Czy trudne dzieciństwo zachęca do sięgnięcia po marihuanę? Badacze mają ciekawe ustalenia

Co sprawia, że młodzi ludzie chętniej sięgają po marihuanę?

Co sprawia, że młodzi ludzie chętniej sięgają po marihuanę?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Medyczna marihuana – legalna, ale niedostępna
Medyczna marihuana – legalna, ale niedostępna
Uwaga! TVN: Uciążliwe sąsiedztwo sklepu z alkoholem
Uwaga! TVN: Uciążliwe sąsiedztwo sklepu z alkoholem
Nowak i Sekielski o swojej walce z alkoholizmem
Nowak i Sekielski o swojej walce z alkoholizmem
„Dom w butelce” – 12 historii dorosłych dzieci alkoholików
„Dom w butelce” – 12 historii dorosłych dzieci alkoholików

Trudne dzieciństwo może przyczynić się do tego, że dziecko sięgnie po narkotyki. Do takich wniosków doszli badacze z University of Bath. W ocenie ekspertów najbardziej zagrożone są te dzieci, których rodzice zmagają się uzależnieniem lub chorobami psychicznymi.

Czy trudne dzieciństwo sprzyja uzależnieniu od marihuany?

Specjaliści z University of Bath przenalizowali dane medyczne 5 tysięcy nastolatków. Badacze chcieli sprawdzić, jak trudne doświadczenia z dzieciństwa (od 0 do 12 lat) przekładają się na prawdopodobieństwo uzależnienia od marihuany w wieku nastoletnim.

Wśród czynników, które mogą sprzyjać sięganiu po narkotyk wymieniono: nadużycia fizyczne, emocjonalne i seksualne, a także emocjonalne zaniedbanie, uzależnienie rodziców od różnych substancji, przemoc między rodzicami, zaburzenia psychiczne rodziców, skazanie któregoś rodzica za przestępstwo oraz prześladowanie przez rówieśników.

Zebrane informacje zestawiono z tym, jak często młodzi ludzie - między 13. a 24. rokiem życia - stosują marihuanę. Analiza jasno pokazała, że im więcej trudnych doświadczeń ma dana osoba, tym chętniej sięga ona po narkotyk. Badacze zauważyli również, że w grupie największego ryzyka znajdują się dzieci, których rodzice zmagali się z uzależnieniem od alkoholu lub cierpieli z powodu zaburzeń czy chorób psychicznych.

Jak niebezpieczna dla młodych ludzi jest marihuana?

Badacze podkreślili, że palenie marihuany - w dłuższym okresie - ma negatywny wpływ na psychikę młodych ludzi. W ich ocenie zagrożone uzależnieniem osoby powinny mieć łatwiejszy dostęp do fachowej pomocy. - Nasze badanie jest jednym z pierwszych, które kompleksowo śledzi negatywne doświadczenia wczesnego dzieciństwa od urodzenia i analizuje ich związek z używaniem marihuany przez nastolatków zaczynające się już w wieku 13 lat. Obserwujemy silną korelację między trudnymi doświadczeniami z wczesnego okresu życia i regularnym używaniem marihuany w okresie nastoletnim i wczesnej dorosłości – powiedziała dr Lindsey Hines, autorka pracy opublikowanej w piśmie "The Lancet Public Health".

Specjalistka dodała, że naukowcy coraz częściej przyglądają się długofalowemu używaniu marihuany i jej wpływowi na psychikę. - W ramach tego badania chcieliśmy skupić się na czynnikach leżących u podstaw używania marihuany, z nadzieją na dostarczenie informacji, które w przyszłości mogą pomóc w opracowaniu bardziej ukierunkowanych interwencji wspomagających młodych ludzi i ich rodziny - stwierdziła.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości