"Wypijał po 3-4 piwa i wypalał kilkanaście papierosów". Ośmiolatek trafił na odwyk

Źródło: Dzień Dobry TVN
Dziecięce uzależnienie od cukru
Dziecięce uzależnienie od cukru
Uwaga! TVN: Uciążliwe sąsiedztwo sklepu z alkoholem
Uwaga! TVN: Uciążliwe sąsiedztwo sklepu z alkoholem
Nowak i Sekielski o swojej walce z alkoholizmem
Nowak i Sekielski o swojej walce z alkoholizmem
„Dom w butelce” – 12 historii dorosłych dzieci alkoholików
„Dom w butelce” – 12 historii dorosłych dzieci alkoholików
Pomocy w ośrodkach uzależnień szukają coraz młodsi pacjenci. Statystyki są nieubłagane, ponieważ pokazują, że w nałogi popadają również dzieci. Przykładem jest, chociażby pewien 8-latek, który na co dzień zmaga się z nawykami picia alkoholu i palenia papierosów. W Pile nie tak dawno utworzono nową placówkę, która ma być wsparciem dla młodzieży z problemami psychicznymi. Ile osób do niej trafiło w ciągu pierwszego miesiąca?

8-latek uzależniony od alkoholu i papierosów

Specjalista psychoterapii uzależnień Grzegorz Zięba w rozmowie z portalem asta24.pl zaznacza, że wśród dzieci narasta problem związany ze spożywaniem alkoholu i przyjmowaniem substancji psychotropowych. Coraz więcej osób nieletnich otrzymuje skierowanie na terapię. Najmłodszy pacjent, z którym wspomniany ekspert miał do czynienia, to 8-latek. Chłopiec trafił na odwyk ze względu na nałóg alkoholowy oraz tytoniowy.

- Wypijał po 3-4 piwa i wypalał kilkanaście papierosów - opowiada terapeuta.

Otwarcie Centrum Wsparcia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Pile

Zauważalny wzrost uzależnień, których ofiarami padają nieletni, skłonił specjalistów do stworzenia nowego miejsca pomocy. Na początku lipca w Pile swoją działalność rozpoczęło kierowane przez Stowarzyszenie MONAR Centrum Wsparcia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży.

- Obecnie przyjmujemy pacjentów do 18. roku życia uzależnionych od środków psychoaktywnych innych niż alkohol. Jest to ośrodek stacjonarny, czyli dzieciaki mieszkają tutaj przez 24 godziny na dobę - wyjaśnia dyrektor placówki Daniel Otto.

Eksperci zaznaczają, że młodzi pacjenci przebywają w ośrodku dobrowolnie, a prowadzone terapie trwają od 3 do 12 miesięcy. Zapotrzebowanie okazało się całkiem spore, ponieważ w ciągu czterech tygodni do placówki trafiło 10 nastolatków. Do zapełnienia pozostało jedynie 15 wolnych miejsc.

Lista placówek pomagających dzieciom w kryzysie uzależnień

Centrum Wsparcia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Pile to nie jest jedyne miejsce, w którym uzależnieni nastolatkowi mogą szukać pomocy. Oto inne tego typu ośrodki, do których może zgłaszać się młodzież z całej Polski:

  • Oświęcim - NZOZ Centrum Psychoterapii "Sobrietas", Poradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu dla Dzieci i Młodzieży, tel. 33 444-67-16;
    • Nowy Sącz - Małopolski Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień, Poradnia Psychologii Zdrowia i Trzeźwości dla Dzieci i Młodzieży, tel. 18 442-02-87;
      • Ostrów Mazowiecka - SP Zespół ZOZ, Powiatowa Przychodnia Specjalistyczna, Poradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu dla Dzieci i Młodzieży, 29 746-23-67;
        • Warszawa - SZPZLO, Młodzieżowa Poradnia Profilaktyki i Terapii POZA ILUZJĄ, tel. 22 844-94-61;
          • Białystok - ETAP Ośrodek Profilaktyki i Terapii dla Młodzieży i Dorosłych, tel. 85 744-52-24.

            Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

            Zobacz także:

            Autor: Berenika Olesińska

            Źródło: asta24.pl

            Źródło zdjęcia głównego: Pascal Deloche/GODONG/Getty Images

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości

            Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
            Materiał promocyjny

            Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana