Kanada zakazała testowania kometyków na zwierzętach. "Możemy teraz świętować"

"Inspirujące kobiety" Monika Czarzasta Fundacja Kraina Zwierząt
Kanada zakazała testowania kosmetyków na zwierzętach. Tym samym dołączyła do krajów Unii Europejskiej i wybranych stanów USA. Rząd wprowadził też ustawę zakazującą wprowadzania do obiegu zagranicznych produktów testowanych na żywych stworzeniach.

Kanada zakazała testów na zwierzętach

Zmiana wprowadzona przez rząd północnoamerykańskiego kraju została ogłoszona w komunikacie prasowym. Ustawa C-47 wprowadza zapisy do ustawy o żywności i lekach. Pojawia się w niej zapis o zakazie testów kosmetyków na zwierzętach, a także wprowadzania do obiegu produktów po takim sprawdzeniu ich skuteczności.

Wśród krajów, które już wprowadziły takie zapisy są państwa Unii Europejskiej, Australia, Wielka Brytania, Korea Południowa, a także dziesięć stanów USA, m.in Nowy Jork i Kalifornia. Dane Humane Society International informują o 44 krajach, które realizują przepisy zakazujące testowania kosmetyków na zwierzętach.

W jaki sposób można testować kosmetyki?

W projekcie ustawy wprowadzonej w Kanadzie pojawiły się zapisy, że "nikt nie może sprzedawać kosmetyku, jeżeli nie jest w stanie stwierdzić bezpieczeństwa kosmetyku bez opierania się na danych pochodzących z testu przeprowadzonego na zwierzęciu, który mógłby spowodować ból, cierpienie lub zranienie fizyczne lub psychiczne zwierzęcia", a także, że "żadna osoba nie przeprowadza na zwierzęciu badań, które mogłyby spowodować u zwierzęcia ból, cierpienie lub zranienie fizyczne lub psychiczne".

Kanadyjski minister zdrowia Jean-Ives Duclos poinformował, że ta ustawa jest spełnieniem oczekiwań obywateli. - Ochrona zwierząt teraz i w przyszłości jest czymś, do czego wzywało wielu Kanadyjczyków i czymś, co możemy teraz świętować - przekazał w komunikacie prasowym. Co więcej, Health Canada pracuje nad znalezieniem skutecznych alternatyw dla testów na zwierzętach.

Testy na zwierzętach są przede wszystkim okrutne, ale też mniej skuteczne, jak podaje organizacja Humane Society International, od nowych form oceny, czyli modelowania komputerowego lub testów z wykorzystaniem ludzkich komórek. Historycznie wykonywano "testy toksyczności", które polegały na tym, że zwierzęta wdychały lub spożywały chemikalia, nakładano je też na skórę i oczy.

Więcej na ten temat przeczytasz w serwisie TVN24.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: pqv/ams, Daria Pacańska

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: D-Keine/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana