Czy doświadczyłeś occhiolismu?
Podróżując po różnych krajach, oglądając zabytki mające kilka tysięcy lat, czy nawet programy o wciąż nieodkrytych tajemnicach wszechświata, możemy odczuć tzw. bolesną małość własnego doświadczenia, określaną pojęciem "occhiolismu". Choć brzmi to dość abstrakcyjnie, wiele osób choć przez chwile czuło się, jak twierdzi psychoterapeutka Jessica Kmieć, niczym kropa wody w oceanie wiedzy.
- Nazwanie tych odczuć occhiolismem pomaga nam zrozumieć emocje, które są często wynikiem przemyśleń nad własną perspektywą. Te uczucia, myśli mogą być jednak też źródłem pokory, jak i inspiracji do zgłębiania wiedzy, rozwoju osobistego, a co za tym idzie, poszerzania własnych horyzontów - tłumaczy ekspertka.
Znaleźć sens w tym, co jest nasze
Skąd bierze się w nas uczucie opisywane, jako occhiolism?
- W miarę jak dowiadujemy się coraz więcej o skali wszechświata, zaczynamy rozumieć przemijanie życia i czasu, możemy odczuwać naszą niewielkość Dzięki mediom i globalnej komunikacji jesteśmy bardziej świadomi wydarzeń na całym świecie. To może przyczynić się do poczucia, że nasza perspektywa jest ograniczona i że nie jesteśmy w stanie zrozumieć lub wpłynąć na globalne wydarzenia - podkreśla psychoterapeutka.
- Porównywanie się z innymi ludźmi, którzy odnieśli spektakularne sukcesy może prowadzić do uczucia, że nasze życie jest niewielkie w porównaniu z życiem innych. Lęk i niepewność co do przyszłości mogą wzmacniać uczucie niewielkości. Często obawiamy się rzeczy, na które nie mamy wpływu. Ważne jest, aby nie postrzegać tego uczucia, jako coś negatywnego, ale jako okazję do czerpania radości z małych rzeczy, do działania na rzecz zmian, które możemy wprowadzić, i do poszukiwania sensu w naszym życiu, pomimo niewielkości wobec wszechświata - dodała.
Jak możemy poradzić sobie, gdy przytłacza nas myśl o wąskości naszej perspektywy, braku wpływu na wiele istotnych dla nas kwestii? Zdaniem psychoterapeutki warto zadbać o swoją samoświadomość i spróbować zrozumieć, że pewnego rodzaju ograniczenia są całkowicie naturalne. W ten sposób możemy zaakceptować swoje miejsce we wszechświecie.
Skupmy się więc na tym, by uczynić świat lepszym w możliwym dla nas zakresie. - Można angażować się w działania na rzecz innych, co sprawi, że poczujemy przynależność do czegoś większego - powiedziała Jessica Kmieć. W zmniejszeniu lęku związanego z przyszłością lub przeszłością pomocna może okazać się też medytacja, czy inne techniki radzenia sobie ze stresem.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dlaczego umierający widzą tunel? Neurochirurg wyjaśnia
- "To jest rytuał, który jest sposobem radzenia sobie". Jak wygląda uzależnienie od alkoholu u dzieci?
- Błędy, które popełniamy w komunikacji. "To problem w wielu polskich domach"
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: Image Source