Styl życia

Październik miesiącem dobroci dla zwierząt. Jak można im pomagać?

Styl życia

Autor:
Diana
Ryściuk
spojrzenie czarnego kota

Październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt. Powołane w jego ramach święta i inicjatywy mają za zadnia zwrócić szczególną uwagę na zwierzęta i zaangażować jak najwięcej osób w działania na rzecz poprawy jakości ich życia.

Współcześnie coraz więcej mówi się o prawach zwierząt, a społeczna wrażliwość i odpowiedzialność względem nich się zwiększa. Widać to po rosnącym zaangażowaniu w ochronę praw zwierząt, ilości niosących pomoc instytucji, stowarzyszeń, fundacji czy nawet inicjatyw sąsiedzkich. Nagłaśniane i potępiane są różnego typu przypadki znęcania się nad zwierzętami. Nadal jednak nie brakuje ludzi, którym los zwierząt jest obojętny i tych, którzy z premedytacją je krzywdzą.

Jak można pomóc zwierzętom?

Zwierzę nie jest przedmiotem. Jest żywą istotą, która tak samo jak człowiek odczuwa ból, strach, głód czy chłód. Sposobów na wspieranie zwierząt jest mnóstwo. Wszystko zależy od indywidualnych chęci i możliwości. Najważniejsze jest po prostu nie być obojętnym. Trzeba podkreślać, że każde "coś" ma znaczenie. W sytuacji wątpliwości, czy nasze działanie ma sens, warto przypominać dające do myślenia powiedzenie, które głosi, że "ratując jedno życie nie zmienia się całego świata, ale zmienia się cały świat tego jednego życia". Jakie są zatem formy niesienia tej pomocy?

 • Wspieranie schronisk, fundacji, stowarzyszeń - można dołączyć do wolontariatu, szukać bezdomnym zwierzętom nowych domów, ale też przekazywać żywność, koce, żwirek i zabawki dla kotów, podkłady dla szczeniąt, potrzebne leki, etc. Takie miejsca zwykle informują, co jest im potrzebne na swoich profilach w mediach społecznościowych czy stronach internetowych
 • Wsparcie finansowe - wiele organizacji, zwłaszcza tych małych, lokalnych często boryka się z problemami finansowymi, długami w lecznicach. Niektóre z nich stale prowadzi zbiórki pieniędzy, które są niezbędne, aby dalej móc pomagać. Inną opcją jest przekazywanie 1% podatku na wybraną organizację prozwierzęcą.
 • Reagowanie na krzywdę - w każdym przypadku należy zgłaszać akty przemocy wobec zwierząt. Jest nią również niewłaściwa opieka i zaniedbanie, np. pozostawianie psa na chłodzie bez możliwości schronienia, niewłaściwe karmienie czy trzymanie na uwięzi. Czasy, w których pies przywiązany na krótkim łańcuchu był powszechnym zjawiskiem, powoli odchodzą w zapomnienie. Nie oznacza to jednak, że to już się nie dzieje. Takie przypadki trzeba zgłaszać!
 • Udzielanie pierwszej pomocy - każde życie warte jest ratowania. Tu opisaliśmy -> szczegółowe zasady udzielania pierwszej pomocy zwierzętom dzikim i domowym.
 • Szczepienie i zgłaszanie wszelkich chorób każdego zwierzęcia do weterynarza - opiekunowie zwierząt bywają nieodpowiedzialni i lekceważąco podchodzą do stanu ich zdrowia. Szczepienia umożliwiają im dłuższe życie, podobnie jak regularne kontrole u weterynarza. To nieprawda, że zwierzęta czują mniej i ze wszystkiego "się wyliżą". Ranny czy chory gryzoń też zasługuje na leczenie.
 • Sterylizowanie i kastrowanie – zabiegi te w wielu miastach i gminach można wykonać bezpłatnie. Pozwalają zwalczać problem niekontrolowanego rozmnażania i bezdomności psów i kotów, a także zabijania szczeniąt i kociąt, co niestety nadal często się zdarza, zwłaszcza na polskich wsiach.
 • Nie porzucaj! Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz lub nie chcesz opiekować się zwierzęciem, za które odpowiadasz, nie porzucaj go. Od tego są schroniska, żeby tam je oddawać. Nie należy też bać się oceny pracujących tam ludzi, zwykle nie zdają pytań, tylko zajmują się znalezieniem dla zwierzaka nowego domu.
 • Wspieranie zwierząt miejskich - koty, ptaki czy jeże są częścią miejskiego ekosystemu. Można je odpowiednio dokarmiać, uchylać kotom piwniczne okna, budować dla nich domki ochronne na zimę.
 • Dokarmianie dzikich zwierząt zgodnie z zaleceniami - niewłaściwe dokarmianie dzikich zwierząt może powodować, że przyzwyczają się do tego sposobu zdobywania pożywienia. Często przypominają o tym m.in władze Tatrzańskiego Parku Narodowego i apelują do turystów, by nie częstowali zwierząt czym popadnie. Dokarmiać można tylko wtedy, gdy Lasy Państwowe o to zaapelują. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć karmnik i dokarmiać zimą ptaki.
 • Adopcja zamiast kupowania -schroniska i różne fundacje są pełne zwierząt szukających nowego domu. Warto to rozważyć, jeżeli rasa nie jest jedynym kryterium przy wyborze domowego zwierzaka. Samo kupowanie powinno mieć miejsce wyłącznie w sprawdzonych hodowlach, w których zwierzęta mają dobrą opiekę i godne warunki.
 • Edukacja dzieci - im wcześniej dzieci będą uczone szacunku i empatii w stosunku do zwierząt, tym większe szanse, że krzywdy wobec nich będzie po prostu mniej. Warto też reagować w sytuacjach, w których to dorośli pozwalają dzieciom traktować żywe stworzenia jak zabawki.
 • Omijanie cyrków, w których wykorzystywane są zwierzęta - tresura bardzo często jest brutalna, a sam występ bardzo stresujący dla zwierząt.
 • Kupowanie kosmetyków i innych produktów, które nie były testowane na zwierzętach.
 • Ograniczanie lub rezygnacja ze spożywania mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego - to opcja dla osób zdecydowanych na zmianę nawyków żywieniowych. Rośnie liczba wegetarian, wegan i osób, które świadomie ograniczają i wybierają dobrej jakości mięso, nabiał czy jajka od kur z wolnego wybiegu.

Ochrona zwierząt przez polskie prawo

Zwierzęta, podobnie jak ludzie, potrzebują ochrony prawnej. Dzięki temu ludzie mają obowiązek właściwie je traktować. W polskim prawie funkcjonuje Ustawa o Ochronie Zwierząt. Została podpisana 21 sierpnia 1997, a weszła w życie i zaczęła obowiązywać 24 października tegoż roku. Co roku 25 października obchodzony jest Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt.

Ustawa podkreśla konieczność traktowania zwierzęcia jako istoty czującej i zdolnej do odczuwania cierpienia fizycznego i psychicznego. Zmieniła wcześniejsze prawo cywilne stojące na stanowisku, że zwierzę ma takie same prawa jak rzecz, czyli żadne. Ustawę nowelizowano wielokrotnie i zgłaszano do niej kolejne zapisy, w tym m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra i występowania zwierząt w cyrkach oraz ograniczenie uboju rytualnego tylko do potrzeb krajowych związków wyznaniowych.

Krowy
Źródło: Catherine Falls Commercial/Getty Images

Dni poświęcone zwierzętom w ramach miesiąca dobroci

 • 1.10 - Światowy Dzień Wegetarianizmu
 • 2.10 - Światowy Dzień Zwierząt Hodowlanych; Światowy Dzień przeciw Przemocy
 • 4.10 - Światowy Dzień Zwierząt (ang. World Animal Day)
 • 25.10 - Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt w Polsce

Światowy Dzień Zwierząt Hodowlanych

Święto obchodzone jest 2 października, czyli w dniu urodzin Mahatmy Gandhiego (1869 - 1948) . Gandhi jako lider indyjskiego ruchu niepodległościowego walczył nie tylko o prawa ludzi, ale również zwierząt. Jest uznawany za pioniera wegetarianizmu.

Ten dzień jest okazją do zaprotestowania przeciwko okrutnemu traktowaniu zwierząt hodowlanych. Należy im się wdzięczność i szacunek za to, że dają ludziom pożywienie. Podkreślana jest też konieczność uśmiercania ich w możliwe najmniej bolesny dla nich sposób. Tego samego dnia obchodzony jest również Międzynarodowy Dzień bez Przemocy. Tutaj zwracana jest uwaga nie tylko na krzywdę wobec ludzi, ale także wobec zwierząt.

Pomnik ku czci zwierząt rzeźnych we Wrocławiu

Światowy Dzień Zwierząt (ang. World Animal Day)

To międzynarodowe święto obchodzone co roku 4 października w dzień wspominania w Kościele powszechnym św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Św. Franciszek w stosunku do człowieka i przyrody wyrzekał się chęci dominacji oraz wyznawał ideę braterstwa wszystkich stworzeń.

Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony w 1931 r. na konwencji ekologicznej we Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt (World Animal Week) trwający do 10 października. W Polsce Światowy Dzień Zwierząt po raz pierwszy miał miejsce w 1993 r.

Obchody mają na celu zmienić stosunek ludzi wobec zwierząt i uświadamiać, że jako żywe, czujące istoty zasługują na szacunek. Obchody celebrowane są przez wiele organizacji i osoby, którym los zwierząt nie jest obojętny. Do działań przyłączają się m.in.:

 • Ludzie na rzecz Etycznego Traktowania Zwierząt (PETA),
 • Animal Aid,
 • EFFATA – Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych,
 • Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce (TOZ)
 • Fundacja Viva!

Podczas obchodów zwracana jest uwagę społeczeństw na takie sprawy jak: los bezdomnych zwierząt, znęcanie się nad nimi, warunki bytowe w schroniskach, sterylizacja czy nielegalne hodowle. Rokrocznie podczas Światowego Tygodnia Zwierząt TOZ zachęca do adoptowania zwierząt, organizując w schroniskach Dni Otwartych Drzwi.

Dzikie zwierzęta w lesie
Źródło: Nick Lucas/Getty Images

Zobacz także:

Zobacz wideo: Dlaczego płot postawiony w Puszczy Białowieskiej zagraża zwierzętom? Marcin Kostrzyński odpowiada

Autor:Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Jessica_R._Holden/Getty Images

Pozostałe wiadomości