Nieugięta determinacja i nienasycona ciekawość Marii Skłodowskiej-Curie uczyniły z niej ikonę w świecie współczesnej nauki.
Za co ich uhonorowano?
W dniach 12-13 czerwca 2024 w Warszawie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie - Perspektywy Women in Tech Summit.
Kto i za co został doceniony?
Woda jest cieczą, bez której nie moglibyśmy istnieć na świecie. Zmienia swoje stany skupienia w zależności od temperatury. Poznaj wodę bliżej i zobacz, jakie ma właściwości.
Nikola Bukowiecka ma naprawdę imponujące CV. Szczecinianka ukończyła fizykę, ma dyplom z automatyki i robotyki dotyczący teorii sterowania. Choć przed nią jeszcze obrona, to 24-latka już pracuje dla NASA. O swoim zawodzie i pasji opowiedziała w Dzień Dobry TVN.
Nagroda Nobla 2022 z dziedziny fizyki została przyznana. Otrzymało ją trzech specjalistów za osiągnięcia na polu "pionierskiej informatyki kwantowej". Ile pieniędzy dostaną laureaci w ramach nagrody? Co jeszcze wchodzi w jej skład?
Krzysztof Dys i Honorata Hafke-Dys od lat tworzą udany związek, choć wydaje się, że pochodzą z dwóch różnych światów. Jak pianista klasyczny i jazzowy oraz fizyczka zbudowali relację i co cementuje ich małżeństwo? O tym opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.
Skoki narciarskie to nie tylko emocje dla kibiców, ale również fascynujące wydarzenia dla fizyków. Dlaczego skoczkowie latają w powietrzu? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział profesor z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego, Paweł Kowalczyk. Były skoczek narciarski Jakub Kot wyjaśnił natomiast, jak oddać dobry skok.
Uczniowie klas siódmej i ósmej ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Sieprawiu napisali podręcznik do fizyki. Całość jest bogato ilustrowana zdjęciami i rysunkami, także samodzielnie wykonanymi przez dzieci. Część definicji ujęta jest w formie wierszyków ułatwiających zapamiętanie, a na końcu rozdziałów znajdują się ułożone przez uczniów quizy, sprawdzające wiedzę.
Piotr Kosek i Kacper Pitala nie mają wykształcenia w zakresie nauk ścisłych, ale o astrofizyce potrafią opowiadać jak nikt inny. Prowadzą kanały na YouTube, piszą książki i zarażają pasją innych. O swoich niezwykłych zainteresowaniach w Dniu Kosmosu opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.
W zeszłym roku Jakub Freda wpadł na pomysł, by stworzyć stronę "Analizy i obliczenia w rapie". Dziś na Facebooku obserwuje ją blisko 67 tys. ludzi, natomiast na Instagramie ponad 10 tys. Nastolatek w niepowtarzalny sposób połączył matematykę ze sztuką i prezentuje internautom niezwykłe obliczenia. Teraz opowiedział o tym w Dzień Dobry TVN.
Znamy już laureatów Nagród Nobla 2020 w dziedzinach fizjologia i medycyna oraz fizyka. Pierwsza trafiła do odkrywców wirusa odpowiedzialnego za wirusowe zapalenie wątroby typu C, druga natomiast przyznana została fizykom za badania dotyczące czarnych dziur.
Zastanawialiście się kiedyś dlaczego olbrzymie kontenerowce utrzymują się na wodzie? Jak to się dzieje, że te ciężkie statki nie idą na dno? Tematem gęstości i wyporności zajęły się Krystyna Czubówna oraz Zosia i Helenka, a w studiu Dzień Dobry TVN o różnicach między wodą słoną i słodką opowiedziała nam Monika Borecka z Centrum Nauki Kopernik.
Programowanie jest dziedziną, w której dominują mężczyźni. Według danych - pań pracujących w IT jest tylko ok. 10 proc. Kobietą, która chcce, by te proporcje się zmieniły jest gość Dzień Dobry TVN Renata Kaczoruk – modelka, fizyczka z powołania i współzałożycielka nowo powstałego polskiego oddziału Girls In Tech. Zapytaliśmy ją o współpracę z byłym Ministrem Administracji i Cyfryzacji, europosłem Michałem Boni i o szczegóły działalności Girls In Tech.
Studio Dzień Dobry TVN odwiedził Andrzej Dragan. Zapytaliśmy fizyka, co wynika z zadawania czasami absurdalnych pytań. Według eksperta, im bardziej oczywiste bywają pytania, tym trudniej znaleźć na nie odpowiedzi. Dlaczego?
Gośćmi Dzień Dobry TVN byli Michał Bączyk i Paweł Czyż - młodzi naukowcy, którzy badali zachowania pojedynczych i sprzężonych oscylatorów. Nie mając jeszcze matury, zdobyli tytuł najlepszych Młodych Naukowców w Unii Europejskiej. Skąd wziął się pomysł na ich projekt badawczy i dlaczego akurat taki? Czym młodzi naukowcy zajmują się po lekcjach i czy znajdują czas na "taniec na barze"? Dlaczego myślą o studiach poza granicami Polski? Życzymy obojgu dalszych sukcesów!
Zima to oblodzone i zaśnieżone ulice, które niewłaściwe konserwowane mogą prowadzić do tragedii. Dlaczego akurat sól topi lód? W studiu Dzień Dobry TVN fizyk dr Tomasz Rożek wykonał niezwykły eksperyment. A co piasek robi z lodem?
Naukowcy z Politechniki Krakowskiej odnaleźli w okolicach Krakowa tuf wulkaniczny i wytworzyli z niego geopolimer o niezwykłych właściwościach. O tym, czym są geopolimery i z czego można je wytworzyć oraz do czego stosować opowiedzieli w studiu Dzień Dobry TVN: prof. Janusz Mikuła, dr inż. Dariusz Mierzwiński oraz Tomasz Rożek.
Kartka papieru, zszywacz, barszcz instant , woda, wysoka świeczka w świeczniku. Tyle wystarczyło Tomaszowi Rożkowi, by w studiu Dzień Dobry TVN zrobić barszczyk czerwony. A ziemniaczki?
Czy to jest przyciąganie magnetyczne? Jaki związek przyciąganie przedmiotów może mieć z ludzkim potem? Czy te przedmioty są po prostu przyciągane do ciała? Czy ma to związek z postawą ciała jaką przyjmują ludzie, którzy przyciągają przedmiotu? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był Tomasz Rożek. Dlaczego te przedmioty zawsze są przystawiane do gołej skóry i to pod skosem?
Małgosia Rdest to jedyna Polka w prestiżowym wyścigu w Indiach. Już w ten weekend będzie nas reprezentować w New Delhi. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki rozmawiał z naszą dumą narodową.
Brytyjczyk, pilot RAF, aktualny rekordzista świata w prędkości osiągniętej na lądzie. I pierwszy człowiek, który przekroczył prędkość dźwięku na lądzie. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki spotkał się z Andym Greenem.
Pani prof. Agnieszka Zalewska jest pierwszą w historii kobietą we władzach CERN czyli Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych. W studiu Dzień Dobry TVN razem z rodziną opowiedziała nam jak wyglądała jej droga na szczyt i jaką ma receptę na łączenie pracy naukowej z wychowaniem czwórki dzieci.
Striptizerki z nocnego klubu w Moskwi rozebrały się dla Putina. Stworzyły kalendarz, którego motywem przewodnim jest wojna w Syrii. Chciały powalczyć ze stereotypami. Jakimi? Z dziewczynami z Moskwy rozmawiał dziennikarz Żenia Klimakin.
Obecny w napojach, stosowany do chłodzenia. Niezbędny do życia roślinom. Niewidoczny i bezwonny. Skąd więc wiemy, że istnieje? W studiu Dzień Dobry TVN dr Tomasz Rożek omówił właściwości fizyczne, zastosowanie i pochodzenie dwutlenku węgla, czyli popularnego CO2.