fizyka

  fizyka

  Uczniowie klas siódmej i ósmej ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Sieprawiu napisali podręcznik do fizyki. Całość jest bogato ilustrowana zdjęciami i rysunkami, także samodzielnie wykonanymi przez dzieci. Część definicji ujęta jest w formie wierszyków ułatwiających zapamiętanie, a na końcu rozdziałów znajdują się ułożone przez uczniów quizy, sprawdzające wiedzę.

  Znamy już laureatów Nagród Nobla 2020 w dziedzinach fizjologia i medycyna oraz fizyka. Pierwsza trafiła do odkrywców wirusa odpowiedzialnego za wirusowe zapalenie wątroby typu C, druga natomiast przyznana została fizykom za badania dotyczące czarnych dziur.

  Zastanawialiście się kiedyś dlaczego olbrzymie kontenerowce utrzymują się na wodzie? Jak to się dzieje, że te ciężkie statki nie idą na dno? Tematem gęstości i wyporności zajęły się Krystyna Czubówna oraz Zosia i Helenka, a w studiu Dzień Dobry TVN o różnicach między wodą słoną i słodką opowiedziała nam Monika Borecka z Centrum Nauki Kopernik.

  Programowanie jest dziedziną, w której dominują mężczyźni. Według danych - pań pracujących w IT jest tylko ok. 10 proc. Kobietą, która chcce, by te proporcje się zmieniły jest gość Dzień Dobry TVN Renata Kaczoruk – modelka, fizyczka z powołania i współzałożycielka nowo powstałego polskiego oddziału Girls In Tech. Zapytaliśmy ją o współpracę z byłym Ministrem Administracji i Cyfryzacji, europosłem Michałem Boni i o szczegóły działalności Girls In Tech.

  Studio Dzień Dobry TVN odwiedził Andrzej Dragan. Zapytaliśmy fizyka, co wynika z zadawania czasami absurdalnych pytań. Według eksperta, im bardziej oczywiste bywają pytania, tym trudniej znaleźć na nie odpowiedzi. Dlaczego?

  Gośćmi Dzień Dobry TVN byli Michał Bączyk i Paweł Czyż - młodzi naukowcy, którzy badali zachowania pojedynczych i sprzężonych oscylatorów. Nie mając jeszcze matury, zdobyli tytuł najlepszych Młodych Naukowców w Unii Europejskiej. Skąd wziął się pomysł na ich projekt badawczy i dlaczego akurat taki? Czym młodzi naukowcy zajmują się po lekcjach i czy znajdują czas na "taniec na barze"? Dlaczego myślą o studiach poza granicami Polski? Życzymy obojgu dalszych sukcesów!

  Zima to oblodzone i zaśnieżone ulice, które niewłaściwe konserwowane mogą prowadzić do tragedii. Dlaczego akurat sól topi lód? W studiu Dzień Dobry TVN fizyk dr Tomasz Rożek wykonał niezwykły eksperyment. A co piasek robi z lodem?

  Naukowcy z Politechniki Krakowskiej odnaleźli w okolicach Krakowa tuf wulkaniczny i wytworzyli z niego geopolimer o niezwykłych właściwościach. O tym, czym są geopolimery i z czego można je wytworzyć oraz do czego stosować opowiedzieli w studiu Dzień Dobry TVN: prof. Janusz Mikuła, dr inż. Dariusz Mierzwiński oraz Tomasz Rożek.

  Czy to jest przyciąganie magnetyczne? Jaki związek przyciąganie przedmiotów może mieć z ludzkim potem? Czy te przedmioty są po prostu przyciągane do ciała? Czy ma to związek z postawą ciała jaką przyjmują ludzie, którzy przyciągają przedmiotu? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był Tomasz Rożek. Dlaczego te przedmioty zawsze są przystawiane do gołej skóry i to pod skosem?

  Małgosia Rdest to jedyna Polka w prestiżowym wyścigu w Indiach. Już w ten weekend będzie nas reprezentować w New Delhi. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki rozmawiał z naszą dumą narodową.

  Pani prof. Agnieszka Zalewska jest pierwszą w historii kobietą we władzach CERN czyli Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych. W studiu Dzień Dobry TVN razem z rodziną opowiedziała nam jak wyglądała jej droga na szczyt i jaką ma receptę na łączenie pracy naukowej z wychowaniem czwórki dzieci.

  Obecny w napojach, stosowany do chłodzenia. Niezbędny do życia roślinom. Niewidoczny i bezwonny. Skąd więc wiemy, że istnieje? W studiu Dzień Dobry TVN dr Tomasz Rożek omówił właściwości fizyczne, zastosowanie i pochodzenie dwutlenku węgla, czyli popularnego CO2.