Dla tej położnej cała rodzina jest pacjentem. "Tatusie szczególnie potrafią robić niesamowite rzeczy"

Położna na medal
Źródło: Dzień Dobry TVN
Położna na medal
Położna na medal
Jak macierzyństwo zmieniło ich życie?
Jak macierzyństwo zmieniło ich życie?
Macierzyństwo nie musi być usłane różami
Macierzyństwo nie musi być usłane różami
Macierzyństwo po czterdziestce
Macierzyństwo po czterdziestce
Samotność w macierzyństwie
Samotność w macierzyństwie
Kasia Sokołowska o macierzyństwie
Kasia Sokołowska o macierzyństwie
Paulina Krupińska-Karpiel o macierzyństwie. "Dzieci osób publicznych mają przerąbane"
Paulina Krupińska-Karpiel o macierzyństwie. "Dzieci osób publicznych mają przerąbane"
Joanna Krupa o zdrowiu i macierzyństwie
Joanna Krupa o zdrowiu i macierzyństwie
Rodzicielstwo bliskości – przepis na szczęśliwe dziecko?
Rodzicielstwo bliskości – przepis na szczęśliwe dziecko?
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim
Kamila Kamińska o macierzyństwie
Kamila Kamińska o macierzyństwie
Za nami kolejna edycja konkursu "Położna na medal". W Dzień Dobry TVN gościliśmy jedną z laureatek – Monikę Całko, która opowiedziała nam, co w ramach pakietu NFZ przysługuje kobietom w ciąży i po porodzie.

"Położna na medal"

Monika Całko z Nowej Soli jest położną z 28-letnim stażem. Ostatnio zajęła trzecie miejsce w konkursie "Położna na medal". -  My położne, nie lubimy rozgłosu wokół własnych osób. Uważam, że każda położna w swojej profesji, specjalizacji stara się pomagać ludziom. Miło mi, że organizowane są takie konkursy, bo to daje motywację do pracy - powiedziała w Dzień Dobry TVN.

Edukacja przedporodowa

Monika Całko jako położna prowadzi m.in. zajęcia edukacyjne. Jak podkreśliła w rozmowie z naszymi prowadzącymi, każda ciężarna kobieta ma prawo do bezpłatnej edukacji okołoporodowej od 21. tygodnia ciąży. Niestety, niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. Zdaniem położnej temat ten powinien być bardziej nagłaśniany.

- Edukacja w tej chwili w Polsce nie musi być edukacją zbiorową. Mamy sytuację, jaką mamy - epidemiczną. Różne są formy edukowania. Jeśli nie możemy tworzyć dużych grup, nie możemy zapraszać par, to zróbmy to w innej formie, np. indywidualnej, online - zauważyła Monika Całko.

- Wymóg jest taki, że trzeba wybrać położną i muszą być spełnione hierarchie. Odległość dojazdu do pacjentki to jest podstawowa rzecz. Nie może być zbyt daleko. Chociaż zdarza się, że jeździmy, nie patrząc na koszty, bo dla nas ważne są dzieci, matki, rodziny. By to życie w rodzinie od początku było o fajnych relacjach. Do tego potrzebna jest położna - dodała.

Jak podkreśliła nasza rozmówczyni, wybór położnej w ramach kontaktu z NFZ-em jest dowolny. Opiera się przede wszystkim o informacje przekazywane tzw. pocztą pantoflową. W placówkach medycznych, gdzie prowadzi się ciąże, zazwyczaj są dostępne wykazy położnych z numerem kontaktowym.

Opieka poporodowa

Po porodzie położna POZ sprawuje opiekę nad matką i maleństwem do 59. doby życia dziecka. Jak zaznaczyła Monika Całko, wizyt jest od 4 do 6. Przy okazji zwróciła się z apelem:

– Cała rodzina jest moim pacjentem. Tatusie w szczególności potrafią robić niesamowite rzeczy. Dlatego apeluję do moich kochanych pacjentek: "Pozwalajcie ojcom angażować się w miłość, wychowanie swoich dzieci od pierwszych chwil" - powiedziała.

Posłuchaj całej rozmowy z położną w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

podziel się:

Pozostałe wiadomości