Australia legalizuje psylocybinę i MDMA
Przez rządy większości krajów świata psychodeliki w dalszym ciągu uznawane są za niebezpieczne narkotyki, a ich stosowanie jest zabronione i surowo karane. Tymczasem wiele badań wykazało m.in. ich wysokie właściwości terapeutyczne. Zmiany w tej kwestii zachodzą, ale znacznie wolniej niż chciałoby wielu psychiatrów czy osób, którym te substancje pomogły lub mogłyby pomóc. Obecnie stosowanie psylocybiny czy MDMA w badaniach klinicznych dopuszczają przede wszystkim Stany Zjednoczone, Kanada i Izrael. Z kolei pierwszym krajem, który poszedł o krok dalej i wprowadził je do legalnego obrotu, jest Australia.
Australijska agencja ds. leków (TGA) decyzję w tej sprawie podjęła w lutym bieżącego roku. Była ona poprzedzona blisko trzyletnią analizą wszystkich badań i konsultacjami z ekspertami. Niektórzy naukowcy obawiają się jednak, że mogła zostać podjęta zbyt szybko. Inni z kolei podkreślają, że powinna zapaść już wiele lat temu.
- Na pewno nie są to leki dla wszystkich. Musimy monitorować ich użycie i ustalić, kim są ci, którzy będą mieli złe doświadczenia i dla których te leki nie powinny być zalecane - podkreśliła w "Nature" psychiatra Susan Rossell, która testuje w badaniach użycie psylocybiny do leczenia lekoopornej depresji.
Stosunek do psychodelików się zmienia
Podejście do psychodelików w ostatnich latach stopniowo się zmienia, co bywa określane m.in. w mediach społecznościowych "rewolucją psychodeliczną", która dzieje się na naszych oczach. Jest to spowodowane rosnącą świadomością na temat zdrowia psychicznego i poszukiwaniem nowych sposobów na jego leczenie, a także z coraz większą akceptacją społeczną i słabnącą, w niektórych przypadkach przesadną, "wojną z narkotykami". To w połączeniu tworzy warunki sprzyjające rozwojowi badań nad substancjami psychodelicznymi. Poniżej krótko wyjaśniamy, czym są "główne bohaterki" australijskiej rewolucji.
Co to jest psylocybina?
Psylocybina to alkaloid tryptaminowy, który naturalnie występuje w setkach gatunków grzybów (również w Łysiczkach lancetowatych rosnących w Polsce). Często określane są one "grzybami halucynogennymi" lub "magicznymi". Substancja ta po raz pierwszy opisana została w latach 60. zeszłego wieku. Jej przyjęcie, w zależności od dawki, odpowiedniego nastawienia i otoczenia, powoduje zmiany w percepcji, nastroju i myśleniu. Również długofalowo. W niektórych kulturach grzyby te są używane w rytuałach religijnych i duchowych. Naukowcy odkryli, że psylocybina potrafi łagodzić stany lękowe, depresję, czy też pomóc wyjść z uzależnień. Nawet jednorazowe podanie psylocybiny w połączeniu z sesją terapeutyczną pomagało osobom uzależnionym w wyjściu z nałogu.
Jej skuteczność w walce z depresją badają również polscy naukowcy - m.in. zespół prof. Krystyny Gołembiowskiej z krakowskiego Instytutu Farmakologii Polskiej Akademii Nauk.
Co to jest MDMA?
MDMA (3,4-Metylenodioksymetamfetamina), inaczej nazywana Ecstasy lub Molly, to półsyntetyczny środek, który po raz pierwszy otrzymany został w 1912 r. w Niemczech. W latach 80. był popularną używką imprezowiczów. Po przyjęciu wywołuje empatogenne, euforyczne i psychodeliczne efekty. Może zwiększać uwalnianie i zwalniać reabsorpcję neuroprzekaźników takich jak: serotonina, dopamina i noradrenalina w mózgu. Coraz więcej wskazuje na to, że może znacznie łagodzić, a nawet wyeliminować objawy zespołu stresu pourazowego (PTSD), jeśli leczeniu towarzyszy odpowiednia terapia. Co istotne, w dotychczasowych badaniach nie powodował żadnych poważnych skutków ubocznych.
Czy psychodeliki uratują świat?
Literatura dotycząca tego tematu, w tym "Czy psychodeliki uratują świat" autorstwa Macieja Lorenca, zawiera liczne relacje ludzi, którym substancje psychodeliczne pomogły całkowicie zmienić dotychczasowe życie.
- Jeżeli ktoś ma przed sobą tydzień czy miesiąc życia, i on z tego powodu jest zrozpaczony, w depresji, pełen lęku, te jego ostatnie dni są pasmem udręki, to jest to właśnie ten moment, kiedy można mu podać psychodelik - podkeślił w "Dużym Formacie" prof. Andrzej Pilc, neurofarmakolog z Zakładu Neurobiologii Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie oraz Collegium Medicum UJ.
Potrzebujesz pomocy psychicznej? Sprawdź, gdzie jej szukać
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Psychodeliki nadzieją medycyny? "Nie uratują świata, ale mogą uratować jednostki"
- Kasia Kowalska wzięła udział w eksperymentalnej terapii. "W wizjach to były straszne postacie, na które musiałam patrzeć z bliska"
- Jest nowy lek na Alzheimera. Czy odmieni życie pacjentów?
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: wyborcza.pl/"Czy psychodeliki uratują świat" M. Lorenc
Źródło zdjęcia głównego: Bloomberg Creative Photos