Dziecko

Łyżwiarstwo świetnym sportem dla dzieci. "Mają ogromne możliwości"

Dziecko

Autor:
Sabina
Zięba
Reporter:
Łukasz Kowalski
(Od)wagi dzieciaki – łyżwiarstwo dodaje siły

Przez trwającą pandemię, zdecydowanie zmniejszyła się aktywność fizyczna dzieci. W związku z tym w cyklu "(Od)wagi dzieciaki" szukamy sposobów, które pomogą zadbać o ich zdrowie. Jedną z rewelacyjnych aktywności jest łyżwiarstwo.

Łyżwiarstwo dla dzieci

Przez pandemię, zamiast zabaw na podwórku, dzieci spędzają więcej czasu przed telewizorem czy komputerem. Społeczna izolacja oraz nauka zdalna pogłębiły problem otyłości i nadwagi u najmłodszych. W związku z tym, dobrym pomysłem na wzmożoną aktywność pociech w trakcie zimy jest łyżwiarstwo. To atrakcyjny i łatwy w nauce sport przeznaczony niemal dla każdego. Warto już od najmłodszych lat wdrażać dziecko w tę dyscyplinę. Jazdę na łyżwach można bowiem rozpocząć już około 4. roku życia. Warto wówczas oddać pociechy pod opiekę instruktora na profesjonalne zajęcia.

- Pierwsze lekcje łyżwiarstwa jakie dajemy, to jest na pewno nauka upadania na lodzie. Nasze dzieci, jak wejdą na lód, to muszą rączki mieć wyciągnięte do przodu - upadają na rączki, kolanka i z tego się podnoszą - mówiła trenerka Monika Szczęsna w Dzień Dobry TVN.

Nauka jazdy na łyżwach

Trenerzy podkreślają, że w łyżwiarstwie ważny jest środek ciężkości. Nie można odchylać do tyłu głowy czy pleców, a od pasa w górę należy trzymać pochyloną pozycję. Istotna jest również technika. Jeżdżąc na łyżwach trzeba odbijać się z boku i jechać do przodu. Te zmagania dają dzieciom dużo radości. Najmłodsi mówią one, że lubią prędkość, zawody i rywalizację, a łyżwiarstwo dodaje im siły. A jak wyglądają zajęcia?

- Mamy rozgrzewkę, która zajmuje około 15-20 min. Jest to rozgrzewka biegowa, która ma pobudzić nasze wszystkie partie mięśniowe, żeby nie było żadnych kontuzji. Później przechodzimy do elementów imitacji, czyli jak gdyby "łyżwiarstwa na sucho". Następnie wszystkie elementy które robimy "na sucho" i ćwiczymy przez cały rok, staramy się przenieść na lód. (...) Nasze dzieci mają teraz ogromne możliwości, więc wykorzystujmy to - dodała Monika Szczęsna w naszym programie.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Reporter: Łukasz Kowalski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości