"To jest rytuał, który jest sposobem radzenia sobie". Jak wygląda uzależnienie od alkoholu u dzieci?

Uzależnienie od alkoholu wśród bardzo młodych osób
Źródło: Dzień Dobry TVN
Dzieci sięgają po alkohol
Dzieci sięgają po alkohol
Coraz młodsze dzieci sięgają po alkohol
Coraz młodsze dzieci sięgają po alkohol
Uwaga! TVN: Uciążliwe sąsiedztwo sklepu z alkoholem
Uwaga! TVN: Uciążliwe sąsiedztwo sklepu z alkoholem
Nowak i Sekielski o swojej walce z alkoholizmem
Nowak i Sekielski o swojej walce z alkoholizmem
„Dom w butelce” – 12 historii dorosłych dzieci alkoholików
„Dom w butelce” – 12 historii dorosłych dzieci alkoholików
Uzależnienie od alkoholu to problem, który coraz częściej dotyka dzieci. Szacuje się, że po tę używkę sięgają już 12-13-latkowie. Jak rozpoznać, że z nastolatkiem dzieje się coś niepokojące? Dlaczego dzieci sięgają po alkohol? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały dr Maria Banaszak, specjalistka psychoterapii uzależnień, MONAR oraz Michalina Kobla, dziennikarka.

Dlaczego dzieci sięgają po alkohol?

Już w niedzielę, 5 listopada, w programie Uwaga TVN będzie można obejrzeć reportaż o nastolatkach uzależnionych od alkoholu. Badania wskazują, że aż 1/3 dwunastolatków zna smak alkoholu. To dla nich trucizna, przez którą coraz częściej trafiają do szpitala. Jednym z bohaterów reportażu jest Michał. Chłopak jest książkowym przykładem osoby uzależnionej krzyżowo. Na przestrzeni lat alkohol zamieniał na narkotyki. Po czym znów wracała do picia. W ten sposób próbował na własną rękę wyjść z uzależnienia.

Czy to się udało? Będzie się można tego dowiedzieć z reportażu, który pokaże Uwaga TVN.

Jak młodzi ludzie uzależniają się od alkoholu?

Michalina Kobla, dziennikarka jest trzeźwa od trzech lat. Wódki pierwszy raz napiła się w wieku 13 lat. - Mam dosyć mocne przekonanie, że nie byłam bardzo wyjątkowo. Jak zerkałam w najnowsze dane dotyczące wieku inicjacji alkoholowej w Polsce, to jest 12-13 lat - powiedziała.

Nasza rozmówczyni wyznała, że wódki pierwszy raz spróbowała na imprezie, na koloniach. - Dlaczego ja akurat nie wyszłam z tego cało? Miałam zaburzenia lękowe, które były w taki dosyć intensywny sposób ignorowane przez dorosłych - dodała. Przyznała, że po alkoholu poczuła się w końcu bezpieczna. Sygnałem alarmowym stał się dla niej moment, gdy zaczęła zmagać się permanentnym bólem - psychicznym i fizycznym.

Dr Maria Banaszak, specjalistka psychoterapii uzależnień, MONAR, prowadzi w mediach społecznościowych profil popularyzujących widzę o uzależnieniach "pani od narkotyków" uważa, że to, co przesądza o tym, czy dana osoba się uzależni, jest to, czy dana używka staje się sposobem radzenia sobie z problemami. - Istnieje coś takiego, jak predyspozycje biologiczne, ale nie ma czegoś takiego, jak gen uzależnienia sam w sobie. Mogą być jakieś tendencje, [...], np. obniżona odporność na stres, czy podwyższony poziom lęku, większe zapotrzebowanie na bodźce, ale to nie są rzeczy, które przesądzają. Jeśli nie mamy umiejętności konstruktywnych radzenia sobie z trudnymi emocjami, zaspokajania swoich potrzeb tak, jak potrzeba bezpieczeństwa, tak, jak potrzeba poczucia własnej wartości, skuteczności, [...], jeśli mamy takie narzędzia konstruktywne, to ten alkohol, nawet jeśli się pojawi jest duża szansa, że nie stanie się niebezpieczny - powiedziała specjalistka.

Warto dodać, że w uzależnieniu nie chodzi o ilość, ale o pewien rytuał. - To jest rytuał, który jest sposobem radzenia sobie. To nie oznacza, że nie ma dnia bez alkoholu, to oznacza, że nie ma problemu, który umiem rozwiązać inaczej niż alkoholem - tłumaczyła dr Maria Banaszak.

Co powinno zaniepokoić rodziców? Czy dzieci uzależniają się szybciej? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości