Polacy

  Polacy należą do grona najbardziej zapracowanych narodów świata. Najnowsze badania pokazują, że przeciętnie wydłużamy swój czas pracy o blisko 6 godzin tygodniowo. Z czego to wynika?

  Sara Ferguson znana jest ze swojej działalności charytatywnej na całym świecie.

  Porozmawialiśmy na ten temat z socjologiem dr. Tomaszem Marcysiakiem.

  Z najnowszych badań wynika, że na taki ruch decyduje się blisko 40 proc. z nas.

  Ołena Zełenska jest poruszona postawą Polaków. W mediach społecznościowych zamieściła wzruszający spot i podziękowania. - Polska przyjęła ponad trzy miliony Ukraińców, dając im nie tylko tymczasowe mieszkanie, ale stałą opiekę, bezpłatne leki i edukację - podkreśliła pierwsza dama.

  Ratujesz uchodźców z Ukrainy i ich los nie jest ci obojętny? A może sam potrzebujesz pomocy? Powstała pierwsza platforma Hero to Hero, która łączy osoby potrzebujące z tymi, które chcą i mogą je wspierać.

  Co czwarty Polak ma kłopot z tym, by spłacić swoje zobowiązania - wynika z badań Krajowego Rejestru Długów. Na jakie kwoty najczęściej jesteśmy zadłużeni? Kiedy dobrym rozwiązaniem jest kredyt konsolidacyjny? Na te pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedział Piotr Bijański, ekspert ds. restrukturyzacji i upadłości.

  "Licytujemy się, kto ma gorzej".

  Podczas 94. ceremonii wręczenia Nagród Akademii Filmowej nie zabrakło polskiej reprezentacji. Na czerwonym dywanie pozowali aktorka Anna Dzieduszycka i reżyser Tadeusz Łysiak, czyli twórcy nominowanego do Oscara krótkometrażowego filmu pt. "Sukienka". Zobaczcie, jak wyglądali.

  Wolontariuszka z Ukrainy nadesłała do naszej redakcji nagranie, w którym podziękowała wszystkim Polkom i Polakom za pomoc oraz solidarność z jej narodem. - Byliście jednymi z pierwszych, którzy zdali sobie sprawę, że potrzebujemy wsparcia, aby stanąć ramię w ramię, by pokonać takiego wielkiego potwora jak Rosja - zauważa.

  "Jesteście prawdziwymi braćmi i siostrami".

  "Powinni dostać Pokojową Nagrodę Nobla".

  Polacy rezygnują ze zbędnych zakupów, usług i rozrywek. Powód? Najpierw pandemia, potem inflacja, a teraz wojna w Ukrainie.

  "Wyciągają dłoń do osób, których nawet nie znają".

  Od wybuchu wojny w Ukrainie tysiące Polaków oferuje uchodźcom schronienie pod swym dachem. By usprawnić komunikacje powstała bezpłatna platforma łącząca osoby, które potrzebują noclegu z tymi, którzy udostępniają lokale. - Zrozumieliśmy, że musimy przygotować się na długofalową pomoc - wyjaśnia Jagoda Trela, inicjatorka.

  Powstała akcja społeczna pod hasłem #SztamazUkrainą. To inicjatywa polskiej młodzieży. Na czym polega?

  "Stulecie przeszkód. Polacy na igrzyskach" to zbiór reporterskich historii i portretów naszych sportowców i olimpijczyków, pokazanych z nieznanej strony.

  Czego najchętniej słuchają Polacy?

  Każdego dnia przybywa osób zakażonych SARS-CoV-2. Choć obecnie w Polsce nie ma żadnych nowych obostrzeń, nie jest wykluczone, że się pojawią. Jednym z nich może być zmiana, która znacząco wpłynie na życie. Czy do galerii handlowych będą mogły wejść wyłącznie osoby zaszczepione? Taką propozycję właśnie przedstawił Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług.

  Mimo upływu lat wciąż nie brakuje fanów filmu "Nie lubię poniedziałku". Co więcej, wiele osób nie tylko lubi wracać do tej kultowej produkcji, ale także utożsamia się z tytułem. Trudno nie zauważyć, że dla większości z nas poniedziałek to najbardziej znienawidzony dzień. Dlaczego początek nowego tygodnia nie kojarzy się nam najlepiej i jak temu zaradzić? Sprawdzał to Filip Chajzer.

  Ile średnio żyją Polacy? Jaka jest różnica w długości życia między kobietami a mężczyznami? Główny Urząd Statystyczny opublikował raport "Trwanie życia w 2020". Dane są alarmujące.

  Narodowy Spis Powszechny rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa do końca września. Osoby, które jeszcze nie dopełniły tej obowiązkowej formalności, nadal mają na to czas. Ci, którzy nie mają pewności, czy ich udział w spisie został już uwzględniony, mogą to sprawdzić.

  "Czy Pani/Pana zdaniem Polskę czeka jesienią uderzenie czwartej fali epidemii koronawirusa?" - takie pytanie zostało zadane w sondażu SW Research przeprowadzonego dla portalu rp.pl. Rodacy wprost ocenili, co o tym myślą.

  Z powodu pandemii COVID-19 nastąpił nagły znaczący spadek oczekiwanej długości życia Polaków. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Tak wynika z danych opublikowanych przez GUS. Jakie jeszcze są tego powody?

  Ruszyły Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Za nami ceremonia otwarcia, zapalenie znicza i pierwsze występy naszych reprezentantów. Robert Korzeniowski, słynny polski lekkoatleta, a także czterokrotny mistrz olimpijski, w Dzień Dobry Wakacje opowiedział, co czeka kibiców w następnych dniach sportowych zmagań.

  Pary marzą o dwójce, a nawet trójce pociech. Istnieje jednak kilka czynników, które wpływają na to, że nie decydują się na powiększenie rodziny. Obawy młodych Polaków obnażyły Konsultacje Strategii Demograficznej 2040. Co stoi na przeszkodzie posiadania gromadki dzieci?

  Agnieszka Chylińska już od 13 edycji zasiada w jury programu "Mam Talent!". Wielokrotnie przekonała się, jak zaskakujące i oryginalne umiejętności potrafią mieć uczestnicy show. A jaki jej zdaniem jest największy talent Polaków? Gwiazda odpowiedziała bez wahania i nawiązała do Euro 2020.

  Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat od marca 2020 roku monitoruje wpływ pandemii COVID-19 na życie i zachowanie Polaków. Czy zmieniliśmy swoje przyzwyczajenia? Spożywaliśmy więcej alkoholu, a może wręcz przeciwnie? Jak lockdown przełożył się na naszą aktywność fizyczną? Sprawdźmy wyniki sondażu.

  Obyczajowość seksualna Polaków zmienia się, zwłaszcza wśród młodzieży. Większość ludzi współżycie rozpoczyna przed 18. rokiem życia. Jednak, jeśli chodzi o dorosłych - ich aktywność seksualna spada. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyny tego stanu rzeczy wyjaśnia prof. Zbigniew Izdebski, seksuolog i doradca rodzinny.

  W marcu tego roku na każde 10 tysięcy mieszkańców Polski ubyło 15 osób, rok temu było ich 5. Natomiast liczba urodzeń w pierwszym kwartale 2021 r. była o ponad 5 tysięcy niższa niż przed rokiem. Tak wynika z najnowszych danych demograficznych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Smutna tendencja utrzymuje się od kilku lat.