Okazuje się, że nie bez powodu mówimy o kimś, że jest gorący. Uzasadnienia tych stwierdzeń możemy szukać w astrologii, która typuje swoich przedstawicieli na najbardziej temperamentne znaki zodiaku.
Spada liczba zawieranych małżeństw. Barbara Kurdej-Szatan: "Trzeba po prostu chcieć się kochać"
Odkładanie decyzji o ślubie lub całkowite odrzucenie możliwości sformalizowania związku to rozwiązania coraz częściej praktykowane. Co na ten temat sądzą aktorki: Barbara Kurdej-Szatan i Monika Mrozowska? Dlaczego zdaniem psychologa społecznego tak się dzieje?
Orbiting: jak nie paść ofiarą nowego "trendu" w randkowaniu?
Kończą relację, ale tylko (lub aż) w rzeczywistości. W świecie wirtualnym wciąż dają o sobie znać - lajkują zdjęcia eks, czytają ich posty, a nawet je komentują. Jak reagować?
Czy związek z narcyzem jest możliwy? Osobowość narcystyczna w relacjach
Osobowość narcystyczna to zaburzenie osobowości, które ujawnia się w toku życia jednostki i może negatywnie wpływać na związki oraz relacje społeczne. Narcyz to osoba uwielbiająca sama siebie, o zawyżonej samoocenie i braku kontroli zachowań. Słowo „narcyz” po raz pierwszy pojawiło się już w starożytności, jednak w psychologii spory wkład w definiowanie narcystycznego zaburzenia osobowości mieli Zygmunt Freud i Otto Kernberg.
Czy rozmawiać z partnerem o poprzednich związkach? "Pytanie o przeszłość często przekłada się na zazdrość o teraźniejszość"
Podstawą udanego związku jest szczerość. Czy partner powinien poznać o nas całą prawdę? Czy opowiadanie o dawnych związkach niesie za sobą coś dobrego? Co zrobić, kiedy ukochany lub ukochana chcą wiedzieć wszystko o naszych poprzednich partnerach? Na ten temat rozmawialiśmy z Katarzyną Kucewicz, psychoterapeutką.
Miłość w czasach Tindera. Jak bezpiecznie randkować i znaleźć tego jedynego?
Koronawirus dał się we znaki, szczególnie tym samotnym. Podczas ostatniego roku na popularności jeszcze bardziej zyskały portale i aplikacje randkowe. Single i singielki szukają swojej drugiej połówki, by choć na chwilę zabić poczucie pustki. Stęsknieni za bliskością, czułością i chęcią bycia kochanym posuwamy się jednak do czynów, mówiąc wprost… bezmyślnych.
Temat relacji międzyludzkich od wieków stanowił obiekt zainteresowania wielu osób. Odpowiedzi na pytania dotyczące idealnego partnera poszukiwano w gwiazdach, kartach i wróżbach. Horoskop miłosny cieszy się niegasnącą popularnością również dziś. Miesięczny, tygodniowy, a nawet dzienny – możemy wybierać spośród wielu rodzajów. Jak przedstawiają się prognozy dla poszczególnych znaków zodiaku? Czy Waga stworzy związek z rybami, a Lew będzie szczęśliwy z Baranem?
Zadowolenie z seksu zaczyna się od akceptacji i czułości wobec samego siebie. Czym jest seksuologiczna terapia ciała?
Zadowolenie z seksu zaczyna się od akceptacji swojego ciała i czułości wobec siebie. W osiągnięciu takiej równowagi może nam pomóc specjalista od tzw. seksuologicznej terapii ciała. Jak wygląda sesja z ekspertem? Kiedy warto się do niego wybrać? Na ten temat rozmawiamy z Katarzyną A. Mołas.
Polaków rozmowy intymne. "Tego, jak może wyglądać seks i związek, uczymy się z seriali"
Edukacja seksualna Polaków pozostawia wiele do życzenia. Nie dość, że mało wiemy na ten temat, to praktycznie go nie poruszamy i liczymy na to, że partner sam odgadnie nasze pragnienia. Na co jeszcze chorują nasze związki i jak można je uzdrowić? O tym rozmawiamy z dr Agatą Loewe-Kurillą, psychoterapeutką i seksuolożką z Instytutu Pozytywnej Seksualności.
Jak zbudować szczęśliwy związek? "Dziękujmy za miłe rzeczy, które się wydarzyły"
Stworzenie szczęśliwego związku nie jest takie proste. To ciężka praca, która wymaga równego zaangażowania obu stron. Zdaniem badaczy, znaczenie mogą mieć także uwarunkowania genetyczne. Jak zbudować szczęśliwy związek? Które kwestie najbardziej nas łączą, a które dzielą? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Marzeną Mawricz, psychoterapeutką par, Martą Lech-Maciejewską, blogerką oraz Szymonem Piotrem Warszawskim, aktorem.
Czy rozwody zostaną zakazane? "W takiej sytuacji większość ludzi decydowałaby się na związki nieformalne"
Od pewnego czasu w Polskich miastach można zobaczyć bilbordy z napisem "Kochajcie się mamo i tato". Mają one namawiać małżeństwa do tego, aby się nie rozwodziły. Czy kampania społeczna to zapowiedź zmian w prawie i całkowitego zakazu rozwodów? W Dzień Dobry rozmawiamy z Elizą Kuną, radcą prawnym.
Czym jest prawdziwa siła kobiet? Psychoterapeutka: "To wrażliwość, czułość, intuicja i empatia"
Silna kobieta to pojęcie względne. W większości przypadków sprowadzane do fizyczności bądź stanu, w którym to postrzegane jesteśmy jako osoby odporne na wszelkie życiowe zawirowania. Czy kobieta silna nie może być wrażliwa, empatyczna i czuła? Czy nie ma prawa prosić innych o pomoc? Jak tak naprawdę powinniśmy interpretować tę definicję? O tym Nastazja Bloch rozmawiała z Katarzyną Kucewicz, psycholożką, psychoterapeutką i seksuolożką.
Coraz więcej dzieci pochodzi ze związków pozamałżeńskich. "Na naszych oczach zmienia się to, w jaki sposób wygląda rodzina"
Statystyki pokazują, że co czwarte dziecko, które rodzi się w Polsce pochodzi ze związku pozamałżeńskiego. O czym to świadczy? Czy instytucja małżeństwa traci na wartości? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Robertem Zydelem, antropologiem kultury.
Życie intymne Polaków w czasie pandemii. Psycholog: "Od braku seksu się nie umiera, ale od braku dotyku może być źle"
Stres i samotność, które nasiliły się w czasie pandemii odbijają się nie tylko na naszym samopoczuciu, ale także na relacjach z innymi. Dotyczy to także seksu. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy sex coacha, aby zapytać, jak zmieniło się życie intymne Polaków w dobie pandemii. Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na wirtualny seks?
Covidowe walentynki. Jak świętować dzień zakochanych w czasie pandemii?
Walentynki, czyli 14 lutego, to dzień, kiedy chętniej się do siebie przytulamy i częściej wyznajemy sobie miłość. Zwykle spędzaliśmy go wraz z naszą drugą połówką w restauracji czy kinie. Niestety wybuch pandemii sprawił, że nie na wszystkie przyjemności możemy sobie pozwolić. Sprawdź, jak celebrować dzień zakochanych w czasie koronawirusa.
Para na ringu, czyli rywalizacja i dominacja w związku. Psychoterapeutka: "Czasami trzeba umieć odpuścić"
Brak własnej przestrzeni, ciągłe sprzeczki i walka o to, kto tym razem będzie lepszy, szybszy, mądrzejszy. Niestety takie sytuacje zdarzają się nawet w długoletnich związkach. Rywalizacja i niezdrowa dominacja jednego z partnerów to pierwszy krok to rozpadu relacji. Co więc robić, ulegać, czy walczyć o swoje? Na te pytania odpowiedziała nam Katarzyna Kucewicz, psycholożka, psychoterapeutka, seksuolożka.
Małżeństwa ze wspólną pasją. Poznaj pary, które połączyło rękodzieło, blog i wędkarstwo
Wspólna pasja to coś, co bardzo mocno zbliża do siebie ludzi. W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z parami, które połączyło hobby. Czy wspólna pasja daje gwarancję udanego związku? Czy w codziennym życiu łączonym z pracą i pasją jest jeszcze miejsce na bliskość?
Życie z nerwowym partnerem. Jak zapanować nad emocjami?
Pandemia, praca zdalna, a do tego problemy finansowe - wszystko to potęguje uczucie napięcia, które potem chcemy uwolnić. Radzenie sobie z przejawami gniewu jest jednym z największych wyzwań w związku. Złość partnera może bowiem zranić i sprawić, że zaczniemy w siebie wątpić, a nawet stracimy poczucie bezpieczeństwa. Jak nie potęgować konfliktu? O tym opowiedziała nam Marta Żysko-Pałuba, psycholog i psychoterapeuta.
Poszukiwania miłości w czasie pandemii. Czy aplikacje randkowe mogą uzależniać?
W czasie pandemii single nie tylko odczuli samotność, ale także znaczne trudności w nawiązywaniu nowych relacji. Gdy restauracje i kina zostały zamknięte, alternatywą zostały aplikacje randkowe. Jak działają, co nam dają i czy uzależniają? Na te pytania odpowiedzieli nam – Andrzej Gryżewski, psychoterapeuta i seksuolog oraz Joanna Jędrusik – autorka książek, która używała aplikacji randkowej przez kilka lat.
W Polsce żyje ponad 7 milionów singli. "Nie czują się gorsi, mają swój pomysł na życie"
Polacy mają coraz większe problemy z nawiązywaniem relacji i budowaniem stałych związków. Dlaczego wciąż przybywa ludzi żyjących samotnie i skąd biorą się problemy w znalezieniu miłości? O tym opowiedziała dr Joanna Heidtman, psycholog, socjolog.
Równouprawnienie w związkach. Socjolog: "Partnerscy jesteśmy tylko w deklaracjach"
Deklarujemy, że wśród nas jest coraz więcej związków z równym podziałem obowiązków. Teoria jednak różni się od praktyki. Z badań wynika bowiem, że to mężczyźni decydują o najważniejszych sprawach, na przykład o zakupie mieszkania czy samochodu.
Czy bliskie relacje z byłym partnerem są możliwe? "Nie wierzę w tę przyjaźń, zawsze zostanie jakaś zadra"
Przyjacielska relacja z byłym partnerem, czy jest w ogóle możliwa? Choć w większości przypadków pojawia się złość i chęć odizolowania, istnieją pary, które nawet po rozwodzie nie skaczą sobie do gardeł, a wręcz przeciwnie potrafią spokojnie rozmawiać. O trudach i zagrożeniach pozostania w bliskiej relacji z byłym partnerem rozmawialiśmy z wykładowcą uniwersyteckim Pauliną Smaszcz oraz psychologiem, Magdaleną Chorzewską.
82-letnia Jane Fonda ma dość mężczyzn. "Zamykam swój sklep"
Jane Fonda ma na swoim koncie trzy związki małżeńskie. Obecnie 82-latka jest singielką i wszystko wskazuje na to, że tak już zostanie. Aktorka przyznała, że "zamyka swój sklep" i wycofuje się z rynku matrymonialnego.
Jak utrzymać namiętność w związku? Joanna Keszka radzi
Namiętność jest charakterystyczną cechą dla początkujących związków. To właśnie w tym okresie najczęściej idealizujemy swojego partnera, czujemy pożądanie i mamy ochotę na największą bliskość. Z biegiem czasu zaczynamy dostrzegać pierwsze wady drugiej osoby, a intymność staje się czymś naturalnym. Co zrobić, aby mimo wszystko utrzymać w naszej relacji namiętność? Wyjaśniła to Joanna Keszka.
Samotność kontra poszukiwanie partnera idealnego. „Przestańmy się tak starać i zacznijmy cieszyć się życiem”
W naszym kraju jest 7,5 mln singli, co oznacza, że niemal 20 proc. Polaków wiedzie samotne życie. Czasem jest to etap przejściowy i odpoczynek po zakończeniu poważnego związku. Jednak w większości przypadków okazuje się, że bezustannie potrafimy szukać idealnego partnera, który tak naprawdę nie istnieje. Jaka jest szansa, że para dobierze się jak dwie połówki pomarańczy? Na to pytanie odpowiedziała nam psychoterapeutka Katarzyna Miller. Wnikliwej analizy związków dokonała także Laura Mucha w książce „No właśnie, miłość”.
Mężczyzna w sklepie spożywczym, czyli zakupowe pomyłki gwarantowane
Niech pierwszy rzuci szczypiorkiem, kto nigdy nie pomylił go z koperkiem albo inną zieleniną. Okazuje się, że takich historii jest więcej niż klientów w marketach w sobotę po południu przed wybuchem pandemii. Problem ten najczęściej dotyka jednak mężczyzn. Dlaczego tak często mylą oni ogórka z cukinią czy awokado z mango?