Psylocybina i MDMA zatwierdzone jako leki na zaburzenia psychiczne. "Nie są dla wszystkich"

depresja
depresja
Iluzja psychologiczna
Iluzja psychologiczna
Jak wyleczyć złamane serce?
Jak wyleczyć złamane serce?
Czy wybaczać sobie małe grzeszki?
Czy wybaczać sobie małe grzeszki?
Nauka 4 dni w tygodniu – rewolucja w kreatywności?
Nauka 4 dni w tygodniu – rewolucja w kreatywności?
Rodzicu, bądź obecny w życiu dziecka
Rodzicu, bądź obecny w życiu dziecka
Jak wspierać osoby w kryzysie psychicznym?
Jak wspierać osoby w kryzysie psychicznym?
Jak radzić sobie z lękiem i stresem?
Jak radzić sobie z lękiem i stresem?
Nastoletnia depresja - niewidzialny wróg
Nastoletnia depresja - niewidzialny wróg
Mistrzyni olimpijska o walce z depresją
Mistrzyni olimpijska o walce z depresją
Zaburzenia psychiczne u dzieci
Zaburzenia psychiczne u dzieci
Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie
Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie
Internet na ratunek psychologii
Internet na ratunek psychologii
Jak znaleźć psychoterapeutę dla siebie?
Jak znaleźć psychoterapeutę dla siebie?
Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami?
Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami?
Depresja poporodowa - czym różni się od "baby bluesa"?
Depresja poporodowa - czym różni się od "baby bluesa"?
Anna Jędrzejowska wspiera budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży
Anna Jędrzejowska wspiera budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży
Agnieszka Więdłocha o psychiatrii dziecięcej w Polsce. "Szprycuje się je lekami ogłupiającymi"
Agnieszka Więdłocha o psychiatrii dziecięcej w Polsce. "Szprycuje się je lekami ogłupiającymi"
Epidemia zaburzeń odżywiania w dobie pandemii
Epidemia zaburzeń odżywiania w dobie pandemii
Julia Wróblewska w obszernym wywiadzie o zaburzeniach osobowości. "Moje problemy zaczęły się po rozwodzie rodziców"
Julia Wróblewska w obszernym wywiadzie o zaburzeniach osobowości. "Moje problemy zaczęły się po rozwodzie rodziców"
Zespół Otella, czyli urojenie bycia zdradzanym
Zespół Otella, czyli urojenie bycia zdradzanym
Błędna diagnoza. Jak leczyć zaburzenia borderline
Błędna diagnoza. Jak leczyć zaburzenia borderline
Australia jako pierwszy kraj na świecie oficjalnie zezwala na stosowanie przez uprawnionych psychiatrów psylocybiny (aktywny składnik grzybów halucynogennych) i MDMA (potocznie ecstasy). Wielokrotnie w badaniach potwierdzano, że te substancje pomagają w walce z depresją, stanami lękowymi czy w wyjściu z uzależnień. Jak działają?

Australia legalizuje psylocybinę i MDMA

Przez rządy większości krajów świata psychodeliki w dalszym ciągu uznawane są za niebezpieczne narkotyki, a ich stosowanie jest zabronione i surowo karane. Tymczasem wiele badań wykazało m.in. ich wysokie właściwości terapeutyczne. Zmiany w tej kwestii zachodzą, ale znacznie wolniej niż chciałoby wielu psychiatrów czy osób, którym te substancje pomogły lub mogłyby pomóc. Obecnie stosowanie psylocybiny czy MDMA w badaniach klinicznych dopuszczają przede wszystkim Stany Zjednoczone, Kanada i Izrael. Z kolei pierwszym krajem, który poszedł o krok dalej i wprowadził je do legalnego obrotu, jest Australia.

Australijska agencja ds. leków (TGA) decyzję w tej sprawie podjęła w lutym bieżącego roku. Była ona poprzedzona blisko trzyletnią analizą wszystkich badań i konsultacjami z ekspertami. Niektórzy naukowcy obawiają się jednak, że mogła zostać podjęta zbyt szybko. Inni z kolei podkreślają, że powinna zapaść już wiele lat temu.

- Na pewno nie są to leki dla wszystkich. Musimy monitorować ich użycie i ustalić, kim są ci, którzy będą mieli złe doświadczenia i dla których te leki nie powinny być zalecane - podkreśliła w "Nature" psychiatra Susan Rossell, która testuje w badaniach użycie psylocybiny do leczenia lekoopornej depresji.

Stosunek do psychodelików się zmienia

Podejście do psychodelików w ostatnich latach stopniowo się zmienia, co bywa określane m.in. w mediach społecznościowych "rewolucją psychodeliczną", która dzieje się na naszych oczach. Jest to spowodowane rosnącą świadomością na temat zdrowia psychicznego i poszukiwaniem nowych sposobów na jego leczenie, a także z coraz większą akceptacją społeczną i słabnącą, w niektórych przypadkach przesadną, "wojną z narkotykami". To w połączeniu tworzy warunki sprzyjające rozwojowi badań nad substancjami psychodelicznymi. Poniżej krótko wyjaśniamy, czym są "główne bohaterki" australijskiej rewolucji.

Co to jest psylocybina?

Psylocybina to alkaloid tryptaminowy, który naturalnie występuje w setkach gatunków grzybów (również w Łysiczkach lancetowatych rosnących w Polsce). Często określane są one "grzybami halucynogennymi" lub "magicznymi". Substancja ta po raz pierwszy opisana została w latach 60. zeszłego wieku. Jej przyjęcie, w zależności od dawki, odpowiedniego nastawienia i otoczenia, powoduje zmiany w percepcji, nastroju i myśleniu. Również długofalowo. W niektórych kulturach grzyby te są używane w rytuałach religijnych i duchowych. Naukowcy odkryli, że psylocybina potrafi łagodzić stany lękowe, depresję, czy też pomóc wyjść z uzależnień. Nawet jednorazowe podanie psylocybiny w połączeniu z sesją terapeutyczną pomagało osobom uzależnionym w wyjściu z nałogu.

Jej skuteczność w walce z depresją badają również polscy naukowcy - m.in. zespół prof. Krystyny Gołembiowskiej z krakowskiego Instytutu Farmakologii Polskiej Akademii Nauk.

Co to jest MDMA?

MDMA (3,4-Metylenodioksymetamfetamina), inaczej nazywana Ecstasy lub Molly, to półsyntetyczny środek, który po raz pierwszy otrzymany został w 1912 r. w Niemczech. W latach 80. był popularną używką imprezowiczów. Po przyjęciu wywołuje empatogenne, euforyczne i psychodeliczne efekty. Może zwiększać uwalnianie i zwalniać reabsorpcję neuroprzekaźników takich jak: serotonina, dopamina i noradrenalina w mózgu. Coraz więcej wskazuje na to, że może znacznie łagodzić, a nawet wyeliminować objawy zespołu stresu pourazowego (PTSD), jeśli leczeniu towarzyszy odpowiednia terapia. Co istotne, w dotychczasowych badaniach nie powodował żadnych poważnych skutków ubocznych.

Czy psychodeliki uratują świat?

Literatura dotycząca tego tematu, w tym "Czy psychodeliki uratują świat" autorstwa Macieja Lorenca, zawiera liczne relacje ludzi, którym substancje psychodeliczne pomogły całkowicie zmienić dotychczasowe życie.

- Jeżeli ktoś ma przed sobą tydzień czy miesiąc życia, i on z tego powodu jest zrozpaczony, w depresji, pełen lęku, te jego ostatnie dni są pasmem udręki, to jest to właśnie ten moment, kiedy można mu podać psychodelik - podkeślił w "Dużym Formacie" prof. Andrzej Pilc, neurofarmakolog z Zakładu Neurobiologii Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie oraz Collegium Medicum UJ.

Potrzebujesz pomocy psychicznej? Sprawdź, gdzie jej szukać

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Diana Ryściuk

Źródło: wyborcza.pl/"Czy psychodeliki uratują świat" M. Lorenc

Źródło zdjęcia głównego: Bloomberg Creative Photos

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana