Na czym polega odtworzenie porodu naturalnego? "Zawinął ją w kulkę, postawił na głowie i przeciągnął po macie"

noworodek
Na czym polega odtworzenie porodu naturalnego?
Źródło: kieferpix/Getty Images

Eryka Nawrocka jest popularną tiktokerką i młodą mamą. Podczas wizyty z córką u fizjoterapeuty dowiedziała się, że dziewczynka ciągle odwraca główkę w prawą stronę. Aby jej pomóc, specjalista zdecydował się na tzw. odtworzenie porodu naturalnego. Co to takiego?

Odtworzenie porodu naturalnego

Eryka Nawrocka, od kiedy została mamą, zaczęła poruszać w swoich filmikach tematy parentingowe. W jednym z ostatnich postów tiktokerka poinformowała, że zabrała córkę do fizjoterapeuty. Specjalista zauważył, że dziewczynka ciągle przekręca główkę w prawą stronę.

- Mój poród zakończył się cesarskim cięciem, właśnie ze względu na to, że Róża nie mogła przekręcić główki. [...] Cała ta sytuacja skutkowała tym, że Róża cały czas myślała, że musi się odwrócić i tak właśnie zachowywała się po porodzie - wspominała Eryka Narwocka. Aby pomóc dziewczynce, fizjoterapeuta zaproponował tzw. odtworzenie porodu naturalnego.

- Zawinął ją w taką kulkę, postawił na głowie i przeciągnął po macie. Dał mi ją od razu na piersi, abym ją nakarmiła, czyli tak, jak miało to być naturalnie - opowiadała tiktokerka. Okazało się, że po tym zabiegu dziecko zachowywało się zupełnie inaczej. - Nie odwracała co chwila główki na prawo. Była luźna, lekka, nie była spięta i super pracowała ze mną, jeśli chodzi o karmienia - mówiła.

Gwiazdy o macierzyństwie

Gwiazdy o macierzyństwie

DD_20240512_Macierzynstwo_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak macierzyństwo zmieniło ich życie?
Jak macierzyństwo zmieniło ich życie?
Macierzyństwo nie musi być usłane różami
Macierzyństwo nie musi być usłane różami
Macierzyństwo po czterdziestce
Macierzyństwo po czterdziestce
Samotność w macierzyństwie
Samotność w macierzyństwie
Kasia Sokołowska o macierzyństwie
Kasia Sokołowska o macierzyństwie
Paulina Krupińska-Karpiel o macierzyństwie. "Dzieci osób publicznych mają przerąbane"
Paulina Krupińska-Karpiel o macierzyństwie. "Dzieci osób publicznych mają przerąbane"
Joanna Krupa o zdrowiu i macierzyństwie
Joanna Krupa o zdrowiu i macierzyństwie
Rodzicielstwo bliskości – przepis na szczęśliwe dziecko?
Rodzicielstwo bliskości – przepis na szczęśliwe dziecko?
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim
Kamila Kamińska o macierzyństwie
Kamila Kamińska o macierzyństwie

W ocenie tiktokerki warto wybrać się z dzieckiem do fizjoterapeuty i sprawdzić, czy dziecku nic nie dolega, czy ma prawidłowe napięcie mięśniowe. Bo jak słusznie zauważa - lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe u dzieci. Dlaczego do niego dochodzi?

Podczas porodu naturalnego, kiedy dziecko przechodzi przez kanał rodny, pobudzone zostają wszystkie receptory w jego ciele. Dodatkowo płuca maluszka są ściskane. Pod wpływem ciśnienia wypychany jest płyn owodniowy, a noworodek może samodzielnie wziąć pierwszy oddech. - Jeśli dziecko przyszło na świat poprzez cesarskie cięcie albo poród był powikłany, to niestety trzeba manualnie pobudzić te receptory - tłumaczyła w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl Aleksandra Cieloszczyk, fizjoterapeutka. W tym może pomóc właśnie tzw. odtworzenie porodu naturalnego.

Specjaliści (fizjoterapeuci, ale głównie osteopaci) w odpowiedni sposób "dociskają" dziecko, aby pobudzić jego receptory. Dzięki temu przywraca się prawidłowe czucie ciała, a także właściwe napięcie mięśniowe.

W ocenie Aleksandry Cieloszczyk nieprawidłowości, które warto skonsultować ze specjalistą, widać już w pierwszych dniach życia. - Zdarza się, że w pierwszym czy w drugim tygodniu życia dziecka mamy zauważają, że dziecko ma problemy z przyjmowaniem pokarmu, nie ma siły ssać, pojawiają się ulewania – wyliczała fizjoterapeutka. Warto dodać, że w tym przypadku rozwiązaniem problemu może być np. zmiana sposobu karmienia.

Do fizjoterapeuty warto się wybrać także wtedy, gdy dziecko nie podnosi główki, nie wodzi wzrokiem, nie chwyta za przedmioty, nie nawiązuje kontaktu wzrokowego, nie przetacza się. – Zarówno mamę, jak i dziecko warto po porodzie jak najszybciej skonsultować z terapeutą, aby wykluczyć nieprawidłowości w rozwoju motoryki, które mogą w przyszłości zaburzać dalszy rozwój dziecka – radziła specjalistka.

@erykanawrocka Odpowiedz użytk. @incognito23727 O czym chcielibyście, abym teraz nagrała TikTok?zapraszam na IG:erykanawrocka #odpowiedz #macierzyństwo #dlaciebie ♬ "The Girl with Flaxen Hair" Debussy(917377) - Noi m knot

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości