Ciąża to ważne wydarzenie w życiu, więc wyrażenie swojej radości i gratulacji bywa zwykle dobrym zwyczajem. Jednak nie zawsze. Podczas gdy niektóre przyszłe mamy ogłaszają ciążę publicznie, inne wolą zachować te informacje dla siebie. Jak reagować? O gratulacjach, nieproszonych radach i… dotykaniu ciążowego brzuszka opowiedziały nam psycholożka i psychoterapeutka Sylwia Kopka oraz świeżo upieczona mama Stasia - Sylvia Novak.
Z wielkiej empatii i potrzeby zmiany założyła prężnie rozwijające się przedsiębiorstwo medyczne. Dziś Beata Drzazga udowadnia, że ciężka praca i upór potrafią skutkować wielkim sukcesem.
Dzieci mają wiedzieć, czym jest empatia, mają być empatyczne, ale materiałów dydaktycznych na ten temat jest niewiele. Między innymi dlatego powstała książka "ABC empatii, bo wszyscy jesteśmy tacy sami". Czego można się z niej nauczyć? Zobacz reportaż Dzień Dobry TVN.
- Gest, jaki wykonała, zasługuje na pochwałę - podkreśla opatowska policja.
O zwierzętach przepełnionych miłością opowiadał w Dzień Dobry TVN przyrodnik Marcin Kostrzyński.
Psycholożka Katarzyna Kucewicz w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl wyjaśniła, dlaczego warto reagować na łzy obcej osoby, oraz jak robić to w odpowiedni sposób.
Umiejętność trafnego odczytywania emocji drugiego człowieka nie bez powodu kojarzona jest z dobrocią. Osoby o wysokim poziomie empatii zwykle chętnie udzielają cennych rad i bez wahania angażują się w niesienie pomocy potrzebującym. Okazuje się jednak, że zdolność współodczuwania cudzych stanów emocjonalnych może być wykorzystana jako niebezpieczne narzędzie. Dowiedli tego brytyjscy naukowcy, szczegółowo opisując cechy "mrocznego empaty". Jak rozpoznać ten typ osobowości?
Nie wiesz, jak zachowywać się w relacjach z innymi? Masz wrażenie, że nikt Cię nie rozumie, a i Ty nie możesz pojąć, co kieruje ludźmi z Twojego otoczenia? Być może nie posiadasz niezbędnych kompetencji społecznych. Nie martw się, kształtowanie umiejętności społecznych jest możliwe!
Umiejętności interpersonalne, czyli kompetencje miękkie, są uznawane za równie ważne, jak wiedza specjalistyczna oraz doświadczenie zawodowe. Właśnie dlatego wielu pracodawców oferuje swoim podwładnym trening umiejętności interpersonalnych, który pomaga w rozwoju komunikacji, zdolności do negocjacji, efektywnej pracy zespołowej i w rozwiązywaniu konfliktów.
Inteligencja emocjonalna to inaczej kompetencje człowieka do rozpoznawania emocji własnych i drugiej osoby. Dobrze rozwinięta znacznie ułatwia kontakty z innymi ludźmi, pracę w zespole czy budowanie szczęśliwych i satysfakcjonujących relacji.
"Nie zmienimy tego, że ktoś narzeka, ale możemy inaczej na to reagować".
Co to jest dojrzałość emocjonalna? Ile osób, tyle definicji – każdy postrzega ją inaczej. Faktem jest, że wyklucza się ludzi, którzy nie dostosują się do społeczeństwa, a dopasowanie zawsze polega między innymi na współodczuwaniu i hamowaniu emocji w pewnych sytuacjach. Co jeszcze świadczy o dojrzałości emocjonalnej człowieka?
Październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt. Powołane w jego ramach święta i inicjatywy mają za zadanie zwrócić szczególną uwagę na zwierzęta i zaangażować jak najwięcej osób w działania na rzecz poprawy jakości ich życia. Sprawdź, jak możesz pomóc.
Natalia de Barbaro to felietonistka, poetka i psycholożka, a przede wszystkim wrażliwa i świadoma swojej wartości kobieta, która perfekcyjnie potrafi ubrać w słowa nawet najgłębiej skrywane ludzkie emocje. W szczerej rozmowie z Moniką Kucią autorka bestsellerowego poradnika "Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie" opowiedziała o cennej umiejętności wsłuchiwania się we własne potrzeby, budowaniu życiowej przestrzeni oraz empatii, która powinna wynikać ze specyficznej więzi łączącej nas z drugim człowiekiem.
Silna kobieta to pojęcie względne. W większości przypadków sprowadzane do fizyczności bądź stanu, w którym to postrzegane jesteśmy jako osoby odporne na wszelkie życiowe zawirowania. Czy kobieta silna nie może być wrażliwa, empatyczna i czuła? Czy nie ma prawa prosić innych o pomoc? Jak tak naprawdę powinniśmy interpretować tę definicję? O tym Nastazja Bloch rozmawiała z Katarzyną Kucewicz, psycholożką, psychoterapeutką i seksuolożką.
Badania naukowe potwierdzają, że zwierzęta – podobnie jak ludzie – są zdolne do przeżywania emocji. Potrafią one okazywać empatię zarówno wobec właścicieli, jak i sobie nawzajem. O różnych przykładach empatii wśród pupili porozmawialiśmy z naszym gościem Elżbietą Rzosińską-Stróżyk, animalistką.
Wysoko wrażliwe osoby (WWO) stanowią nawet 20% populacji, chociaż nie każdy wie, że należy do tej grupy społecznej. Tacy ludzie doświadczają świata w inny sposób – silniej odczuwają odbierane bodźce, a także inaczej reagują na różne wydarzenia.
Do dziennikarza Dzień Dobry TVN Filipa Chajzera wiadomość napisała mama Zosi. W Dzień Dziecka dziewczynka chciała ściąć włosy i oddać je na peruki dla małych pacjentów onkologii. Miała jedno marzenie - chciała przybić piątkę Filipowi. Spotkali się i razem uruchomili lawinę dobra. Oprócz lajków posypały się również rezerwacje miejsc w salonach fryzjerskich - inne dziewczynki chciały zrobić to samo, co Zosia! Zobacz niezwykłe dziewczynki, które w Dzień Dziecka swoje włosy zamieniły w skrawek czyjegoś szczęścia.
W poznańskim zoo grupa podpitych osób dźgała kijem tygrysa. Z gośćmi Dzień Dobry TVN: psychoterapeutą i specjalistą leczenia uzależnień Robertem Rutkowskim oraz pedagogiem społecznym prof. Mariuszem Jędrzejko zastanawialiśmy, dlaczego pod wpływem alkoholu wpadamy na pomysły, których potem niejednokrotnie musimy się wstydzić.
Wielu rodziców obsesyjnie martwi się o swoje dziecko - m.in. o jego przyszłość, bezpieczeństwo i zdrowie. O genezie tego typu lęku rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z: pisarką i dziennikarką Anną Dziewit–Meller, aktorką Aleksandrą Popławską oraz psycholog Małgorzatą Ohme. Dowiedzieliśmy się również, co się dzieje z dzieckiem, kiedy rodzice nie mają leków w postaci odpowiedzialności.
Dominika Kulczyk: ""Wszyscy mamy prawo do pokoju, do życia , do jedzenia, do edukacji. (...) Wszystkie dzieci na świecie mają podobne potrzeby, marzenia ale niektórym z nich trudniej te marzenia spełnić". W poniedziałek 16 listopada rozpoczyna się 17 edycja europejskiego Tygodnia Edukacji Globalnej i z tej okazji do szkół w całej Polsce trafią materiały w ramach projektu Edukacja Globalna Efektu Domina. O tej inicjatywie oraz o tym jak uczyć dzieci empatii i wrażliwości społecznej rozmawialiśmy z Dominiką Kulczyk, prowadzącą program "Efekt Domina" i Markiem Michalakiem, Rzecznikiem Praw Dziecka.
Empatyczni, oddani pacjentom, pomocni w każdej sytuacji. Tacy są lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. I za to zostali nominowani przez swoich pacjentów do konkursu im. Zbigniewa Religii, organizowanego przez Fundację Dzieciom "Zdążyć z pomocą". W Dzień Dobry TVN gościliśmy dr Piotra Łapę - kardiologa dziecięcego ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, który został laureatem tego konkursu. Jakie znaczenie ma dla niego zdobyta nagroda? Jak pomaga pacjentom? O czym marzy? Gratulujemy Panie Doktorze! Postawa godna naśladowania.
Zwykły człowiek, duże serce, możliwości . "Jedna osoba wszystkim nie pomoże, ale wszyscy mogą pomóc jednej osobie" - z takiego założenia wyszedł Mateusz Laskowski, raper z Dęblina. "Biba za rzeczy z piórnika", "Akcja korek", "Zniszczmy raka za piątaka", "Wrzuć szósteczkę na Juleczkę", "Wyprawka dla Dawidka" - to tylko niektóre z akcji pomocowych zorganizowanych przez Mateusza. Raper jest nominowany, w akcji "Zwykły Bohater", w kategorii "Inicjatywa".
Wyniki ostatnich badań amerykańskich naukowców wskazują na to, że kobiety są bardziej empatyczne, bardziej cenią sobie zasady moralne i są mniej samolubne niż mężczyźni. Tezę tę potwierdza także liczba przestępstw, których sprawcami są częściej mężczyźni niż kobiety. Czy mężczyzn cechuje całkowity brak kręgosłupa moralnego? Czemu w takim razie płodzą dzieci, opiekują się nimi i czemu potrafią tworzyć trwałe związki? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psychologa Marię Rotkiel.