Czym jest inicjatywa Lab Rescue?
Istotą działania Lab Rescue są adopcje zwierząt laboratoryjnych. Zwierzęta laboratoryjne po nieinwazyjnych doświadczeniach, badaniach behawioralnych oraz nadwyżki hodowlane, po ocenie weterynaryjnej trafiają do Lab Rescue i mają szansę na adopcję.
Zobacz też: Szczury laboratoryjne, hodowane w domu, dzikie – czym się od siebie różnią? >>>
Jak zwierzęta trafiają do Lab Rescue?
Do Lab Rescue trafiają zwierzęta, które, po pobycie w laboratorium, przejdą badania weterynaryjne. Potem trafiają w ręce aktywistów Lab Rescue, którzy starają się im zapewnić spokojną "laboratoryjną emeryturę".
Zobacz też: Apel dyrektorki poznańskiego zoo w Brukseli >>>
Paulina Białogońska:
Nie napadamy, nie włamujemy się, nie kradniemy. Nawiązujemy współpracę z osobami, które pracują w laboratoriach, z naukowcami, ze "zwierzętarniami". Znajdujemy zwierzętom nowe domki, żeby nie zostały uśmiercone.
Czy w Polsce nadal zwierzęta są wykorzystywane do badań laboratoryjnych?
Jak mówiła pani Paulina Białogońska, badania laboratoryjne z użyciem zwierząt są prowadzone cały czas. Zakazane są testy kosmetyków na zwierzętach, ale prowadzone są nadal testy farmakologiczne i behawioralne, które nie mają dużego wpływu na ich zdrowie.
Zobacz też: Zobaczcie jak niedźwiedzica Sonya bawi się z opiekunem. Co wiecie o polskich niedźwiedziach? >>>
Jak wygląda proces ratowania i adopcji zwierząt z laboratoriów?
Aktywiści przejmują zwierzęta z laboratorium. Trafiają one do domów tymczasowych. Tam przyzwyczajają się one do nowej rzeczywistości. Osoby, które chcą adoptować zwierzę, muszą wypełnić ankietę i zapewnić mu odpowiednie warunki bytowe.
Autor: Bernadetta Jeleń