Rozdają biustonosze kobietom bezdomnym. "Są one pozbawione tych aspektów, które my mamy na wyciągnięcie ręki"

Biustonosze dla bezdomnych kobiet
Dorota Wellman we współpracy z Katarzyną Nicewicz oraz Lusią Żagałkowicz, które na co dzień zajmują się pomocą bezdomnym, postanowiły zadbać o kobiety bez dachu nad głową i rozdać im biustonosze. To elementy garderoby, których każda z nich potrzebuje, jednak nie wszystkie mogą sobie na nie pozwolić. Pomysłodawczynie opowiedziały o swojej inicjatywie w Dzień Dobry TVN.

Akcja rozdawania biustonoszy bezdomnym

Już w kwietniu na antenie TVN Style pojawi się nowy program Doroty Wellman - "Inspirujące kobiety". Dziennikarka pokaże w nim sylwetki niezwykłych Polek, które miały odwagę łamać schematy. W jednym z odcinków będzie mowa o akcji, której celem jest wspieranie bezdomnych pań poprzez przekazywanie im biustonoszy.

- Zaczęło się od tego, że Kasia Nicewicz z "Daj Herbatę", czyli ta dziewczyna, która zajmuje się osobami bezdomnymi, uświadomiła mi (...), że te panie [kobiety bezdomne - przyp. red.] szukają biustonoszy, są im potrzebne i co więcej - biorą, co dostają. Rozmiar nie jest ważny. (...) Bo biustonosz każdej kobiecie jest potrzebny. Nawet tej, która nie ma domu - mówiła w Dzień Dobry TVN Dorota Wellman.

- Co więcej, Kasia uświadomiła mi, że kobiety szukają biustonoszy za dużych, bo wszystko musi być wygodne. Bezdomne kobiety zakładają na siebie wiele ubrań. Nic nie może cisnąć, nic nie może przeszkadzać - dodała nasza prowadząca.

Jak kobiety bezdomne reagują na biustonosze?

Dorota Wellman i Katarzyna Nicewicz z "Daj Herbatę" nawiązały współpracę z Lusią Żagałkowicz z Serca Miasta - organizacji, która pomaga wychodzić ludziom z kryzysu bezdomności. Wspólnie postanowiły znaleźć dla kobiet prawdziwą, a nie używaną bieliznę.

- Przychodzą do nas panie i jest tak, że potrzebują bielizny. My zawsze mamy biustonosze. Ja pytam jaki rozmiar, a panie mówią: "A ja wiem? Poproszę jakiś duży" . I wtedy pomyślałam, że możemy coś zrobić. Wzięłam za słuchawkę, zadzwoniłam do Lusi z Serca Miasta i okazało się, że Lusia myślała o tym samym, więc zaczęłyśmy działać - wspominała Katarzyna Nicewicz.

To naprawdę wyjątkowa akcja. Kobiety bez dachu nad głową bowiem często nie mogą sobie pozwolić na nabycie nowej bielizny czy innych kobiecych dodatków.

- One nie doświadczają tego na co dzień. Właśnie tej możliwości dobrania sobie stanika, sukienki, fryzury. Umówmy się, że żyjąc na ulicy są pozbawione właśnie tych wszystkich aspektów kobiecych, które my mamy na co dzień na wyciągnięcie ręki - dodała w naszym programie Lusia Żagałkowicz.

Dla bezdomnych pań było to naprawdę radosne wydarzenie, które bardzo doceniły. Podczas spotkania nie obyło się bez wzruszeń.

- Po prostu zachowywały się jak takie przyjaciółki, które się widzą na zakupach, na zasadzie "weź się pokaż". (...) Byłam wzruszona. Ja płakałam, a one prawie razem ze mną - mówiła Katarzyna Nicewicz.

Kobiety pomagają kobietom, czyli rozdawanie biustonoszy bezdomnym. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

podziel się:

Pozostałe wiadomości