Żucie gumy chroni przed przedwczesnym porodem i niską wagą dziecka - tak sugerują wyniki trwających dziesięć lat badań. Naukowcy swoim odkryciem podzielili się podczas wirtualnego dorocznego zjazdu Society for Maternal-Fetal Medicine (SMFM).
Jak żucie gumy wpływa na ciążę?
O tym, że między złym stanem zdrowia jamy ustnej a ryzykiem wystąpienia porodu przedwczesnego i niską masą urodzeniową dziecka istnieje związek, badacze informowali już wcześniej. Tym razem specjaliści postanowili sprawdzić, jak poszczególne sposoby dbania o zdrowie jamy ustnej w czasie ciąży mogą temu zapobiec. Naukowcy - po trwających dziesięć lat badaniach, które objęły 10 069 kobiet w południowo-środkowym afrykańskim kraju Malawi, gdzie występuje największa liczba porodów przedwczesnych na świecie - sugerują, że codzienne stosowanie gumy do żucia z ksylitolem (to jeden ze zdrowszych zamienników cukru) rozpoczęte przed zajściem w ciążę lub we wczesnej ciąży znacznie zmniejszyło liczbę przedwczesnych porodów.
W badaniu wzięły udział kobiety z ośmiu ośrodków zdrowia w Malawi. Uczestniczki zgłosiły się dobrowolnie i wyraziły zgodę na udział przed zajściem w ciążę lub w ciągu 20 tygodni od zajścia w ciążę. W czterech ośrodkach zdrowia, które służyły jako grupa kontrolna, uczestniczki otrzymały podstawową edukację w zakresie zdrowia okołoporodowego i jamy ustnej. Dowiedziały się, co mogą zrobić, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu. Kobiety z pozostałych czterech ośrodków poza niezbędną edukacją otrzymały też gumę do żucia z ksylitolem. Uczestniczki miały ją żuć - najlepiej dwa razy dziennie - przez 10 minut przez cały okres ciąży.
Jak żucie gumy chroni przed przedwczesnym porodem?
Badanie wykazało, że u 9670 uczestniczek żucie gumy zmniejszyło ryzyko porodu przedwczesnego (z 16,5 proc. do 12,6 proc.) i występowania niższej (mniejszej niż 2500 gramów) masy urodzeniowej (z 12.9 proc. do 8,9 proc.). Zaobserwowano również poprawę stanu zdrowia jamy ustnej. - Stosowanie gumy do żucia z ksylitolem jako interwencji przed 20. tygodniem ciąży zmniejszyło liczbę porodów przedwczesnych, a w szczególności porodów przedwczesnych pomiędzy 34. a 37. tygodniem – mówił prof. Kjersti Aagaard z Texas Children's i Baylor College of Medicine w Houston, główna autorka badania. - Kiedy analizowaliśmy dzieci według masy urodzeniowej, zamiast szacowanego wieku ciążowego w momencie porodu, podobnie wykazaliśmy znaczną poprawę masy urodzeniowej.
Gwiazdy o macierzyństwie
Gwiazdy o macierzyństwie
- Wyjątkowe w naszym badaniu jest to, że zastosowaliśmy łatwo dostępne, niedrogie i smaczne środki, aby zmniejszyć ryzyko zbyt wczesnego porodu lub urodzenia zbyt małego dziecka. Za wyborem gumy do żucia z ksylitolem w celu poprawy zdrowia jamy ustnej kryje się prawdziwa nauka. Jest to zgodne z istniejącymi od dawna dowodami łączącymi zdrowie jamy ustnej z porodami przedwczesnymi - dodał specjalista.
Badacze są przeprowadzić kolejne badania w innych rejonach świata, także w USA, aby ustalić, czy ta metoda będzie skuteczna w warunkach, w których ryzyko porodu przedwczesnego jest mniejsze.
Zobacz także:
- "Moje dziecko wpadło w złe towarzystwo". Jak rozmawiać z nim skutecznie, aby się nie zbuntowało?
- Jak wybrać najlepszy smoczek ortodontyczny dla noworodka i niemowlaka?
- Koszmar rodziców małej Julii. Sąd odebrał im córeczkę kilka dni po narodzinach
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: dziennik.pl
Źródło zdjęcia głównego: nyul/Getty Images