Październik to miesiąc dobroci dla zwierząt, ale fakt ten nie przeszkodził 12-latkowi w znęcaniu się nad bezbronnym pieskiem Guciem. Zwierzę znosiło cierpienie przez półtora miesiąca. Nastolatek miał m.in. wypalić zwierzęciu gałki oczne silnie żrącym środkiem z chemii gospodarczej.
12-latek bestialsko potraktował zwierzę
O karygodnym zachowaniu 12-latko poinformowało OTOZ Animals Inspektorat Szczecin. - Bez wahania zebrałyśmy się i pojechałyśmy pod podany adres - relacjonują. Kiedy wolontariuszki dotarły pod adres zgłoszenia, zastały cierpiącego psa. - Na miejscu zobaczyłyśmy małego pieska w typie pekińczyka non stop trącego pyszczek o podłogę i przecierającego oczko łapką. Rzeczywiście jedno oko było w bardzo złym stanie w drugim spojówka mocno zaczerwieniona. Na sierści w okolicy głowy znajdowały się jeszcze resztki domestosu - opowiadały.
Zwierzęta
Zwierzęta
Babcia chłopca tłumaczyła zachowanie wnuka złością na zwierzę. Ponoć pupil pogryzł mu buty, co skłoniło go do okrucieństwa. Sprawa została zgłoszona na policję, a wolontariuszki namówiły babcię 12-latka do podpisania dokumentów, w których zrzekła się praw do psa.
Pies walczy o życie i wzrok
Piesek Gucio trafił do lecznicy w opłakanym stanie. Cały czas nie wiadomo, czy zwierzę zachowa wzrok. Weterynarze podejrzewają, że uszkodzenie rogówki jest na tyle poważne, że pies nie będzie widział na jedno oko. Lekarze walczą o sprawność drugiego.
- Wrośnięte pazury, zęby w okropnym stanie tak, że weterynarz nie potrafiła określić wieku psa. No i oczy.... Mocno uszkodzona rogówka. Na ten moment nie wiadomo, czy będzie widział na oczko. Nawet jeśli, to jak przez mleczną szybę. To dopiero początek... długie leczenie przed Guciem. Chłopczyk przy badaniach "poddaje się,", kładzie wystraszony bez ruchu... Wyobrażamy sobie jak bez protestów pozwalał się katować i znęcać nad sobą - czytamy na stronie OTOZ Animals Inspektorat Szczecin.
https://zrzutka.pl/267rfp Wszyscy napewno czekacie na informacje o Guciu.... Kochani, zostały zrobione rozszezone...
Posted by OTOZ Animals Inspektorat Szczecin on Tuesday, October 11, 2022
Na leczenie Gusta została zorganizowana zbiórka pieniędzy. Pieska można wesprzeć TUTAJ.
Miesiąc dobroci dla zwierząt
O ironio, październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt. Powołane w jego ramach święta i inicjatywy mają za zadanie zwrócić szczególną uwagę na zwierzęta i zaangażować jak najwięcej osób w działania na rzecz poprawy jakości ich życia. Zwierzęta, podobnie jak ludzie, potrzebują ochrony prawnej. Dzięki temu mamy obowiązek właściwie je traktować. W polskim prawie funkcjonuje Ustawa o Ochronie Zwierząt. Została podpisana 21 sierpnia 1997, a weszła w życie i zaczęła obowiązywać 24 października tegoż roku. Co roku 25 października obchodzony jest Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt.
Jak można pomagać zwierzętom?
- Wspieranie schronisk, fundacji, stowarzyszeń - można dołączyć do wolontariatu, szukać bezdomnym zwierzętom nowych domów, ale też przekazywać żywność, koce i potrzebne akcesoria. Takie miejsca zwykle informują, co jest im potrzebne na swoich profilach w mediach społecznościowych czy stronach internetowych.
- Wsparcie finansowe - wiele organizacji, zwłaszcza tych lokalnych często boryka się z problemami finansowymi.. Niektóre z nich stale prowadzi zbiórki pieniędzy. Inną opcją jest przekazywanie 1% podatku na wybraną organizację prozwierzęcą.
- Reagowanie na krzywdę - w każdym przypadku należy zgłaszać akty przemocy wobec zwierząt. Do tych należy także niewłaściwa opieka, np. pozostawianie psa na chłodzie bez możliwości schronienia czy trzymanie na uwięzi przez wiele godzin.
- Udzielanie pierwszej pomocy - warto poświęcić czas na szkolenia związane z podnoszeniem umiejętności i wiedzy.
- Szczepienie i wizyty u weterynarza - bywa, że opiekunowie zapominają o zdrowiu swoich podopiecznych.
- Sterylizowanie i kastrowanie – zabiegi te w wielu miastach i gminach można wykonać bezpłatnie. Pomagają one zwalczać problem niekontrolowanego rozmnażania i bezdomności psów i kotów.
- Nie porzucaj! Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz lub nie chcesz opiekować się zwierzęciem, za które odpowiadasz, nie porzucaj go. Spróbuj znaleźć mu nowy dom lub skontaktuj się ze schroniskiem.
- Wspieranie zwierząt miejskich - koty, ptaki czy jeże są częścią miejskiego ekosystemu. Można je odpowiednio dokarmiać, uchylać kotom piwniczne okna, budować dla nich domki ochronne na zimę.
- Dokarmianie dzikich zwierząt zgodnie z zaleceniami - niewłaściwe dokarmianie dzikich zwierząt może powodować, że przyzwyczają się do tego sposobu zdobywania pożywienia. Rozważ zawieszenie karmnika dla ptaków, by dokarmiać je zimą.
- Adopcja zamiast kupowania - warto rozważyć tę opcję, jeśli rasa nie jest jedynym kryterium przy wyborze domowego zwierzaka. Samo kupowanie powinno mieć miejsce wyłącznie w sprawdzonych hodowlach.
- Edukacja dzieci - im wcześniej dzieci będą uczone szacunku i empatii w stosunku do zwierząt, tym większe szanse, że krzywdy wobec nich będzie mniej. Warto też reagować w sytuacjach, w których to dorośli pozwalają dzieciom traktować żywe stworzenia jak zabawki.
- Produkty testowane na zwierzętach - czytaj etykiety kosmetyków i szukaj znaku, który zapewnia, że produkt nie był testowany na zwierzętach.
- Ograniczanie lub rezygnacja ze spożywania mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego - to opcja dla osób zdecydowanych na zmianę nawyków żywieniowych.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.
Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Fizjoterapia stomatologiczna nie wiąże się tylko z jamą ustną. "Napięcia z twarzy bardzo lubią się przenosić w inne obszary ciała"
- Projektuje przestrzenie w najbardziej prestiżowych dzielnicach świata. "Cudze chwalicie, swego nie znacie"
- Sprawdzenie telefonu partnera. Psycholog: "Jeśli nie mamy nic do ukrycia, to nic się nie dzieje"
Autor: Oskar Netkowski
Źródło zdjęcia głównego: Hugo Abad/Getty Images