Jak nauczyć dziecko empatii dla zwierząt? "Najważniejsza jest postawa rodziców"

Jak nauczyć dziecko empatii dla zwierząt?
Kluczowa lekcja w życiu dziecka: empatia dla zwierząt - napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN
Zwierzęta są naszymi przyjaciółmi i często traktujemy ich jak członków rodziny. Kochamy je, opiekujemy się nimi i powinniśmy okazywać im należyty szacunek, a także empatię. Właśnie tego należy uczyć się już od najmłodszych lat. Jak to robić? O tym w Dzień Dobry TVN mówili Tom Justyniarski, pisarz, pedagog, obrońca zwierząt oraz dr Aleksandra Piotrowska, psycholożka dziecięca i ekspertka naszego programu.

Jak uczyć dzieci empatii i szacunku dla zwierząt?

Tom Justyniarski razem z Fundacją "Serce Świata" zorganizował niezwykły projekt "Lekcje Miłości do Zwierząt i Przyrody" dla klas 1-3 szkół podstawowych. W czerwcu zakończył się trwający rok program pilotażowy w Warszawie, który został wspaniale przyjęty. Dzięki temu Tom dostał akceptację od władz Krakowa na wdrożenie go w szkołach.

Misją Justyniarskiego jest to, by uczyć dzieci empatii i pielęgnować ich wrażliwość do braci mniejszych oraz przyrody. Na czym konkretnie polega projekt "Lekcje Miłości do Zwierząt i Przyrody"?

- Na podnoszeniu świadomości dzieci, na nauczaniu ich. W warszawskich podstawówkach mieliśmy przez 42 tygodnie zajęcia typu: zwierzę nie jest rzeczą, zwierzęta to nasza odpowiedzialność. Czyli o szacunku, o empatii, w sposób piękny, dobry, szlachetny. Dzieci są podekscytowane - powiedział Tom Justyniarski.

Jak nauczyć dzieci mądrej miłości do zwierząt i szanowania granic czworonogów?

- Najważniejsza jest postawa rodziców. Pamiętajmy, że dzieci uczą się przede wszystkim przez codzienne obserwowanie postępowania. Tak zwane modelowanie. U malutkiego dziecka to po prostu kopiowanie pewnych zachowań, ale potem dziecko rozumie istotę, sens pewnych naszych aktywności i to przejmuje. To jest rzecz niezwykle ważna - podkreśliła dr Aleksandra Piotrowska.

Zdaniem ekspertki Dzień Dobry TVN każdy z nas przychodzi na ten świat z gotowością, żeby być dobrym, czułym, serdecznym opiekunem dla wszystkich, w tym także dla istot, które są od nas słabsze i zależne.

- Dopiero w trakcie życia tak naprawdę te zachowania mogą, ale nie mamy tego zagwarantowane, przyjąć swój ostateczny kształt. A zatem rodzic powinien myśleć o tym, żeby na widok pieska na ulicy nie mówić: "Nie dotykaj, bo cię ugryzie, bo brudny", tylko na przykład pozwolić, żeby dziecko dotknęło takiego zwierzaka, ale też musi zapytać oczywiście właściciela, czy sobie tego życzy - podkreśliła dr Piotrowska.

Odpowiedzialna opieka nad zwierzętami.

Tom Justyniarski uważa, że dzieci powinny mieć kontakt zarówno ze zwierzętami, jak i z naturą.

- Zwierzęta, ale też natura rozładowuje stres, buduje relacje, komunikację. To jest bardzo ważne we współczesnym świecie, kiedy te dzieci są odcięte od tego wszystkiego poprzez to, że siedzą w smartfonach. Nie ma wtedy relacji, jest porównywanie się tylko i ocena - stwierdził gość Dzień Dobry TVN.

Dr Aleksandra Piotrowska zwróciła również uwagę na jedną bardzo ważną kwestię.

- Nie podkreślajmy tego, że pies to obowiązek, że musisz wyjść. Nie. To są przyjemne chwile, bo to jest cudowna sprawa, żeby wyjść z psiakiem na dwór, żeby się z nim pobawić. A więc to podkreślajmy, jeśli rozważamy sprowadzenie do naszego domu kolejnego członka rodziny. Bo dzieci naprawdę w kontakcie ze zwierzęciem, także w taki egoistyczny, całkowicie subiektywny sposób, doznają wiele przyjemności i wiele radości - podsumowała psycholożka.

Cały wywiad można zobaczyć w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości