Co rodzic ma zrobić z pijanym dzieckiem? "To zależy, jak bardzo jest upojone"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Gdy nastolatek sięga po alkohol
Gdy nastolatek sięga po alkohol
Czym jest współuzależnienie?
Czym jest współuzależnienie?
Kobiety, wino i... alkoholizm
Kobiety, wino i... alkoholizm
Poznajcie historię alkoholika z TikToka - napisy
Poznajcie historię alkoholika z TikToka - napisy
Mała butelka, wielki problem
Mała butelka, wielki problem
Coraz młodsze dzieci sięgają po alkohol
Coraz młodsze dzieci sięgają po alkohol
Dzieci sięgają po alkohol
Dzieci sięgają po alkohol
Alkohol w rękach nastolatków
Alkohol w rękach nastolatków
Czy pozwolisz pijanej osobie jechać samochodem?
Czy pozwolisz pijanej osobie jechać samochodem?
Alkoholicy są genialnymi kłamcami
Alkoholicy są genialnymi kłamcami
Jak alkohol zmienia wygląd?
Jak alkohol zmienia wygląd?
Choć picie alkoholu jest w Polsce legalne od 18. roku życia, wielu nastolatków sięga po wysokoprocentowe napoje jeszcze przed ukończeniem pełnoletności. Co zrobić, gdy nasze dziecko wróci do domu pod wpływem? O tym w Dzień Dobry TVN mówiły psycholog kliniczna dzieci i młodzieży Marta Bąkowska oraz mama 6-ciorga pociech, znana z Instagrama Ewa Frej "Mama Gigantka".

Pijany nastolatek w domu

Młodość rządzi się swoimi prawami, dlatego wielu młodych ludzi chętnie próbuje nowych używek - najczęsciej jest to alkohol. Większość rodziców musiało zmierzyć się z sytuacją, gdy ich niepełnoletnia pociecha pojawiła się w domu pod wpływem procentów. Według Ewy Frej jako opiekunowie nie mamy szansy uchronić swoich dzieci przed tego typu eksperymentami, jednak powinniśmy zawsze dbać o ich bezpieczeństwo.

- Pierwsza jest złość. [...] My często nie wiemy, co zrobić. Krzyczeć? Krzyczenie nic nie da. [...] Po pierwszym razie była rozmowa, że jak ona planuje takie rzeczy, to musimy o tym wiedzieć. [...] Pojechałam na komisariat, by przebadać ją alkomatem. [...] Prawda była zawsze ważniejsza od tego, co się wydarza - opowiadała "Mama Gigantka".

Co zrobić z pijanym dzieckiem?

Poza konsekwencjami wychowawczymi nadużywanie alkoholu przez nieletnich prowadzi do problemów prawnych czy zdrowotnych, o których młodzież może nie zdawać sobie sprawy. Jak przekonuje psycholog Marta Bąkowska, rodzice mają prawo nie wiedzieć w pierwszej chwili, jak zareagować na widok pijanego dziecka. Jak wobec tego się zachować?

Oczywiście najlepiej, jeśli rozmowa o spożywaniu napojów wysoko procentowych odbędzie się o wiele wcześniej niż pierwsza "zakrapiana impreza". Zdaniem specjalistki gdy już dojdzie do sytuacji, że nasze dziecko wróciło do domu pijane, najważniejsze jest ostudzenie emocji i niewdawanie się w kłótnie: wstrzymanie się z krytyką i rozmową do czasu, aż nasza pociecha wytrzeźwieje. Kluczowe jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz zakomunikowanie, iż wiemy, że spożywało alkohol.

- Najfajniej jest zadać pytanie: "coś się stało?" [...] Żeby zobaczyć punkt widzenia dziecka, ale to zależy, jak bardzo jest upojone. [...] Wrócić do rozmowy następnego dnia. [...] Chciałabym porozmawiać o tym, co mogłoby się wydarzyć. [...] Fajnie jest wrócić do tej sytuacji z perspektywy czasu. "Pamiętasz tę sytuację? Co ty o tym myślisz?" - radziła gościni Dzień Dobry TVN.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Zofia Wierzcholska

Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana