Naukowcy przeanalizowali dane obejmujące 50 lat na temat prawie 7 milionów osób. Wynika z nich, że palenie marihuany zwiększa ryzyko rozwoju schizofrenii u młodych mężczyzn o aż 30%. Co więcej, wiele osób mogłoby uniknąć zachorowania na tę chorobę.
Wpływ marihuany na rozwój schizofrenii
Podniesione ryzyko wzrostu zachorowania na schizofrenię dotyczy przede wszystkim mężczyzn w wieku 21-30 lat. To wzrasta o 30% w przypadku uzależnienia od marihuany. Oba te czynniki mają kolosalny wpływ na życie człowieka. Jak podkreślają badacze, chorym należy pomagać, zarówno w leczeniu choroby psychicznej, jak i samego uzależnienia.
- Powiązanie uzależnienia od substancji z chorobą psychiczną to ważny medyczny problem, który wymaga pilnych działań i wsparcia dla dotkniętych nim osób - powiedziała Nora Volkov dyrektorka amerykańskiego National Institute on Drug Abuse (NIDA) i współautorka badania opisanego na łamach magazynu "Psychological Medicine".
Szczególnie groźny jest wczesny początek uzależnienia. Dane wskazują na rosnący odsetek zachorowań, który spowodowany jest nadużywaniem marihuany. Według ekspertów może być to efektem coraz większej "mocy" sprzedawanego narkotyku. Dodatkowo, jak wskazują badacze, coraz częstsza legalizacja przyczynia się do zmniejszenia świadomości potencjalnych szkód przyjmowania używki.
Badania nad wpływem marihuany na zdrowie
Z badania wynika, że 1/5 zachorowań na schizofrenię u mężczyzn można byłoby zapobiec, o ile wcześnie rozpoznano by i zapobiegano uzależnieniu od marihuany. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób między 16. a 25. rokiem życia. W przypadku kobiet możliwe byłoby obniżenie występowania choroby o 4%.
- Podczas gdy dostęp do różnych, otrzymywanych z marihuany produktów staje się coraz łatwiejszy, ważne jest zapobieganie problemom, a także przesiewowe badania i leczenie osób, które mogą cierpieć na choroby związane z używaniem marihuany. Wyniki niniejszego badania to krok w tym kierunku i mogą one pomóc w podejmowaniu właściwych decyzji przez lekarzy, a także przez osoby zastanawiające się nad korzystaniem z marihuany - dodaje ekspertka Nora Volkov.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- CUD - czyli jak rozpoznać uzależnienie od marihuany? 11 objawów
- Mimo legalizacji medycznej marihuany nie ma jej w aptekach. Z jakiego powodu?
- Kartki z pamiętnika matki. "Potrzeba ogromnej siły woli, aby wyjść z pętli nałogu"
Autor: Teofila Siewko
Źródło: Rynek Zdrowia
Źródło zdjęcia głównego: Bloomberg Creative/Getty Images