Czym jest prawdziwa siła kobiet? Psychoterapeutka: "To wrażliwość, czułość, intuicja i empatia"

mloda kobieta przed lustrem maluje oczy
Gilaxia/Getty Images
Silna kobieta to pojęcie względne. W większości przypadków sprowadzane do fizyczności bądź stanu, w którym to postrzegane jesteśmy jako osoby odporne na wszelkie życiowe zawirowania. Czy kobieta silna nie może być wrażliwa, empatyczna i czuła? Czy nie ma prawa prosić innych o pomoc? Jak tak naprawdę powinniśmy interpretować tę definicję? O tym Nastazja Bloch rozmawiała z Katarzyną Kucewicz, psycholożką, psychoterapeutką i seksuolożką.

NB: Często siła kobiet utożsamiana z fizycznością, a przecież nasza moc to nie tylko umiejętność odkręcania zawekowanych słoików. Czym tak naprawdę jest kobieca siła?

KK: Kobieca siła to umiejętność funkcjonowania i realizowania siebie i swoich marzeń oraz pasji w świecie, który wciąż dla kobiet nie jest równie sprzyjający jak dla mężczyzn. Dla mnie kobieca siła to także wrażliwość, czułość, intuicja, empatia. Jest czymś, co sprawia, że doświadcza się świata głębiej i wchodzi się w bardziej czułe relacje, oparte na głębokim słuchaniu, wyłapywaniu niuansów z zachowań. To siła, która sprawia, że mimo trudów potrafimy być wielozadaniowe, mimo złego samopoczucia umiemy dbać o innych, nierzadko heroicznie bez potrzeby wiwatowania i oklasków. Silne kobiety często stoją gdzieś z boku, z tyłu, nie chcą wcale wchodzić na środek i błyszczeć.

NB: Czy istnieje model silnej kobiety?

KK: Silna kobieta to kobieta zaradna, potrafiąca dbać i rozumieć swoje potrzeby. To kobieta, która chce próbować, chce walczyć o siebie, nawet jeśli wie, że nie będzie jej łatwo. Historia zna wiele silnych kobiet, ostatnio takim modelowym przykładem jest Kamala Harris.

NB: Siła fizyczna i psychiczna idą ze sobą w parze?

KK: Niekoniecznie. Czasami silny fizycznie człowiek może być psychicznie kruchy. I odwrotnie, bardzo słaba osoba może mieć w sobie wyjątkową siłę psychiczną zwaną w psychologii rezyliencją. To umiejętności radzenia sobie z przeciwnościami losu i stawiania czoła wyzwaniom, jakie przynosi nam życie.

NB: Z jakimi problemami spotka się najczęściej silna kobieta? Jak jest postrzegana przez otoczenie?

KK: Często silne kobiety widzi się jako osoby samowystarczalne, surowe w swoich standardach, nastawione tylko na siebie i niekobiece. To bardzo krzywdzące stereotypy, bo brzmią one tak, jakby siła i pewność siebie były cechami arogancji, bezczelności. Na szczęście myślę, że mit ten powoli odchodzi do lamusa. Dzisiaj kobiety chcą być silne i nie chcą powielać stereotypu słabej, nierozgarniętej kobietki. Przejawia się to na przykład w modzie. Proszę zauważyć, że moda staje się bardzo uniseksowa. To oznacza, że my kobiety nie chcemy być postrzegane tylko z byciem "sexy", chcemy być traktowane poważnie. Kiedy patrzę na 20-latki, jestem pełna podziwu, ile mają w sobie tej silnej kobiecej siły, a nie wyłącznie kokieterii.

NB: Silna perfekcjonistka ze wszystkim radzi sobie sama? Dlaczego kobiecie tak trudno przyznać się do tego, że nie daje sobie rady?

KK: Silne kobiety nierzadko wywodzą się z domów, w których było dużo obowiązków i mało pomocy. Dlatego takim kobietom ciężko jest prosić o pomoc, czy nawet wyobrazić sobie, że mogłyby podzielić się obowiązkami, oddać komuś część zadań, albo odpuścić. Gros silnych kobiet ma też w sobie silny perfekcjonizm, poczucie, że muszą nie tylko wszystko robić same, ale i robić na 100%.

NB: Siłą jest przyznanie się do słabości?

KK: Oczywiście, ale przyznanie się do słabości wcale nie jest takie proste. Z jednej strony mówi się kobietom, żeby się nie wstydziły porażek, ale z drugiej badania pokazują, że kobiece błędy są surowiej krytykowane niż męskie. Mężczyznom wybacza się więcej.

NB: Czy kobiety silne mogą być również czułe i delikatne?

KK: Oczywiście. Siła to tylko strategia radzenia sobie z rzeczywistością, z obowiązkami, z codziennością. Nie oznacza ona, że musimy być od razu niedelikatne. Przeważnie każda silna kobieta ma też swoje czułe, delikatne oblicze, które ukazuje jednak tylko zaufanym osobom, partnerowi, dzieciom, najlepszym przyjaciołom. Takim osobom, przy których wie, że jest bezpieczna.

NB: Kobieca siła pomaga czy przeszkadza w miłości? Mężczyźni chyba boją się silnych kobiet?

KK: Niestety tak. I w moim poczuciu gros mężczyzn z silnymi dziewczynami rywalizuje, chce je trochę "usadzić". Tak jakby ta kobieca siła rzutowała na poczuciu męskości. Myślę, że prawdziwie silny mężczyzna będzie dla silnej kobiety wsparciem i podporą, a słaby będzie się na jej siłę złościł.

NB: Złość ta wynika z obawy, że kobieta ze wszystkim poradzi sobie sama?

KK: Czasami bywa tak, że silna kobieta jest samowystarczalna i wysyła mężczyźnie taki przekaz "nie jesteś mi potrzebny". Nikt nie lubi się tak czuć, dlatego poniekąd można zrozumieć tych mężczyzn, którzy mówią że silna kobieta- okej, ale nie taka, której się nie da pomóc, nie taka, która walczy z mężczyzną. Panowie lubią czuć się potrzebni. Warto o tym pamiętać i na siłę nie udowadniać im na każdym kroku, że sobie super bez nich radzimy i że ich nie potrzebujemy.

NB: Dość częstym zjawiskiem jest sytuacja, że pewne siebie, zaradne i samowystarczalne kobiety, trafiają na mężczyzn, którzy nie są zainteresowani poważną relacją. Z czego to wynika? Mężczyźni wyczuwają dominację i sami się wycofują, czy może to kobiety podświadomie wybierają sobie partnerów, którzy nie wywrócą ich życia do góry nogami?

KK: Kiedy kobieta wysyła podświadomie sygnał: "jestem silna i cię nie potrzebuję", to będzie przyciągać do siebie mężczyzn, którzy niczego nie będą chcieli jej dawać. To się jednak odmienia, gdy w jej podejściu jest więcej otwartości na mężczyznę, więcej chęci nie tylko oddawania mu siebie, ale też i czerpania jego siły, pozwalania mu, aby dbał o nią, aby się nią czule opiekował, choćby czasem.

NB: Przypuśćmy, że silna kobieta trafiła w swoim życiu na pewnego siebie mężczyznę. Oboje zakochali się w sobie. Czy relacja dwóch dominujących osobowości ma szansę przetrwać?

KK: Oczywiście, sęk w tym, aby dominacja nie była siłowa, autorytarna i bezwzględna. Generalnie silni ludzie dobrze się czują z równie silnymi, bo są do siebie podobni i wtedy łatwiej im przychodzi na przykład zaprzyjaźnienie się ze sobą, a przyjaźń to w moim poczuciu podstawa zdrowej relacji.

NB: Słyszymy wiele teorii dotyczących siły kobiet. Jedna z nich mówi, że pewność siebie, czy przebojowość kształtujemy już od najmłodszych lat. Czy w dorosłym życiu możemy jeszcze nad nią pracować?

KK: Na szczęście tak. Warto jest uczyć się jej, bo bycie pewną siebie wymaga treningu i odwagi, by nie tylko czytać o tym, ale i wdrażać różne zachowania, nawet te, które wydają się nam początkowo trudne. Praca nad pewnością siebie opiera się przede wszystkim na nauce akceptowania tego kim się jest, na akceptowaniu swoich zalet i wad. To nauka poczucia, że takie, jakie jesteśmy, jesteśmy właściwe.

Kobiety sukcesu też pragną zmian. Zobacz wideo.

Zobacz także:

Życie intymne Polaków w czasie pandemii. Psycholog: "Od braku seksu się nie umiera, ale od braku dotyku może być źle"

Co zrobić, gdy partner nie chce nas przytulać? "Na szczęście wzorców zachowań można się uczyć"

Rozwód czy separacja? Adwokat: "Sugeruję znalezienie takiego rozwiązania, które pozwoli parom rozstać się z szacunkiem"

Autor: Nastazja Bloch

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Muzyk Kultu wydał oświadczenie w sprawie zatrzymania

Muzyk Kultu wydał oświadczenie w sprawie zatrzymania

Już za chwilę rozkwitnie wiosna, a wraz z nią nowa ramówka w TVN

Już za chwilę rozkwitnie wiosna, a wraz z nią nowa ramówka w TVN

Koniec z plotkami na temat zdrowia Kate Middleton. Rzecznik ujawnia prawdę

Koniec z plotkami na temat zdrowia Kate Middleton. Rzecznik ujawnia prawdę

"Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

"Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

Ruszyła 8. edycja konkursu POLSKI PACJENT W AVÈNE. Do wygrania wyjazd do Centrum Hydroterapii w Avène we Francji oraz emolienty XERACALM A.D
Materiał promocyjny

Ruszyła 8. edycja konkursu POLSKI PACJENT W AVÈNE. Do wygrania wyjazd do Centrum Hydroterapii w Avène we Francji oraz emolienty XERACALM A.D

"Jazda konno, strzelanie z łuku". Gwiazda serialu "Odwilż" ujawnia swoje zawodowe marzenie

"Jazda konno, strzelanie z łuku". Gwiazda serialu "Odwilż" ujawnia swoje zawodowe marzenie

Pyszne i zdrowe. Poznajcie fenomenalne sposoby na przygotowanie mięsa wieprzowego
Materiał promocyjny

Pyszne i zdrowe. Poznajcie fenomenalne sposoby na przygotowanie mięsa wieprzowego

Zaczęło się od bólu gardła. Skończyło się na amputacji wszystkich kończyn

Zaczęło się od bólu gardła. Skończyło się na amputacji wszystkich kończyn

Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"
Materiał promocyjny

Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"

"Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

"Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

Jak odświeżyć swoją garderobę na wiosnę? Wykorzystaj drugi obieg
Materiał promocyjny

Jak odświeżyć swoją garderobę na wiosnę? Wykorzystaj drugi obieg

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
Materiał promocyjny

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
Materiał promocyjny

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Czy pomysł ma szansę wejść w życie?

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Czy pomysł ma szansę wejść w życie?

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

Rok przestępny - magiczny czy pechowy? Według niektórych może być rokiem wojny

Rok przestępny - magiczny czy pechowy? Według niektórych może być rokiem wojny

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

Partnerka Artura Szpilki była ofiarą przemocy. "Miałam nóż na gardle, dosłownie"

Partnerka Artura Szpilki była ofiarą przemocy. "Miałam nóż na gardle, dosłownie"

To miała być niezapomniana impreza. Zakończyła się płaczem dzieci i przyjazdem policji

To miała być niezapomniana impreza. Zakończyła się płaczem dzieci i przyjazdem policji

Jednego dnia został tatą 4 dzieci i stracił żonę

Jednego dnia został tatą 4 dzieci i stracił żonę

Tabletka "dzień po" to bomba hormonalna? Lekarz rozwiewa wątpliwości

Tabletka "dzień po" to bomba hormonalna? Lekarz rozwiewa wątpliwości

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

Robisz zdjęcia telefonem? W tych miejscach będzie cię to słono kosztować

Robisz zdjęcia telefonem? W tych miejscach będzie cię to słono kosztować

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas