Czy trudne dzieciństwo zachęca do sięgnięcia po marihuanę? Badacze mają ciekawe ustalenia

Co sprawia, że młodzi ludzie chętniej sięgają po marihuanę?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Medyczna marihuana – legalna, ale niedostępna
Medyczna marihuana – legalna, ale niedostępna
Uwaga! TVN: Uciążliwe sąsiedztwo sklepu z alkoholem
Uwaga! TVN: Uciążliwe sąsiedztwo sklepu z alkoholem
Nowak i Sekielski o swojej walce z alkoholizmem
Nowak i Sekielski o swojej walce z alkoholizmem
„Dom w butelce” – 12 historii dorosłych dzieci alkoholików
„Dom w butelce” – 12 historii dorosłych dzieci alkoholików
Trudne dzieciństwo może przyczynić się do tego, że dziecko sięgnie po narkotyki. Do takich wniosków doszli badacze z University of Bath. W ocenie ekspertów najbardziej zagrożone są te dzieci, których rodzice zmagają się uzależnieniem lub chorobami psychicznymi.

Czy trudne dzieciństwo sprzyja uzależnieniu od marihuany?

Specjaliści z University of Bath przenalizowali dane medyczne 5 tysięcy nastolatków. Badacze chcieli sprawdzić, jak trudne doświadczenia z dzieciństwa (od 0 do 12 lat) przekładają się na prawdopodobieństwo uzależnienia od marihuany w wieku nastoletnim.

Wśród czynników, które mogą sprzyjać sięganiu po narkotyk wymieniono: nadużycia fizyczne, emocjonalne i seksualne, a także emocjonalne zaniedbanie, uzależnienie rodziców od różnych substancji, przemoc między rodzicami, zaburzenia psychiczne rodziców, skazanie któregoś rodzica za przestępstwo oraz prześladowanie przez rówieśników.

Zebrane informacje zestawiono z tym, jak często młodzi ludzie - między 13. a 24. rokiem życia - stosują marihuanę. Analiza jasno pokazała, że im więcej trudnych doświadczeń ma dana osoba, tym chętniej sięga ona po narkotyk. Badacze zauważyli również, że w grupie największego ryzyka znajdują się dzieci, których rodzice zmagali się z uzależnieniem od alkoholu lub cierpieli z powodu zaburzeń czy chorób psychicznych.

Jak niebezpieczna dla młodych ludzi jest marihuana?

Badacze podkreślili, że palenie marihuany - w dłuższym okresie - ma negatywny wpływ na psychikę młodych ludzi. W ich ocenie zagrożone uzależnieniem osoby powinny mieć łatwiejszy dostęp do fachowej pomocy. - Nasze badanie jest jednym z pierwszych, które kompleksowo śledzi negatywne doświadczenia wczesnego dzieciństwa od urodzenia i analizuje ich związek z używaniem marihuany przez nastolatków zaczynające się już w wieku 13 lat. Obserwujemy silną korelację między trudnymi doświadczeniami z wczesnego okresu życia i regularnym używaniem marihuany w okresie nastoletnim i wczesnej dorosłości – powiedziała dr Lindsey Hines, autorka pracy opublikowanej w piśmie "The Lancet Public Health".

Specjalistka dodała, że naukowcy coraz częściej przyglądają się długofalowemu używaniu marihuany i jej wpływowi na psychikę. - W ramach tego badania chcieliśmy skupić się na czynnikach leżących u podstaw używania marihuany, z nadzieją na dostarczenie informacji, które w przyszłości mogą pomóc w opracowaniu bardziej ukierunkowanych interwencji wspomagających młodych ludzi i ich rodziny - stwierdziła.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Edwin Remsberg/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości