Sebastian Kacprzyk ma 15 lat i jest wzorowym uczniem. Niestety nastolatek i jego mama nie mają stałego dachu nad głową. Jak to się stało, że w szkole, do której uczęszczał chłopiec nikt się nie zorientował, jak trudna jest jego sytuacja?
Każdy z nas ma swój indywidualny numer, który służy do jednoznacznej identyfikacji. A co w przypadku naszych czworonożnych przyjaciół?
Radosław Bajsarowicz niezwykłe designerskie meble i dodatki tworzy w ramach przynależności do inicjatywy Miser Art. Być może nie dołączyłby do niej, gdyby nie fakt, że kilka lat życia spędził na ulicy. Jak dziś wygląda jego codzienność?
Jedna z organizacji pomagających w Mławie bezdomnym zaalarmowała, że dotarła do najmłodszego bezdomnego w tym mieście, który przebywał w tragicznych warunkach ze swoją matką. Reportaż Uwagi! TVN.
66-latek był bezdomnym alkoholikiem i narzekał na brak pomocy od siostry.
Pan Jerzy przekazał część domu synowi, który miał go wyremontować i pozwolić w nim mieszkać ojcu do śmierci. Niestety, nieruchomość zaczęła popadać w ruinę a 73-latek trafił na ulicę.
"Miałem ochotę pożegnać się z tym światem".
Pan Władysław miał zostać porzucony przez załogę karetki 400 metrów od swojego domu i, ze względu na problemy z poruszaniem, spędzić kilka godzin na rozgrzanym betonie pod cudzą posesją.
"Straciłem wszystko przez alkohol" - opowiada Wojciech Labiszak. Jak wyszedł na prostą?
"Oni są nowym bogactwem naszego narodu".
Projekt "Osiedle Sitowie" to miejsce, w którym aktywowane są osoby wykluczone społecznie. Pracę z uczestnikami realizuje sieć organizacji pozarządowych, a także Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Mieszkańcy uczą się tam samodzielnego życia, mają możliwość pracować, a także otrzymują wsparcie psychologiczne i pedagogiczne.
Marek Kotański był wizjonerem, który stworzył Monar i pomagał ludziom wyzbyć się uzależnień. To kontrowersyjna postać, której działania nie wszyscy rozumieli. Teraz o jego pracy w Dzień Dobry TVN opowiedzieli autorka książki "Kotański. Bóg Ojciec. Konfrontacja" Anna Kamińska oraz jego pacjent i współpracownik, Tomasz Drozd.
Ze względu na zadłużenie, pani Józefa i jej syn stracili dach nad głową. Rodzina od roku koczuje na klatkach schodowych. Dla mieszkańców to problem. Czy uda się im pomóc? Sprawą zainteresowali się reporterzy programu "Uwaga! TVN"
Grupa bezdomnych przez 14 lat budowała statek, by opłynąć kulę ziemską. Ideą przyświecającą projektowi była walka z krzywdzącym stereotypem osoby dotkniętej bezdomnością. O wachlarzu posiadanych przez nich umiejętności i pasji doskonale wie Katarzyna Nicewicz, prezeska fundacji "Daj Herbatę".
Pandemia to prawdziwy sprawdzian dla służby zdrowia. Wolontariuszy i młodych ratowników jednak nie brakuje. Oni, zamiast wylegiwać się na kanapie, zakasali rękawy i zaczęli opatrywać osoby bezdomne pod warszawskim Dworcem Centralnym. W Dzień Dobry TVN 18-letni Fabian Sawicki i 17-letni Dawid Kacperowski opowiedzieli nam, dlaczego zdecydowali się pomagać.
Król polskiej piosenki Krzysztof Krawczyk zmarł 5 kwietnia. - W pierwszej chwili nie dowierzałem, że tata umarł. Do tej pory nie chcę w to uwierzyć, brakuje mi słów – ubolewa Krzysztof Igor Krawczyk.
Pani Teresa podupadła na zdrowiu i zaczęła mieć problemy z płatnością za wynajmowane przez siebie mieszkanie. Gdy seniorka wyszła do lekarza, ktoś włamał się do niej i zmienił zamki. 75-latka w ciągu godziny stała się bezdomna, pozostawiona bez środków do życia. Jej historię przedstawiają reporterzy programu "Uwaga! TVN"
Dorota Wellman we współpracy z Katarzyną Nicewicz oraz Lusią Żagałkowicz, które na co dzień zajmują się pomocą bezdomnym, postanowiły zadbać o kobiety bez dachu nad głową i rozdać im biustonosze. To elementy garderoby, których każda z nich potrzebuje, jednak nie wszystkie mogą sobie na nie pozwolić. Pomysłodawczynie opowiedziały o swojej inicjatywie w Dzień Dobry TVN.
Bezdomność jest jednym z motywów pojawiających się nie tylko w snach, ale także w literaturze. Sennik wskazuje, że bezdomny symbolizuje problemy w życiu zawodowym, osobistym i finansowym, a także może wiązać się z nadchodzącymi zmartwieniami.
Po wyeksmitowaniu z mieszkania, Bogna i Jacek zamieszkali w pustostanie. W takich warunkach żyli kilka miesięcy. Pewnego dnia spotkali na swojej drodze reżysera i producenta telewizyjnego Rinke Rooyensa, który postanowił im pomóc. Co dokładnie dla nich zrobił? Całą trójkę gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Monika Post jest osobą bezdomną. Samotnie wychowuje 8-letniego syna. Nie może liczyć na mieszkanie ponieważ zarabia za dużo...aż 1300 zł. Dlaczego system nie wspiera osób, które pracują nad tym, by wyjść z trudnej sytuacji życiowej? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Beatę Mirską-Piworowicz, prezes stowarzyszenia "Damy radę", z którą porozmawialiśmy, dlaczego samotne matki nie mogą liczyć na pomoc Państwa. Czy w polskim systemie nie opłaca się aktywizacja zawodowa?
Paulina Grudzińska: "W życiu nie podejrzewałam, że wyląduję w schronisku. Mając swoje mieszkanie... To było jedyne miejsce gdzie mogłam przyjść z dzieckiem. Jest wybór, można iść pod most albo mieszkać w schronisku". Z kamerą Dzień Dobry TVN odwiedziliśmy Schronisko Dla Bezdomnych Kobiet w Łodzi. Poznajcie historie jego mieszkanek.
Iwona i Marek bardzo wiele przeszli. W ich życiu był alkohol, bezdomność, przemoc, problemy ze zdrowiem i brak miłości najbliższych. Na szczęście pewnego dnia spotkali siebie. Opowiedzieli nam historię łączącego ich uczucia.
Zimą wielu bezdomnych potrzebuje pomocy. Jakiego rodzaju? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN - specjalistkę z zakresu polityki społecznej dr Kazimierę Król.
Wietnam to jeden z najszybciej rozwijających się krajów Azji południowo-wschodniej, ale nie wszyscy tak samo korzystają na tym rozwoju. Co roku tysiące rodzin z biednych wietnamskich wsi migruje do miast w nadziei na lepszą przyszłość. Większość z nich trafia do slumsów, zasilając szeregi miejskiej biedoty. Właśnie w Wietnamie Dominika Kulczyk wspiera tych, którzy stanowią dla biednych ludzi ostatnią deskę ratunku, którzy nie mają dostępu do opieki zdrowotnej, edukacji i innych świadczeń socjalnych.
Jacek Pikuła przez wiele lat pomagał bezdomnym i potrzebującym. Niestety jego życie potoczyło się tak, że pogrążył się w depresji i wylądował na ulicy. Przez półtora roku mieszkał pod mostem. Azyl znalazł w górach. Jego domem jest obecnie namiot. Jak wygląda jego codzienność? Czy ktoś mu pomaga? Jacka Pikułę gościliśmy w studiu Dzień Dobry TVN.
Pani Bronisława Łowińska i jej syn Sebastian Mirkowski od dwóch latach mieszkali w przyczepie na warszawskim Ursynowie. Dzięki inicjatywie Piotra Wójcika ich życie diametralnie się zmieniło. O dotychczasowym życiu bezdomnych i akcji Piotra dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska rozmawiała z bohaterami tej historii.
Aktor Richard Gere stał się na kilka dni bezdomnym. Zrobił to w ramach przygotowań do nowej roli w filmie Time Out of Mind. Kilka dni temu podzielił się swoimi przemyśleniami odnośnie swojego eksperymentu. Sprawdziliśmy, jak Polacy reagują na bezdomność. W rolę bezdomnego wcielił się prowadzący Dzień Dobry TVN Jarosław Kuźniar. Czy ktoś wrzucił do jego kubeczka choć kilka groszy? Co powiedział jeden z przechodniów, kiedy zobaczył przebranego Jarka Kuźniara? Zobaczcie do czego posunął się nasz prowadzący, by wiarygodnie odegrać swoją rolę.
Gość Dzień Dobry TVN Ryszard Nowicki jeszcze dwa lata temu był bezdomny. Odmienił swoje życie dzięki Stowarzyszeniu Pomocy Wzajemnej "Barka", które zajmuje się osobami wykluczonymi społecznie. Jak tam trafił? Czy od razu przyjął pomoc Barki? W studiu gościliśmy również psycholog, wiceprzewodniczącą zarządu Fundacji Pomocy Wzajemnej "Barka" Barbarę Sadowską. Iloma osobami obecnie zajmuje się Barka? Jak działa?