Gwiazdy o macierzyństwie
Ząbkowanie spędza młodym rodzicom sen z powiek
Dosłownie. Ząbkujące niemowlę, to koszmar każdego rodzica. Maluch płacze, jest marudny, nie ma apetytu, rodzic nie śpi, zamartwia się i histerycznie poszukuje ratunku, najczęściej w Internecie.. Fora pełne są rad, zarówno dobrych, jak i tych, które są wręcz niebezpieczne. Jeśli dodamy do tego hasła 'eko, naturalnie, polecane przez celebrytów', to już właściwie czują, że odkryli nowe lądy, a po zakupie, w tym wypadku naszyjnika z bursztynem, ich życie stanie się błogie, umysł wolny od trosk, a przede wszystkim będą super rodzicami, którzy uwolnią cierpiące dziecko od bólu. Stop.
„Uduszenie jest główną przyczyną śmierci dzieci poniżej pierwszego roku życia i jedną z najczęstszych przyczyn śmierci dzieci w wieku od 1 do 4 lat.”
Według Centers for Disease Control and Prevention, CDC (Centrala Kontroli i Prewencji Chorób - agencja rządu federalnego Stanów Zjednoczonych wchodząca w skład Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej) i dotyczą społeczeństwa amerykańskiego, przyczyną 85 proc. nagłej śmierci niemowląt jest uduszenie.
Temat uduszenia z racji statystyk zdarza się bardzo często, głównie z powodu SIDS (nagłej śmierci łóżeczkowej), jednak do uduszenia może dojść także poprzez zadławienie czy zaciśnięcie wokół szyi uniemożliwiające samodzielne oddychanie. Do tego może prowadzić biżuteria dziecięca, w tym tytułowa biżuteria z bursztynu dla niemowląt.
Z tego właśnie powodu Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP), Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) wydała zakaz sprzedaży w aptekach biżuterii dziecięcej.
Amerykańska Akademia Pediatrów jasno stwierdza, że małe dzieci nie powinny nosić żadnych koralików na ząbkowanie, ponieważ ryzyko uduszenia jest zbyt wysokie. W Kanadzie wydano nakaz opatrywania produktu ostrzeżeniem o groźbie uduszenia, także we Francji i Szwajcarii wydano zakaz sprzedaży w aptekach korali z bursztynu na bolesne ząbkowanie.
Bursztynowy biznesNa stronach sklepów oferujących bursztynowe wyroby dla niemowląt czytamy:
'Bursztyny na ząbkowanie wykazują właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i uspokajające. Kwas bursztynowy, uwalniany do krwiobiegu pod wpływem ciepła skóry, przyspiesza gojenie się dziąseł malucha oraz może zmniejszać ślinienie poprzez regulację pracy gruczołów ślinowych. Co więcej, wycisza i relaksuje dziecko, ułatwia mu zasypianie i wspomaga dobry sen. Bursztyn dostarcza także cennych jonów ujemnych, które pozytywnie wpływają na pracę tarczycy oraz poprawiają zdolność organizmu do regeneracji.
Bursztynowa biżuteria na ząbkowanie z naszego sklepu jest w pełni bezpieczna dla dzieci. Wytrzymałe sznurki naszyjników i bransoletek mają supełki między kamyczkami, co zapobiega rozsypaniu się koralików, gdy dojdzie do zerwania się ozdoby. Minimalizuje to ryzyko połknięcia kuleczek przez dziecko. Biżuteria posiada również hipoalergiczne zapięcie.'
Nawet jeśli z rozerwanego naszyjnika uwolni się zaledwie jeden koralik, rodzice muszą być świadomi, że może on być przyczyną uduszenia.
Fakty naukowe na temat bursztynu
Bursztyn w pierwotnej postaci, w normalnych warunkach ciśnienia i temperatury jest nierozpuszczalny w wodzie, w niewielkim stopniu rozpuszcza się tylko w niektórych rozpuszczalnikach organicznych tj. alkohol etylowy, eter naftowy czy benzen.
Ciekawostką jest, że w najlepszych okazach kamienia, kwasu bursztynowego jest od 3 do 8%. Jak zatem przy tak niskiej procentowo zawartości kwasu bursztynowego, funkcji skóry (ochronnej), temperaturze pomieszczeń w jakich przebywa najczęściej niemowlę, miałoby dojść do uwolnienia leczniczego składnika?
Jak zminimalizować dolegliwości związane z ząbkowaniem?
Warto w domu mieć sprawdzone środki na gorączkę, biegunkę i bezpieczne żele do smarowania dziąseł. Można także masować miejsca, w których wyżynają się pierwsze ząbki maluszka.
Często bolesnemu ząbkowaniu towarzysza również biegunki i wymioty związane ze stanem zapalnym w jamie ustnej. Spuchnięte dziąsło jest narażone na ataki bakterii, które w następnej kolejności dostają się do przewodu pokarmowego i wywołują rozwolnienie lub wymioty.
Jeżeli dziecko wymiotuje po każdym posiłku, a jego skóra staje się wiotka i pomarszczona, powinno zostać jak najszybciej przebadane przez lekarza.
Zobacz także:
- Jak pielęgnować delikatne włosy dziecka? Fryzjerka gwiazd o swoich patentach
- Perły Epsteina - białe grudki w buzi dziecka. Czym są i czy powinniśmy się ich obawiać?
- Maść przeciwbólowa dla dzieci – jak ją wybrać? Na co zwracać uwagę?
Autor: Patrycja Sibilska
Źródło zdjęcia głównego: E+