bezdomni

  bezdomni

  Kilka razy w tygodniu grupa lekarzy i ratowników medycznych przeczesuje Warszawę w poszukiwaniu potrzebujących pomocy bezdomnych. Robią to po godzinach i za darmo, a w działaniach nie zatrzymała ich nawet pandemia. Opatrują rany, leczą odmrożenia, dostarczają leki i środki higieniczne, służą radą - nie zawsze jedynie medyczną. Tak działa "Ambulans z serca", karetka dla bezdomnych.

  Bezdomność jest jednym z motywów pojawiających się nie tylko w snach, ale także w literaturze. Sennik wskazuje, że bezdomny symbolizuje problemy w życiu zawodowym, osobistym i finansowym, a także może wiązać się z nadchodzącymi zmartwieniami.

  Wykluczeni, samotni i bardzo często z zaburzeniami osobowości - młodych bezdomnych oficjalnie jest 800. Organizacje pozarządowe twierdzą jednAK, że jest ich znacznie więcej. Historie Ani i Patryka, bohaterów reportażu Uwagi! TVN różnią się, ale łączy je jedno - w brutalny sposób pokazują niewydolność systemu.

  Jakub do niedawna był na ulicy. - Trzeba było czegoś zaznać, żeby do tego nie chcieć wrócić - mówi. Edycie odebrali dzieci, bo piła. - Zawaliłam wszystko, to co miałam najlepsze - mówi Edyta. Nadzieję dała im praca w pizzerii. Pracują w niej wyłącznie osoby po przejściach. Ta praca nadaje sens ich życiu. Z kamerą Dzień Dobry TVN odwiedziliśmy pizzerię, w której pracują.

  Zimą wielu bezdomnych potrzebuje pomocy. Jakiego rodzaju? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN - specjalistkę z zakresu polityki społecznej dr Kazimierę Król.

  Hieronim Włodarczyk wyjechał do Irlandii, by zarobić pieniądze, które miały pomóc jego rodzinie. Jak przyznał w Dzień Dobry TVN, "irlandzki sen doprowadził do mojego upadku". Zaczęły się problemy z alkoholem i nie tylko. Wtedy właśnie trafił do Posadówka - miejsca, w którym miał otrzymać pomoc. Okazało się jednak, że tam sytuacja wcale nie wygląda lepiej. Problemy mieli nie tylko podopieczni, ale także ich opiekunowie. Pan Hieronim postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. Dziś jest kierownikiem domu w Posadówku i sołtysem wsi. Jego podopieczni nie tylko nie piją. Prowadzą również schronisko dla zwierząt. Posiadają także warsztat, w którym powstają kojce dla psów, stoły, ławki i krzesła. Na czym polega wyjątkowość tego miejsca? O tym w Dzień Dobry TVN Szymon Hołownia.

  Dzięki pewnemu rowerowi bezdomni na Krakowskich Plantach dwa razy w tygodniu mają szansę dostać jedyny ciepły posiłek w ciągu dnia. Kto był pomysłodawcą tej akcji? Sprawdziła to dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska. Miała okazję porozmawiać z wolontariuszami i osobami potrzebującymi.

  Noc. Zima. Łódź. Autobus, a w nim Andrzej Kloczyński - opiekun w schronisku dla bezdomnych. Razem ze swoimi podopiecznymi jeździ po mieście i rozdaje bezdomnym gorącą zupę, herbatę i ciepłe ubrania. To jedyna taka inicjatywa w Polsce. Łódź to miasto, w którym ponad 1 000 osób mieszka na ulicy. Jak tam trafili? Dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska poznała historie bezdomnych z Łodzi.

  Często mówi się o znieczulicy społeczeństwa, ale oni dowiedli, że jest inaczej. Trzej nastolatkowie z Nysy spacerowali nocą w centrum miasta. Gdy zobaczyli bezdomnego, nie zostali obojętni. W Dzień Dobry TVN jeden z młodych ludzi, Szymon Budziński, opowiedział jakie to uczucie komuś pomóc.

  Bezdomność to problem, który dotyka Polaków znajdujących się nie tylko w naszym kraju. Jak ludzie, którzy wyjechali za granicę trafili na ulice? O tym, jak łatwo znaleźć się w beznadziejnej sytuacji będąc "na dorobku" rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Ryszardem Nowickim, który przez rok mieszkał na ulicach Amsterdamu, Dagmarą Szalandrowicz z Fundacji Pomocy Wzajemnej "Barka" oraz Michałem Łebskim z Human Lex Instytut.

  Są na świecie osoby, które z chęcią wyciągają dłoń do osób, które potrzebują pomocy. Jedną z nich jest gość Dzień Dobry TVN kierowniczka schroniska w Nowym Dworze Iwona Kowalik, która od czterech lat pomaga bezdomnym - przyjmuje ich pod swój dach i daje im pracę. Do ich zadań należy opieka nad porzuconymi zwierzętami znajdującymi się w schronisku. W studiu Pani Iwona powiedziała nam, jakie są zasady współpracy z osobami, którym pomaga. Przyprowadziła również pieska, który szuka domu.

  Pani Bronisława Łowińska i jej syn Sebastian Mirkowski od dwóch latach mieszkali w przyczepie na warszawskim Ursynowie. Dzięki inicjatywie Piotra Wójcika ich życie diametralnie się zmieniło. O dotychczasowym życiu bezdomnych i akcji Piotra dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska rozmawiała z bohaterami tej historii.

  Jak czuje się człowiek, który z dnia na dzień traci dach nad głową? Kogo może dotknąć problem bezdomności? Co w takiej sytuacji robić? Gdzie szukać pomocy? Dlaczego ludzie bezdomni tak rzadko zgłaszają się do specjalistycznych ośrodków? Czego się boją? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Leszka Mostowskiego, bohatera naszego materiału oraz Krzysztofa Bankowieskiego, któremu udało się wyjść z bezdomności.

  Jennifer Glantz była druhną wszystkich swoich przyjaciółek. W końcu doszła do wniosku, że mogłaby zacząć na tym zarabiać i dziś jest druhną do wynajęcia. Czy w polskich realiach jest możliwe wynajęcie druhny? Jakie obowiązki ma druhna? Co powinna mieć przy sobie? O tym goście Dzień Dobry TVN: organizatorka ślubów Zuzanna Kuczbajska i blogerka Eliza Wydrych-Strzelecka.

  Niezwykła kooperatywa. Bezdomni pomagają podobnym sobie. Odwiedzają pustostany, dworce i inne miejsca gdzie koczują bezdomni. Jak pomagają wychodzić innym z bezdomności?

  Każda z nich została niesprawiedliwe potraktowana przez los. I każda wzięła się z nim za bary. Gośćmi Dzień Dobry TVN były: Anita Walczak oraz Alicja Grzesiak - reprezentantki piłki nożnej ulicznej kobiet. Towarzyszył im trener Tomasz Figlarz. Jak sport, zarezerwowany raczej dla mężczyzn, pomógł im w terapii i dążeniu do nowego, lepszego życia?

  Tej zimy zamarzło już kilkadziesiąt osób. A co będzie dalej? Wnioski płynące z naszej prowokacji dziennikarskiej nie skłaniają do optymizmu. Jesteśmy obojętni wobec osoby, która w miejscu publicznym leży na ławce lub na przystanku autobusowym. Czego się boimy, że nie reagujemy na sytuację wymagającą naszej interwencji? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Jerzym Koniecznym, mężem dr Ilony Rosiek-Koniecznej, słynnej dr Judymowej oraz z socjologiem Tomaszem Sobierajskim.