Co drugi bezdomny w Berlinie to Polak? "Wolą umierać na ulicy, niż przyznać się, że przegrali życie"

Polacy w kryzysie bezdomności w Niemczech

Polacy w kryzysie bezdomności w Niemczech
Źródło: Dzień Dobry TVN
Bezdomni
Bezdomni
Co drugi bezdomny w Berlinie to Polak?
Co drugi bezdomny w Berlinie to Polak?

Najnowsze badania niemieckiego rządu wykazały, że 120 tysięcy żyjących w tym kraju osób w kryzysie bezdomności pochodzi z Polski. Jak to możliwe, że co drugi człowiek borykający się z tym problemem w Berlinie to nasz rodak? Na to pytanie odpowiadał w Dzień Dobry TVN reporter programu "Uwaga!" Tomasz Patora.

Polacy w kryzysie bezdomności w Niemczech

Kryzys bezdomności to ogromny problem w Niemczech. Sytuacja pogorszyła się wraz z epidemią koronawirusa. Reporter "Uwagi TVN" Tomasz Patora pojechał do Berlina sprawdzić, kim są i jak wygląda rzeczywistość Polaków skazanych na życie na ulicy. - Z jednej strony są to osoby, które pojechały do pracy i tę pracę straciły. Wstydzili się przyznać rodzinie, że wylądowali na bruku. Drugą bardzo dużą grupą są uciekinierzy przed wyrokami drobnymi, przed długami alimentacyjnymi. [...] Lądują na bruku - tłumaczył dziennikarz.

Jak wygląda życie osób w kryzysie bezdomności w Berlinie?

Stosunek Niemców w Berlinie do osób w kryzysie bezdomności na tle innych miast tego kraju jest specyficzny. Jak podkreślił Tomasz Patora ci, którzy potrzebują pomocy, mogą zgłosić się do noclegowni, nawet jeśli są pod wpływem alkoholu. Nie mogą jednak spożywać go w ośrodku. Ponadto mieszkańcy stolicy nie mają oporów przed wspomaganiem potrzebujących datkami.

- Niemcy są bardzo hojni. [...] Datki rzędu 20, 30 euro są codziennością. Średnio na "kubeczku" można zarobić około 60 euro. Za to da się żyć - podkreślił gość Dzień Dobry TVN.

Choć w Niemczech opieka socjalna nad osobami w kryzysie bezdomności jest bardziej rozwinięta niż w Polsce, co oczywiste - codzienność takich ludzi pełna jest trosk, uzależnienia oraz traumy. Część Polaków pragnie walczyć z alkoholizmem i wrócić do pracy, a innych - powstrzymuje wstyd i strach.

- Ciężko żyć na bruku i nie pić. [...] To nie jest normalne życie, to jest droga do śmierci. [...] Wolą powoli umierać na ulicy, niż przyznać się w Polsce, że "przegrali" życie - stwierdził reporter.

Reportaż Tomasza Patory w czwartek, 13 lutego w programie "Uwaga! TVN" o 19:40.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na Player.pl. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Odkryj kawowy świat z naszym e-bookiem!
Materiał promocyjny

Odkryj kawowy świat z naszym e-bookiem!