Obecność partnera przy porodzie a przyszłe życie intymne. "U męża wywołało to trwałe obrzydzenie"

Mężczyzna przy rodzącej naturalnie kobiecie
Mężczyzna przy porodzie
Źródło: Jose Luis Pelaez Inc/Getty Images
Poród to z reguły piękne duchowo, aczkolwiek bolesne cieleśnie przeżycie. Wydanie na świat dziecka wiąże się z ogromnymi emocjami, które trudno unieść w pojedynkę. Czy obecność partnera w tych chwilach przynosi pozytywne skutki? Porozmawialiśmy o tym ze specjalistką ginekologii i położnictwa Hanną Błaszczyk.

Obecność partnera przy porodzie - opinie

Krzyk, parcie, krew, brak znieczulenia sprawiają, że rodząca kobieta może zmienić się w dzikiego, gryzącego (dosłownie!) zwierza. I w żadnym wypadku nie chodzi tutaj o wygląd czy agresywne usposobienie, lecz o naturalne, w pełni normalne zachowanie człowieka, który znosi niewyobrażalny ból, a jednocześnie poddaje się wachlarzowi emocji - począwszy od strachu, a skończywszy na ekstremalnej radości z narodzin dziecka lub skrajnego smutku wywołanego przez depresję okołoporodową.

Czy mężczyźni są w stanie sobie wyobrazić, co czuje przyszła matka? Raczej nie, ale coraz częściej próbują to zrozumieć i coraz częściej pragną być dla niej wsparciem. Chcą być obecni przy narodzinach dziecka - trzymać partnerkę za rękę, podać szklankę wody i otrzeć pot z czoła.

- Warto, by był przy tobie, widział twoje poświęcenie i wysiłek. Będzie mieć do ciebie jeszcze większy szacunek - radzi na kobiecym forum jedna z internautek.

Ile pań, tyle teorii. - Obecny przy porodzie? W życiu! Wyglądamy wtedy jak potwory. Wolę, żeby zapamiętał mnie taką jak zawsze - odpowiada druga.

Gwiazdy o macierzyństwie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Samotność w macierzyństwie
Samotność w macierzyństwie
Kasia Sokołowska o macierzyństwie
Kasia Sokołowska o macierzyństwie
Paulina Krupińska-Karpiel o macierzyństwie. "Dzieci osób publicznych mają przerąbane"
Paulina Krupińska-Karpiel o macierzyństwie. "Dzieci osób publicznych mają przerąbane"
Joanna Krupa o zdrowiu i macierzyństwie
Joanna Krupa o zdrowiu i macierzyństwie
Rodzicielstwo bliskości – przepis na szczęśliwe dziecko?
Rodzicielstwo bliskości – przepis na szczęśliwe dziecko?
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim
Kamila Kamińska o macierzyństwie
Kamila Kamińska o macierzyństwie

To fakt. Kobiety podczas porodu zapewne nie przypominają seksbomby w pełnym makijażu, którą były na początkowym etapie związku. I bardzo dobrze, bo wcale nie muszą. Na tym właśnie polega prawdziwa miłość. Żaden widok nie powinien jej zniszczyć, a tym bardziej chwila, w której na świat przychodzi owoc tejże miłości. Niestety nie wszystkie panie doświadczyły w tej kwestii szczęścia.

- Babcia opowiadała mi kiedyś o bliskiej koleżance, z którą w trakcie porodu był mąż. Zobaczył za wiele. Niestety u niego poskutkowało to trwałym obrzydzeniem do żony, a co za tym idzie, nie było mowy o żadnych zbliżeniach - komentuje wątek kolejna forumowiczka.

Rozmówczynie żywo zareagowały na tę przykrą historię. Większość z nich zauważyła, że mężczyzna powinien zrobić wszystko, by kobieta podczas porodu czuła się wyjątkowo i na tyle komfortowo, w jakim stopniu jest to w ogóle możliwe. - Ja się męczę i przepycham arbuza przez dziurkę od klucza, a on miałby powiedzieć, że się brzydzi? Wstyd! Dla mnie facet, który nie jest w stanie pomóc przy narodzinach dziecka, nie dorósł do bycia mężem, a tym bardziej ojcem - oceniają.

Miejsce mężczyzny na sali porodowej - cenna rada

Do dyskusji włączyła się Ania, pielęgniarka pediatrycznego oddziału intensywnej terapii, która zaliczyła praktyki na położnictwie. Była obecna przy wielu porodach. Wie, z jakimi traumami może wiązać się widok zakrwawionych, rozszerzonych narządów rozrodczych, dlatego podzieliła się ważną radą, która pozwoli uniknąć ewentualnych związkowych dramatów.

Doświadczona kobieta zaznacza, że spory procent małżeństw rozwodzi się po wspólnym przeżyciu porodu, ale tylko wtedy, kiedy mężczyzna patrzy w samo rozwarcie. - Mężczyźni są wzrokowcami. Wielu z nich traci potem pożądanie do kobiety, bo cały czas w pamięci mają rozszerzoną pochwę, przez którą wychodził mały ludek. I tu nie chodzi o obrzydzenie fizjologią (takie, o którym mówimy podczas załatwiania się w toalecie), tylko o sam widok otworu w pochwie kobiety. Ten widok jest okropny... W szczególności, że pochwa często jest jeszcze nacinana i wszystko leje się z niej jednocześnie - obrazuje Ania.

- Fajnie, gdy partner jest przy porodzie, ale tylko wtedy, kiedy stoi za głową kobiety. Nigdy gdzie indziej! - radzi pielęgniarka.

Porody rodzinne w Polsce

Zapytaliśmy w tej sprawie o zdanie ekspertkę, która poniekąd potwierdza słowa Ani. Hanna Błaszczyk, specjalistka ginekologii i położnictwa z kliniki Infemini Medi Home, opowiedziała o panujących na porodówce zwyczajach.

Berenika Olesińska: Czy to prawda, że rekomendowane przez położników miejsce, które powinni zająć mężczyźni podczas porodu, jest na wysokości głowy partnerki - tam, gdzie nie widać narządów rozrodczych? 

Lek. Hanna Błaszczyk: To fakt. Najczęściej prosimy panów, aby ustawili się przy głowie rodzącej. Z jednej strony redukuje to stres związany z widokiem wyrzynającej się główki i rodzącego się łożyska. Drugą kwestią jest to, że pod koniec porodu na sali może pojawić się sporo personelu medycznego: lekarz położnik, położna, lekarz neonatolog, położna noworodkowa, czasem też anestezjolog. W sytuacjach wymagających dodatkowych zabiegów czy manewrów obecność dodatkowej osoby, która nie do końca potrafi sobie znaleźć miejsce w okolicach krocza rodzącej, mogłaby stanowić problem.

Mężczyźni nie boją się, że przegapią wówczas ten najważniejszy moment?

Nie. Z tej pozycji zobaczą swoje nowo narodzone dziecko równie dobrze, a nawet lepiej. Jeśli ojciec będzie chciał, to pod nadzorem położnej może nawet przeciąć pępowinę.

Niemal wszędzie - w sieci, w życiu realnym, w środowisku ciężarnych, w otoczeniu medyków - krążą legendy o mdlejących na porodówce partnerach, o rozwodach, o obrzydzeniu do ciała kobiet. To mit?

W swojej praktyce nie spotkałam się z takim przypadkiem, by wspólny poród był przyczyną rozwodu. Pacjentki wyjątkowo rzadko zgłaszają barierę w ponownym podjęciu współżycia po porodzie. Omdlenie partnera nie jest wcale wyjątkową sytuacją. Na pewno warto, aby mężczyzna miał pojęcie, co może się dziać i co może zobaczyć na sali. Zajęcia w szkole rodzenia czy spotkanie z położną to polecane rozwiązania.

Obecność osoby towarzyszącej pomaga psychicznie. A fizycznie?

Zdarza się, że panowie tak angażują się we wspieranie swoich partnerek, że wychodzą z sali porodowej równie zmęczeni, jak one. Trzymają je za rękę, masują plecy, co redukuje odczuwanie bólu w pierwszym okresie porodu, podają łyk wody między skurczami. Motywują do wysiłku w fazie skurczów partych.

Motywują i wspierają z własnej woli czy z przymusu?

Na pewno część pacjentek naciska na swoich ukochanych, aby towarzyszyli im w porodzie, bo słyszały, że koleżanki rodziły z partnerami. Ważne jednak, aby była to wspólna decyzja.

Moda na porody rodzinne trwa i nie widać, by ustawała. Jak to zjawisko przedstawia się w liczbach?

Odsetek porodów rodzinnych różni się między placówkami, ale waha się między 70-90 proc. Przed pandemią COVID-19 była to zdecydowana większość porodów. Po wprowadzeniu ograniczeń pandemicznych niestety ta możliwość została zawieszona. Obecnie wypracowano standardy umożliwiające ponowną obecność osób towarzyszących na sali porodowej.

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Jose Luis Pelaez Inc/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Joanna Jędrzejczyk w roli stand-uperki. "Robię rzeczy, których nie potrafię i mam prawo tego nie umieć"

Joanna Jędrzejczyk w roli stand-uperki. "Robię rzeczy, których nie potrafię i mam prawo tego nie umieć"

Król Karol otrzymał tysiące listów z całego świata. "To największa otucha i wsparcie"

Król Karol otrzymał tysiące listów z całego świata. "To największa otucha i wsparcie"

Zastanawiasz się, jak chronić swoje córki? Sylvester Stallone  ma na to nietypowy sposób

Zastanawiasz się, jak chronić swoje córki? Sylvester Stallone ma na to nietypowy sposób

Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?
Materiał promocyjny

Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?

W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu
Materiał promocyjny

W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu

Kiełek czeka na adopcję

Kiełek czeka na adopcję

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!
Materiał promocyjny

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!

Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"
Materiał promocyjny

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"

Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"
Materiał promocyjny

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"

Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"
Materiał promocyjny

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"

Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
Materiał promocyjny

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
Materiał promocyjny

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

"Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

"Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas