alkoholizm

  alkoholizm

  Polska w kwestii picia alkoholu na tle Europy jest w niechlubnej czołówce. Przeciętnie jedna osoba wypija rocznie aż 136 litrów piwa. To stanowi aż 5 kilogramów etanolu. Okazuje się, że niepijący Polacy nie mają lekko. Tym bardziej, że często są namawiani i zachęcani przez otoczenie do wypicia chociażby niewielkiej ilości procentowych trunków. W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z dziennikarzem Wojciechem Maziarskim, który jest niepijącym alkoholikiem oraz Robertem Rutkowskim, terapeutą uzależnień.

  Problem alkoholizmu dotyka coraz więcej kobiet i choć częściej przypisywany jest mężczyznom, w równym stopniu dotyczy obu płci. W Polsce każdego roku odnotowuje się przypadki choroby alkoholowej, z którą zmagają się panie w różnym wieku, wykonujące rozmaite zawody, wychowujące dzieci i opiekujące się domem. Kobiecy alkoholizm jest inny, często głęboko skrywany pod pozorami bycia idealną żoną i matką. O tym, jak wpływa na życie dotkniętej nałogiem osoby i całej jej rodziny, opowiedziała nam Katarzyna Lubina, która dzieląc się swoją historią, pragnie uchronić inne kobiety przed błędem, jaki sama popełniła.

  Kiedy ktoś zmaga się z uzależnieniem, cierpią również członkowie jego rodziny. Narastające stopniowo problemy wpływają negatywnie na samopoczucie domowników, mają zły wpływ na relacje partnerskie i zaburzają prawidłowe funkcjonowanie całej rodziny. Hazard, narkotyki oraz nadmierne spożywanie alkoholu mają nie tylko destrukcyjny wpływ na samego uzależnionego, ale oddziałują też negatywnie na jego najbliższych.

  Mimo że alkohol jest niebezpieczny i jego nadużywanie może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, i tak wiele osób nie potrafi z niego zrezygnować. Mieszkańcy których krajów piją go najwięcej? Jak na tle innych państw wypada Polska?

  Według danych WHO średnie spożycie alkoholu w Polsce jest wyższe niż średnia europejska. W 2016 roku na jednego mieszkańca przypadało średnio 10,4 litra czystego alkoholu etylowego. Uzależnienie od alkoholu nie zawsze można łatwo rozpoznać, szczególnie, że problem ten często jest ukrywany. Sprawdź, jak możesz pomóc sobie i innym

  Karolina Szaciłło, dziennikarka, która promuje zdrowy styl życia, w książce "Jestem kobietą" podzieliła się doświadczeniami związanymi z nałogami. W Dzień Dobry TVN opowiedziała o tym, jak sobie z nimi poradziła. Poruszyła też problem "wysokofunkcjonujących alkoholiczek", czyli kobiet, które są uzależnione, ale pozornie nie zakłóca im to normalnego życia.

  Dane GUS-u pokazują, że liczba rozwodów w Polsce ciągle rośnie. W przeciągu ostatnich 20 lat liczba składanych pozwów wzrosła dwukrotnie. Dlaczego coraz częściej decydujemy się zakończyć związek? Czy przyczyniła się do tego pandemia? Ile par korzysta z fachowej pomocy i próbuje ratować swoją relację? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Elizą Kuną, prawniczką i Joanną Godecką, psychoterapeutką.

  Michał Koterski w grudniowy wieczór postanowił podzielić się z fanami prywatnymi przemyśleniami. Aktor opublikował w mediach społecznościowych obszerny post, w którym pochwalił się długoletnią abstynencją oraz opisał zmiany, jakie zaszły przez ten czas w jego życiu. "To było najlepsze 6 lat. Cuda się zdarzają" – przyznał.

  Katarzyna Nosowska, podobnie jak wiele innych kobiet, przez lata żyła z partnerem - alkoholikiem. Wstydliwą prawdę długo ukrywała przed sobą i innymi. W cyklu "Sekielski o nałogach" opowiedziała jak wyglądała jej droga do wyjścia ze współuzależnienia. Kiedy powiedziała sobie "pas" i postawiła na siebie?