związki partnerskie

  związki partnerskie

  Osobowość narcystyczna to zaburzenie osobowości, które ujawnia się w toku życia jednostki i może negatywnie wpływać na związki oraz relacje społeczne. Narcyz to osoba uwielbiająca sama siebie, o zawyżonej samoocenie i braku kontroli zachowań. Słowo „narcyz” po raz pierwszy pojawiło się już w starożytności, jednak w psychologii spory wkład w definiowanie narcystycznego zaburzenia osobowości mieli Zygmunt Freud i Otto Kernberg.

  Koronawirus dał się we znaki, szczególnie tym samotnym. Podczas ostatniego roku na popularności jeszcze bardziej zyskały portale i aplikacje randkowe. Single i singielki szukają swojej drugiej połówki, by choć na chwilę zabić poczucie pustki. Stęsknieni za bliskością, czułością i chęcią bycia kochanym posuwamy się jednak do czynów, mówiąc wprost… bezmyślnych.

  Temat relacji międzyludzkich od wieków stanowił obiekt zainteresowania wielu osób. Odpowiedzi na pytania dotyczące idealnego partnera poszukiwano w gwiazdach, kartach i wróżbach. Horoskop miłosny cieszy się niegasnącą popularnością również dziś. Miesięczny, tygodniowy, a nawet dzienny – możemy wybierać spośród wielu rodzajów. Jak przedstawiają się prognozy dla poszczególnych znaków zodiaku? Czy Waga stworzy związek z rybami, a Lew będzie szczęśliwy z Baranem?

  Stworzenie szczęśliwego związku nie jest takie proste. To ciężka praca, która wymaga równego zaangażowania obu stron. Zdaniem badaczy, znaczenie mogą mieć także uwarunkowania genetyczne. Jak zbudować szczęśliwy związek? Które kwestie najbardziej nas łączą, a które dzielą? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Marzeną Mawricz, psychoterapeutką par, Martą Lech-Maciejewską, blogerką oraz Szymonem Piotrem Warszawskim, aktorem.

  Silna kobieta to pojęcie względne. W większości przypadków sprowadzane do fizyczności bądź stanu, w którym to postrzegane jesteśmy jako osoby odporne na wszelkie życiowe zawirowania. Czy kobieta silna nie może być wrażliwa, empatyczna i czuła? Czy nie ma prawa prosić innych o pomoc? Jak tak naprawdę powinniśmy interpretować tę definicję? O tym Nastazja Bloch rozmawiała z Katarzyną Kucewicz, psycholożką, psychoterapeutką i seksuolożką.

  Walentynki, czyli 14 lutego, to dzień, kiedy chętniej się do siebie przytulamy i częściej wyznajemy sobie miłość. Zwykle spędzaliśmy go wraz z naszą drugą połówką w restauracji czy kinie. Niestety wybuch pandemii sprawił, że nie na wszystkie przyjemności możemy sobie pozwolić. Sprawdź, jak celebrować dzień zakochanych w czasie koronawirusa.

  Brak własnej przestrzeni, ciągłe sprzeczki i walka o to, kto tym razem będzie lepszy, szybszy, mądrzejszy. Niestety takie sytuacje zdarzają się nawet w długoletnich związkach. Rywalizacja i niezdrowa dominacja jednego z partnerów to pierwszy krok to rozpadu relacji. Co więc robić, ulegać, czy walczyć o swoje? Na te pytania odpowiedziała nam Katarzyna Kucewicz, psycholożka, psychoterapeutka, seksuolożka.

  Pandemia, praca zdalna, a do tego problemy finansowe - wszystko to potęguje uczucie napięcia, które potem chcemy uwolnić. Radzenie sobie z przejawami gniewu jest jednym z największych wyzwań w związku. Złość partnera może bowiem zranić i sprawić, że zaczniemy w siebie wątpić, a nawet stracimy poczucie bezpieczeństwa. Jak nie potęgować konfliktu? O tym opowiedziała nam Marta Żysko-Pałuba, psycholog i psychoterapeuta.

  W czasie pandemii single nie tylko odczuli samotność, ale także znaczne trudności w nawiązywaniu nowych relacji. Gdy restauracje i kina zostały zamknięte, alternatywą zostały aplikacje randkowe. Jak działają, co nam dają i czy uzależniają? Na te pytania odpowiedzieli nam – Andrzej Gryżewski, psychoterapeuta i seksuolog oraz Joanna Jędrusik – autorka książek, która używała aplikacji randkowej przez kilka lat.

  Przyjacielska relacja z byłym partnerem, czy jest w ogóle możliwa? Choć w większości przypadków pojawia się złość i chęć odizolowania, istnieją pary, które nawet po rozwodzie nie skaczą sobie do gardeł, a wręcz przeciwnie potrafią spokojnie rozmawiać. O trudach i zagrożeniach pozostania w bliskiej relacji z byłym partnerem rozmawialiśmy z wykładowcą uniwersyteckim Pauliną Smaszcz oraz psychologiem, Magdaleną Chorzewską.

  Namiętność jest charakterystyczną cechą dla początkujących związków. To właśnie w tym okresie najczęściej idealizujemy swojego partnera, czujemy pożądanie i mamy ochotę na największą bliskość. Z biegiem czasu zaczynamy dostrzegać pierwsze wady drugiej osoby, a intymność staje się czymś naturalnym. Co zrobić, aby mimo wszystko utrzymać w naszej relacji namiętność? Wyjaśniła to Joanna Keszka.

  W naszym kraju jest 7,5 mln singli, co oznacza, że niemal 20 proc. Polaków wiedzie samotne życie. Czasem jest to etap przejściowy i odpoczynek po zakończeniu poważnego związku. Jednak w większości przypadków okazuje się, że bezustannie potrafimy szukać idealnego partnera, który tak naprawdę nie istnieje. Jaka jest szansa, że para dobierze się jak dwie połówki pomarańczy? Na to pytanie odpowiedziała nam psychoterapeutka Katarzyna Miller. Wnikliwej analizy związków dokonała także Laura Mucha w książce „No właśnie, miłość”.

  Niech pierwszy rzuci szczypiorkiem, kto nigdy nie pomylił go z koperkiem albo inną zieleniną. Okazuje się, że takich historii jest więcej niż klientów w marketach w sobotę po południu przed wybuchem pandemii. Problem ten najczęściej dotyka jednak mężczyzn. Dlaczego tak często mylą oni ogórka z cukinią czy awokado z mango?

  Dawniej mezaliansem określano małżeństwo z osobą pochodzącą z niższego stanu. Okazuje się, że obecnie określenie wcale nie straciło na znaczeniu. Jakie związki uważamy obecnie za mezalians? O tym, co niestosowne, w studiu Dzień Dobry TVN, rozmawialiśmy z psycholog Pauliną Biernat i socjolog Emilią Paprzycką.

  W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Krzysztofa Łosia i Grzegorza Lepiankę. Homoseksualna para po 13 latach bycia razem chciałaby sformalizować swój związek. w Polsce nie jest to jednak możliwe. Dlaczego tak bardzo zależy im na związku partnerskim? Co da uregulowanie kwestii prawnych? Zapytaliśmy o to Pawła Knuta, prawnika Kampanii Przeciw Homofobii.

  Coraz więcej dzieci rodzi się w wolnych związkach. Ślub to umowa cywilno-prawna. Można ją zawrzeć przed Bogiem, a można też przed Urzędnikiem Stanu Cywilnego. Czy ślub rodziców jest dla dziecka ważny? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były: Paulina Holtz i Anna Nowak - Ibisz. Czy ślub jest ważniejszy dla kobiety, czy dla mężczyzny?