Trudna codzienność osób w kryzysie bezdomności. "Miałem przypadek, że dziewczynka miała 15 lat"

Pomoc dla osób w kryzysie bezdomności
Źródło: Dzień Dobry TVN
Śladami osób w kryzysie bezdomności - napisy
Śladami osób w kryzysie bezdomności - napisy
Śladami osób w kryzysie bezdomności
Śladami osób w kryzysie bezdomności

Codzienność osób w kryzysie bezdomności jest bardzo trudna, szczególnie gdy nadchodzą zimne noce. Całe szczęście mogą liczyć na punkty i organizacje, które pomagają w walce o nowe, lepsze życie. W jaki sposób? O tym dowiesz się w Dzień Dobry TVN.

Śladami osób w kryzysie bezdomności

Polska zima to niezwykle trudny czas dla osób w kryzysie bezdomności, których w naszym kraju jest 30 tysięcy. Szczególnie niebezpieczne są dla nich mroźne noce. Każdego dnia strażnicy odwiedzają kilkadziesiąt miejsc, w których przebywają, by sprawdzić, jak sobie radzą i czy nie potrzebują pomocy.

- Oni tak naprawdę trzymają się z daleka od ludzi, bo ludzie są wobec nich agresywni, szydzą z nich, wytykają ich. Uciekają w kanały, przepusty wodne i altany, tam, gdzie ludzi nie ma i spokojnie sobie żyją po prostu - tłumaczył st. insp. Mariusz Liżewski ze straży miejskiej m. st. Warszawy. Najczęściej są to osoby w wieku od 30 do 65 lat.

- Miałem taki przypadek, że bezdomna dziewczynka miała 15 lat. Uciekła z domu i trzymała się z bezdomnymi. Bezdomnych przybywa, przyjeżdżają z miejscowości podwarszawskich - dodał strażnik.

Pomoc dla osób w kryzysie bezdomności

Jednym z punktów wspierających osoby w kryzysie bezdomności jest Centralny Punkt Integracji w Warszawie.

- Jesteśmy w siedzibie Fundacji "Daj herbatę". Można się tu wykąpać, uprać sobie rzeczy, poszukać pracy, skorzystać z porady psychologicznej i zjeść ciepły posiłek, wypić herbatę i kawę - mówiła Agnieszka Jaskulska, koordynatorka punktu, pedagog i terapeutka.

Powstało też miejsce, które pomaga wrócić do zawodowego życia. - W stolarni dzieją się rzeczy magiczne. Nasi panowie, czyli osoby po kryzysie bezdomności, tworzą rzeczy dla właścicieli zwierząt. Za chwilę rusza ekipa remontowa, w styczniu mamy pierwsze zlecenie - podkreśliła Katarzyna Nicewicz, założycielka Fundacji "Daj herbatę".

Zdzisław Płotka od 17 lat jest w kryzysie bezdomności. Jak opowiadał, przed lata musiał sobie radzić na ulicy.

- Bywało różnie. Chodzisz bezsensu, szukasz celu, a nie możesz go znaleźć, jak człowiek, który zgubił klucze. 3,5 roku temu trafiłem do Fundacji, jestem szczęśliwym człowiekiem. Nie chodzę, nie śpię po noclegowniach, mam pracę, mam dokąd przychodzić, gdzie się wykazać. Czuję się pełnowartościowym człowiekiem, udało mi się - zaznaczył mężczyzna.

Jak powstała Fundacja? Co można pomóc, by wesprzeć osoby w kryzysie? Zobacz cały materiał.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości