alkoholizm

  "Zamorduję cię i znicz zapalę na twoim łbie".

  - Kobiety piją. Coraz więcej - podkreśliła prowadząca Dzień Dobry TVN.

  "Nie było więc innego wyjścia niż rozstanie".

  Wokalista opowiedział o alkoholizmie, rodzinie oraz blaskach i cieniach popularności.

  W Dzień Dobry TVN sportowiec opowiedział o trudnej walce z nałogiem.

  Dorosłe dzieci alkoholików stanowią dużą część społeczeństwa – dzieci alkoholików to nawet 3 mln osób w Polsce. Alkoholizm w rodzinie wywołuje u nich poważne zaburzenia emocjonalne i trudności w relacjach – jest to tak zwany syndrom DDA. Jak wygląda terapia DDA i kiedy należy się na nią zgłosić?

  Alkoholizm jednego członka rodziny uderza również w jego najbliższych.

  Waldemar Dąbrowski założył ośrodek readaptacyjny, gdzie pomaga podopiecznym stanąć na nogi. Jak wyglądała jego droga do trzeźwości?

  Morgane Polański przeszła długą drogę, by móc cieszyć się trzeźwością. Córka Romana Polańskiego nie zwierzała się dotąd z problemów z chorobą alkoholową. Osobiste wyznanie porusza.

  Bartek Jędrzejak został kurierem i zaskoczył Panią Iwonę pięknym bukietem kwiatów. Niespodzianka była inicjatywą jej córki. Pani Daria podziękowała w ten sposób mamie za bezwarunkową miłość, jaką od niej otrzymała.

  W Polsce coraz częściej można spotkać osoby współuzależnione. Po czym poznać, że należymy do tej grupy? Jak sobie pomóc? I jak budować zdrowe relacje z nałogowcem? Zapytaliśmy o to psychoterapeutkę Joannę Flis.

  "Straciłem wszystko przez alkohol" - opowiada Wojciech Labiszak. Jak wyszedł na prostą?

  "To było znakomite, co nam się przydarzyło".

  "Trudno nie pamiętać tych emocji".

  Magdalenę Kicińską i Agnieszkę Jucewicz połączyło wspólne doświadczenie z dzieciństwa. Dziennikarki postanowiły poruszyć problematyczny temat i porozmawiać z dorosłymi dziećmi alkoholików. Po pięciu latach pracy powstała książka "Dom w butelce". Dlaczego u osób z syndromem DDA tak ważna jest terapia? Gdzie szukać pomocy? O tym opowiedziały nam autorki.

  "Każde uzależnienie jest liną ratunkową. Jest jak ta brzytwa, której tonący się chwyta. Ratunkiem który może nas pochłonąć".

  W Polsce są 3 mln ludzi uzależnionych od alkoholu. Problemem jest nie tylko sama choroba, ale też społeczne przyzwolenie na picie, które w przypadku wielu osób skraca drogę do nałogu. Marek Sekielski i Artur Nowak opowiedzieli o swojej walce o trzeźwość.

  Polska w kwestii picia alkoholu na tle Europy jest w niechlubnej czołówce. Przeciętnie jedna osoba wypija rocznie aż 136 litrów piwa. To stanowi aż 5 kilogramów etanolu. Okazuje się, że niepijący Polacy nie mają lekko. Tym bardziej, że często są namawiani i zachęcani przez otoczenie do wypicia chociażby niewielkiej ilości procentowych trunków. W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z dziennikarzem Wojciechem Maziarskim, który jest niepijącym alkoholikiem oraz Robertem Rutkowskim, terapeutą uzależnień.

  Z najnowszego raportu Instytutu Jagiellońskiego wynika, że mamy jedną z najniższych inicjacji alkoholowych w Europie. Już 12-latkowie mają za sobą pierwsze doświadczenia z trunkami. Z czego to wynika? Jak temu zaradzić? Z tymi pytaniami w Dzień Dobry TVN zmierzył się psychoterapeuta Cezary Biernacki ze Stowarzyszenia OD-DO.

  Problem alkoholizmu dotyka coraz więcej kobiet i choć częściej przypisywany jest mężczyznom, w równym stopniu dotyczy obu płci. W Polsce każdego roku odnotowuje się przypadki choroby alkoholowej, z którą zmagają się panie w różnym wieku, wykonujące rozmaite zawody, wychowujące dzieci i opiekujące się domem. Kobiecy alkoholizm jest inny, często głęboko skrywany pod pozorami bycia idealną żoną i matką. O tym, jak wpływa na życie dotkniętej nałogiem osoby i całej jej rodziny, opowiedziała nam Katarzyna Lubina, która dzieląc się swoją historią, pragnie uchronić inne kobiety przed błędem, jaki sama popełniła.

  Kiedy ktoś zmaga się z uzależnieniem, cierpią również członkowie jego rodziny. Narastające stopniowo problemy wpływają negatywnie na samopoczucie domowników, mają zły wpływ na relacje partnerskie i zaburzają prawidłowe funkcjonowanie całej rodziny. Hazard, narkotyki oraz nadmierne spożywanie alkoholu mają nie tylko destrukcyjny wpływ na samego uzależnionego, ale oddziałują też negatywnie na jego najbliższych.

  Mimo że alkohol jest niebezpieczny i jego nadużywanie może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, i tak wiele osób nie potrafi z niego zrezygnować. Mieszkańcy których krajów piją go najwięcej? Jak na tle innych państw wypada Polska?

  Sebastian Fabijański jest jednym ze zdolniejszych aktorów młodego pokolenia. Mimo ogromnego talentu jego droga na szczyt nie była prosta. Aktor w szczerym wywiadzie opowiedział o swoim niełatwym dzieciństwie i pobycie w szpitalu psychiatrycznym.

  Według danych WHO średnie spożycie alkoholu w Polsce jest wyższe niż średnia europejska. W 2016 roku na jednego mieszkańca przypadało średnio 10,4 litra czystego alkoholu etylowego. Uzależnienie od alkoholu nie zawsze można łatwo rozpoznać, szczególnie, że problem ten często jest ukrywany. Sprawdź, jak możesz pomóc sobie i innym

  Karolina Szaciłło, dziennikarka, która promuje zdrowy styl życia, w książce "Jestem kobietą" podzieliła się doświadczeniami związanymi z nałogami. W Dzień Dobry TVN opowiedziała o tym, jak sobie z nimi poradziła. Poruszyła też problem "wysokofunkcjonujących alkoholiczek", czyli kobiet, które są uzależnione, ale pozornie nie zakłóca im to normalnego życia.

  Gwyneth Paltrow to aktorka ceniona na całym świecie. Eteryczna blondynka wielokrotnie udowadniała w filmach, że potrafi wcielić się w każdą postać. Ostatnio gwiazda przyznała się, że miała problemy z alkoholem.

  Aleksandra Zbroja to jedynaczka, można by pomyśleć: wypieszczona jedynaczka. I bardzo się pomylić, o czym przekonujemy się po lekturze jej książki "Mireczek. Patoopowieść o moim ojcu". To zapis życia w rodzinie dysfunkcyjnej.

  Karolina Szaciłło napisała już niejedną książkę, ale ostatnia zatytułowana "Jestem kobietą" jest dla niej szczególnie ważna. Dziennikarka opisała w niej swoją walkę z nałogiem i drogę do zaakceptowana siebie. W odzyskaniu równowagi życiowej pomogła jej m.in. medytacja.

  Aleksandra Popławska zdobyła się na szczere wyznanie - jakiś czas temu zmagała się z depresją. Wiedziała, jak bardzo podstępna jest ta choroba, bo to właśnie ona zabrała aktorce ojca, który popadł w alkoholizm. W jaki sposób walczyła o powrót do zdrowia?

  Dawid Kwiatkowski gościł u Kuby Wojewódzkiego. Młody artysta nie bał się poruszać trudnych tematów. Opowiedział między innymi o kryzysie w karierze oraz chorobie alkoholowej rodziców.