Sport i fitness

Dlaczego skoczek lata i czemu oddanie dobrego skoku jest tak trudne? "To trwa parę sekund"

Sport i fitness

Autor:
Sabina
Zięba
Skoki narciarskie to czysta fizyka - EUROSPORT
Skoki narciarskie to czysta fizyka - EUROSPORTDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Skoki narciarskie to nie tylko emocje dla kibiców, ale również fascynujące wydarzenia dla fizyków. Dlaczego skoczkowie latają w powietrzu? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział profesor z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego, Paweł Kowalczyk. Były skoczek narciarski Jakub Kot wyjaśnił natomiast, jak oddać dobry skok.

Dlaczego skoczkowie unoszą się w powietrzu?

Według fizyków skoki narciarskie to ciągłe dążenie do perfekcji. Nawet najdrobniejsze i często niewidoczne dla niewprawnego oka błędy oddzielają najlepszych sportowców od reszty zawodników. To dyscyplina, która wymaga umiejętności wyzwolenia dużej energii w krótkim czasie, precyzji, odwagi oraz umiejętności nawigowania w powietrzu. Skoczek musi odepchnąć się od belki, dojechać do progu, wyskoczyć i możliwie daleko lecieć. Jak to robi?

- Skoczek zamienia się w pocisk. Odbija się od belki startowej, skula się w najbardziej aerodynamiczny kształt i rozpędza się jak pocisk, jak torpeda. Właściwie tu jest bardzo ciekawa rzecz związana z samą fizyką skoku - tylko i wyłącznie kształt skoczka ma tutaj znaczenie, nie masa. Tzn. można posadzić na belce słonia, można posadzić piórko i dokładnie z tą samą prędkością będą spadali. [...] Każdy z elementów skoku jest super ważny. Na samo odbicie skoczek ma 1/4 sekundy. [...] Skoczek w trakcie lotu tak naprawdę zamienia się w skrzydło i siła nośna - ten delikatny wiatr, który jest pod nartami - niesie go jak najdalej - tłumaczył w Dzień Dobry TVN prof. Paweł Kowalczyk.

Jak oddać dobry skok narciarski?

Były skoczek Jakub Kot opowiedział z kolei w naszym programie o tej dyscyplinie sportowej z perspektywy skoczka. Wyznał, że zawodnicy spędzają bardzo dużo czasu na siłowni i w terenie, żeby wyćwiczyć moc oraz dynamikę nóg. Dodał, że najtrudniejszym elementem jest odbicie, czyli moment, kiedy dojeżdża się do końca skoczni głową w dół z prędkością około 90 km/h.

- Tam się za szybko wszystko dzieje. Koncentracja jest przed skokiem, zanim się zapnie narty, wejdzie na belkę - wtedy można myśleć, patrzeć. [...] Potem kiedy wchodzę na belkę, to jest tylko tu i teraz. Tak naprawdę skok trwa parę sekund. [...] Każdy się jednak delikatnie boi. Wiadomo - im więcej treningów, to jest taka bardziej rutyna. [...] Wygrywa ten, który jest w stanie sobie ze słabościami poradzić. Po to jest trening mentalny, z psychologiem, żeby gdzieś tam te lęki odsunąć na bok i te bariery swoje pokonywać - mówił Jakub Kot w Dzień Dobry TVN.

Loty w praktyce - jak oddać dobry skok - EUROSPORT
Loty w praktyce - jak oddać dobry skok - EUROSPORT Źródło: Dzień Dobry TVN

Skoki narciarskie można oglądać na antenie TVN, Eurosportu 1 oraz w Player.pl. Zobacz, gdzie oglądać transmisje Pucharu Świata w skokach narciarskich i sprawdź aktualny terminarz skoków. 

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości