Jak piją kobiety? "Dużo dłużej starają się trzymać fason"

Jak piją kobiety?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy pomoglibyście kobiecie w takiej sytuacji?
Czy pomoglibyście kobiecie w takiej sytuacji?
Kobiety, wino i... alkoholizm
Kobiety, wino i... alkoholizm
Uwaga! TVN: Uciążliwe sąsiedztwo sklepu z alkoholem
Uwaga! TVN: Uciążliwe sąsiedztwo sklepu z alkoholem
Nowak i Sekielski o swojej walce z alkoholizmem
Nowak i Sekielski o swojej walce z alkoholizmem
„Dom w butelce” – 12 historii dorosłych dzieci alkoholików
„Dom w butelce” – 12 historii dorosłych dzieci alkoholików
Część z nas, kiedy widzi na ulicy osobę pod wpływem alkoholu, stara się jak najszybciej ją minąć. Zapominamy, że może potrzebować naszej pomocy. W ramach naszego cyklu "Miejska dżungla" postanowiliśmy sprawdzić, jak ludzie reagują na pijaną kobietę.
Pijana kobieta na ulicy. Jak reagujemy na taki widok?

Z pomocą wynajętej aktorki w ramach naszego cyklu "Miejska dżungla" postanowiliśmy sprawdzić, czy ktoś zaoferuje pomoc pijanej młodej kobiecie. - To normalna ludzka sprawa. Pomagamy drugiemu człowiekowi. Tym bardziej kobieta kobiecie. Wiadomo, różne sytuacje bywają - powiedziała jedna z przechodzących, która zainteresowała się losem kobiety.

- Normalna sprawa, widać, że dziewczyna sobie nie radzi, trzeba pomóc - stwierdził mężczyzna, który zwrócił uwagę na naszą aktorkę. - Mam córkę w tym samym wieku, nie wyobrażam sobie, żeby ktoś ją zostawił na ulicy, gdyby jej się coś takie przydarzyło - dodała jedna z kobiet.

Nasz eksperyment pokazał jednak, że wielu ludzi jest obojętnych. Przez ponad 2 godziny nagrań ok. 80 osób zauważyło, że kobieta potrzebuje pomocy, a jednak tylko się przyglądali, nie zrobili nic. Jak tłumaczyli swoje zachowanie? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.

Jak piją kobiety?

Monika Adamczyk, trzeźwa alkoholiczka wyznała, że na początku jej picie nie wydawało się groźne. Pijała w weekendy na imprezach, ale i w domu.

- Mnie alkohol zastępował bardzo dużo. Nie tylko formę relaksu, ale również radzenia sobie na co dzień z trudnościami. W moim przypadku wyglądało to tak, że normalnie chodziłam do pracy, wracałam po pracy i czekałam tylko na moment, aż wrócę do domu, na początek jakieś piwko, zrobienie czegoś w kuchni, ewentualnie posprzątanie. Rzeczywiście pod koniec, zanim zdecydowałam się pójść na terapię, [...] po prostu siadałam na kanapie i do wieczora piłam - wspominała w Dzień Dobry TVN.

Warto dodać, że kulturowo zostaliśmy ukształtowani tak, że widok mężczyzny, który pije, nie jest dla nas niczym dziwnym. W przypadku kobiet jest zupełnie odwrotnie. Dr Maria Banaszak, specjalistka psychoterapii uzależnień tłumaczyła, że od kobiet więcej się wymaga, często same stawiają sobie poprzeczkę bardzo wysoko. Tym samym rzadko pozwalają sobie na picie w sytuacjach społecznych. Wolą pić w samotności, w domu.

- Dużo dłużej starają się trzymać fason. Często jest tak, że mimo że tracę kontrolę, nie jestem w stanie regulować swoich emocji, cierpię, ale np. nie pozwalam sobie na to, żeby nie być umalowaną, żeby dobrze nie wyglądać, żeby nie pójść do pracy. Mimo wszystko bardzo długo trzymają te pozory - tłumaczyła nasza gościni.

Kiedy można mówić o alkoholizmie? Czy znaczenie ma ilość wypijanego alkoholu? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości