Polacy kupują wódkę w małych butelkach. "Przychodzą w garniturach i biorą z samego rana"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Polacy i “małpki”
Polacy i “małpki”
Uwaga! TVN: Uciążliwe sąsiedztwo sklepu z alkoholem
Uwaga! TVN: Uciążliwe sąsiedztwo sklepu z alkoholem
Nowak i Sekielski o swojej walce z alkoholizmem
Nowak i Sekielski o swojej walce z alkoholizmem
„Dom w butelce” – 12 historii dorosłych dzieci alkoholików
„Dom w butelce” – 12 historii dorosłych dzieci alkoholików
Tiktokerka Justyna Żak podczas godzinnego spaceru wokół PKiN w Warszawie zebrała 72 butelki po tzw. małpkach. Choć jej przedsięwzięcie miało zwrócić uwagę na zaśmiecanie ulic (kobieta podczas eksperymentu zgromadziła wiele butelek po innych napojach), to jednak wybija się z niego smutny obraz problemu alkoholowego w naszym społeczeństwie.

Polska to planeta "małpek"? Statystyki są niepokojące

"Małpki" zalewają ulice Warszawy. Eksperyment Justyny Żak pokazał to bardzo dobitnie. - Na pewno zaskoczyła nas liczba tych butelek, bo zrobiliśmy już dwie takie akcje i za pierwszym razem okazało się, że było ich 69, a potem przy tej akcji przy Pałacu Kultury - ponad 70. Ja spodziewałam się, że dużo tego uzbieraliśmy, ale nawet nie sądziłam, że aż tyle - skomentowała pomysłodawczyni projektu.

Niechlubny wynik akcji zainspirował Dzień Dobry TVN do tego, by sprawdzić, kto i kiedy kupuje małe butelki z wódką nazywane potocznie "małpkami", i jak dużo sprzedaje się ich w sklepach w trakcie emisji porannego wydania programu. Reporter Mateusz Sadowski poprosił o wypowiedzi ekspedientów ze stołecznych punktów sprzedaży:

Z samego rana? Bardzo dużo, naprawdę. Przychodzą z rana i setka, setka, setka. Później gdzieś tak mniej więcej godzina 16-17. Tyle, co mamy na półce, to momentalnie wszystko znika.
Rano to osoby typu ochrona albo zwykły, przeciętny człowiek, który nie wie, co z życiem zrobić. Starsze panie też przychodzą z rana już, o szóstej. 
Głównie robotnicy budowlani, ale zdarza się też, że są to osoby elegancko ubrane. Pracują tutaj też w kancelariach, biurach.
Często jest tak, że przychodzą w garniturach, normalnie ubrani ludzie i biorą z samego rana małpkę. I to są ci sami klienci. 

Z obserwacji pracowników sklepów wynika, że do godz. 10 rano w jednym punkcie sprzedaży z półek znika około 40 małych buteleczek z wódką. Popołudniami "małpki" sprzedają się w liczbie 60-80.

Alkoholizm w Polsce

O tym, czy Polska rzeczywiście jest (jak określiła to tiktokerka Justyna Żak) "planetą małpek", porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z terapeutą DDA Cezarym Biernackim i dziennikarzem Marcinem Sawickim, który zdradził, jak nasz kraj w temacie spożycia i sprzedaży alkoholu wypada na tle innych narodów.

- W takich chorobach uzależnienia jednym z mechanizmów jest system zaprzeczania i iluzji. Więc ja mogę sobie bardzo łatwo zracjonalizować, że ok, ja piję tylko niewielką ilość. Ba, mało tego, nawet takie mity krążą, że w niewielkich ilościach alkohol jest zdrowy, więc ja piję to dla zdrowia. Efekt jest taki, że przy takiej małej ilości [alkoholu - przyp. red.] następuje to rozluźnienie, lepsze samopoczucie, mam więcej odwagi. (...) Jedna trzecia sprzedawana jest przed 12, czyli ja idę do pracy, a tam co mnie czeka? Stres, napięcie, milion zadań. Wypiję taką "małpkę", to ja mogę teraz zdobywać świat. Łatwo ją przechować, mogę wnieść do pracy - słyszymy z ust Cezarego Biernackiego, który wyjaśnił mechanizmy myślenia osoby uzależnionej.

- Jak się porównuje Polskę na tle innych krajów Unii Europejskiej (były takie zestawienia Europejskiego Urzędu Statystycznego sprzed dwóch lat), Polska ma czwarty najtańszy alkohol w Unii Europejskiej. (...) "Małpka" sprawia, że można kupić małą dawkę alkoholu za relatywnie niższą cenę, więc mniejszą kwotę trzeba wyłożyć, żeby mieć kontakt z tym alkoholem. (...) W Polsce od 20 lat wyłącznie rośnie ilość spożywanego alkoholu. Wiele osób w to nie chce dziś uwierzyć, ale w Polsce pije się więcej alkoholu niż w Rosji - dodał Marcin Sawicki.

Statystyki spożycia alkoholu w Polsce:

  • w 2021 roku Polacy spożyli 9,7 l czystego alkoholu na osobę. Najczęściej wybieraliśmy: 52,5% - piwo, 39,2% - wyroby spirytusowe, 8,3% - wino i miody pitne (PARPA);
    • nawet 3 mln Polaków kupuje wódkę w małych butelkach każdego dnia (2019, SYNERGION);
      • nawet 1,5 mln Polaków wypija małą wódkę przed godz. 12 (2019, SYNERGION);
        • 60% najtańszej wódki jest sprzedawana w małych butelkach do 200 ml (rp.pl).
          Mała butelka, wielki problem
          Źródło: Dzień Dobry TVN

          Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

          Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

          Zobacz także:

          Autor: Berenika Olesińska

          Reporter: Mateusz Sadowski

          Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości

          Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
          Materiał promocyjny

          Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana