 roku życia. Czym to grozi?

Nałóg młodzieży?

Osiem miesięcy po tym szokującym raporcie sprawdzamy, czy dostęp do e-papierosów i akcesoriów e-tytoniowych wśród młodzieży został objęty większym nadzorem i kontrolą. Dlaczego tak wiele młodych osób sięga po e-papierosy?

- Jakoś w wieku 15 lat zacząłem i no już mi to tak zostało, planuję sobie za jakiś czas rzucić, przynajmniej za jakiś czas, ale no idzie ciężko - powiedział jeden z uczniów. - Jak zapaliłam, to czułam duszności, bardzo mi się chciało wymiotować, kręciło mi się w głowie po każdym zapaleniu, więc czułam się po prostu taka zmięta, ale później się już do tego przekonałam i było okej - dodała kolejna uzależniona od e-papierosa uczennica.

Jak zakazać e-papierosów?

W studiu Dzień Dobry TVN specjalista zdrowia publicznego z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego Łukasz Balwicki oraz dziennikarz Marcin Sawicki opowiedzieli widzom, jaka jest szkodliwość e-papierosów i w jaki sposób inne kraje poradziły sobie z uregulowaniem tej kwestii. 

- Baza składa się przede wszystkim z nikotyny, która ma być jak najlepiej i najskuteczniej podana do naszego organizmu, żeby nas pobudzała. Tam jest gliceryna, glikol propylenowy, który niestety podgrzewany, bo to jest płyn, tworzy także substancje rakotwórcze, jak chociażby formaldehyd czy akroleina. I to my wiemy - tłumaczył Łukasz Balwicki.

- Natomiast producenci dodają taką masę różnych dodatków smakowych, aromatyzujących, które mają podnieść atrakcyjność, że nie jesteśmy w stanie kontrolować, nie jesteśmy w stanie nawet przebadać, jak to będzie działało na nasz organizm - dodał.

Jak wpływa na młode organizmy? - Udowodniono, że kontakt z nikotyną właśnie w tym wieku wpływa, chociażby na umiejętności poznawcze. Dzieci gorzej się uczą, mają problem z kontrolą emocji, większe problemy są później, także wychowawcze - podkreślił specjalista ds. zdrowia publicznego.

Zobacz całą rozmowę w materiale wideo.

Młodzież uzależniona od e-papierosów?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Reporter: Ł. Zagórski, W. Zesławska

Źródło zdjęcia głównego: ddtvn

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana