Paulina i Olaf są wychowankami domu dla młodzieży, w którym znaleźli długo poszukiwany spokój i bezpieczeństwo. Jak się tam znaleźli? Swoje trudne historie postanowili opowiedzieć w materiale Dzień Dobry TVN.
Bezdomność wśród młodych
Wsparcie, ciepło, prawdziwy dom - to właśnie tego szukali bohaterowie materiału Dzień Dobry TVN, którzy w swoim życiu mierzyli się z wieloma problemami. Co spowodowało, że trafili do domu dla młodzieży w kryzysie bezdomności?
- Kiedyś to było coś, co ukrywałam. To był duży wstyd, ale dziś wiem, że trzeba o tym mówić. (...) Jak miałam 16 lat, byłam w nieodpowiednim związku i towarzystwie. Miałam za dużo problemów, z którymi nie wiedziałam, jak sobie poradzić. Nie było w domu fajnie. Trzy lata były takie intensywnie, nie mogłam bez narkotyków normalnie wstać z łóżka, nie mogłam normalnie pójść spać, funkcjonować. Wtedy to uzależnienie się rozwinęło. (...) Moja mama nie miała siły na to. Ja jej zgotowałam takie piekło w domu - powiedziała Paulina, wychowanka domu dla młodzieży.
- Nie spałem, bo nie miałem gdzie. Chciałem zniknąć. Dzisiaj ludzie z domu dziecka są przekreśleni, są zerem. Ile razy tak słyszałem. Gdy wyszedłem z domu dziecka, wynająłem pierwsze lepsze mieszkanie, a z pracą było ciężko. Nikt nie chciał mnie przyjąć, bo to była moja pierwsza praca. Z mieszkania wyrzucono mnie, bo nie miałem jak zapłacić. Dzwoniłem po rodzinie, ale nie przyjęli mnie nawet na jedną noc - zdradził Olaf, wychowanek domu dla młodzieży.
Młodzież w kryzysie psychicznym
Co jest główną przyczyną bezdomności u młodzieży? Agnieszka Sikora, założycielka Fundacji Po Drugie i domu dla młodzieży uważa, że oni de facto nigdy nie mieli pełnego domu.
- Tych młodych ludzi ciężko jest namierzyć. Oni mają takie sposoby przetrwania, takie miejsca, do których nie docierają służby. Co więcej, oni wcale nie wyglądają na osoby doświadczające bezdomności. Często są jeszcze zdrowi, dobrze ubrani. (...) Tylko do naszej organizacji działającej w Warszawie każdego roku przychodzi aż 300 młodych ludzi. Staramy się tak działać, aby żaden z nich nie został bez pomocy - powiedziała ekspertka.
- Nawet jeśli wychowywali się w rodzinie, nie trafili do domu dziecka, to ten dom, w którym się nie wychowywali, był domem tylko z nazwy. Zdecydowana większość tych młodych ludzi nigdy nie doświadczyła poczucia bezpieczeństwa, stabilizacji, często nie była kochana i zaopiekowana - dodała.
Osoby, które zechciałyby wspomóc zbiórkę na zakup Domu Dla Młodzieży mogą to zrobić za pośrednictwem strony zrzutka.pl.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Mieszkał na ulicy. "Raz mnie podpalili, zdążyłem uciec". Jedno spotkanie odmieniło jego życie
- Były trener tenisa stołowego stał się bezdomny. "Miałem ochotę pożegnać się z tym światem"
- Załoga karetki porzuciła pacjenta pod cudzym domem? "Leżał jak worek kartofli"
Autor: Agnieszka Mrozińska
Reporter: Sylwia Ciźla
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF/Getty Images