Fizyczne i chemiczne właściwości wody - jakie są?

chłopiec piję wodę z kranu
Jakie są fizyczne i chemiczne właściwości wody?
Źródło: Thanasis Zovoilis/Getty Images
Woda jest cieczą, bez której nie moglibyśmy istnieć na świecie. Zmienia swoje stany skupienia w zależności od temperatury. Poznaj wodę bliżej i zobacz, jakie ma właściwości.

Woda jest najczęściej występującą w przyrodzie cieczą, czyli związkiem chemicznym. Ma ogromne znaczenie zarówno dla fauny jak i flory. Dowiedz się, jakie są właściwości fizyczne i chemiczne wody.

Właściwości fizyczne wody

Czasami trudno odróżnić właściwości chemiczne i fizyczne wody. Te ostatnie wyróżniają się rodzajem stanu skupienia, a także barwą czy zapachem.

Woda występuje w trzech stanach skupienia, dlatego jest wyjątkową substancją chemiczną. Może mieć postać lodu, czyli występuje w stanie stałym. Naturalnie jest w stanie ciekłym, a w stanie gazowym zamienia się w parę wodną.

Woda jest bezbarwna w małych objętościach, natomiast przy większych - staje się jasnoniebieska. Nie ma zapachu ani smaku, a jest tak ważna w przyrodzie całego świata. Fizyczne właściwości wody obejmują także brak przewodzenia prądu oraz ciepła.

Właściwości wody fizyczne i chemiczne wpływają na to, że woda występuje w każdym miejscu na świecie. Cząsteczka jest także powszechna w Układzie Słonecznym, może występować we wnętrzu wielu planet. To tylko przypuszczenia, jednak lód występuje na części planetoid.

Tak liczne i ważne właściwości fizykochemiczne wody wpływają na to, że występuje ona głównie w oceanach, które pokrywają prawie 71% powierzchni globu. Mowa tu oczywiście o stanie ciekłym, jednak w postaci stałej występuje w lodowcach. Woda znajduje się także w atmosferze, w tym w chmurach i jako para wodna.

Porady dietetyków

DD_20211025_Makaron_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy makaron tuczy?
Czy makaron tuczy?
Woda w diecie dziecka
Woda w diecie dziecka
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Zdrowe i apetycznie wyglądające drugie śniadania
Zdrowe i apetycznie wyglądające drugie śniadania
Ketchup domowy czy sklepowy?
Ketchup domowy czy sklepowy?
Dlaczego zimą jemy więcej?
Dlaczego zimą jemy więcej?
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Odchudzanie a deficyt kaloryczny u dzieci
Odchudzanie a deficyt kaloryczny u dzieci
Pyszne, ale takie… uzależniające
Pyszne, ale takie… uzależniające
Najbogatsze źródła witaminy
Najbogatsze źródła witaminy
Ile tyjemy dojadając po dziecku?
Ile tyjemy dojadając po dziecku?
 Gdzie ukrywa się cukier?
Gdzie ukrywa się cukier?

Jaki wpływ mają właściwości wody na zdrowie?

Fizyczne i chemiczne właściwości wody wpływają na to, że występuje ona nie tylko na całej Ziemi, ale także w organizmie każdego człowieka. Stanowi nawet 70-75% ciała człowieka. Jak właściwości wody wpływają na nasze zdrowie i życie?

Warto wiedzieć, że dzięki wodzie krąży krew w naszym organizmie. To właśnie ona chroni niektóre partie ciała przed urazami, takie jak mózg czy gałkę oczną. Dzięki wodzie, zachodzi w wodzie wiele procesów, bo pełni rolę rozpuszczalnika dla substancji i związków chemicznych.

Dzięki wodzie możliwe jest trawienie oraz wchłanianie w organizmie. To właśnie ona występuje podczas żucia posiłków. Woda także ma wpływ na pochłanianie ciepła i rozprowadzanie go po ciele. Schładza je także dzięki parowaniu, czyli pocie.

Faktem jest to, że woda występuje w naszym organizmie, jednak trzeba pamiętać o tym, że wydalamy ją wraz z moczem, potem, wydychanym powietrzem, a także kałem. Właśnie dlatego powinniśmy przyjmować wodę, pijąc nawet 2 litry dziennie. W przypadku wysiłku fizycznego, tracimy więcej wody, dlatego trzeba pić jej jeszcze więcej.

Właściwości chemiczne wody - jakie są?

Woda jest zbudowana z jednego atomu tlenu oraz dwóch wodoru. Wzór strukturalny wody to H2O. Budowa cząsteczek ma wpływ na chemiczne właściwości wody. Ten związek chemiczny nie spala się i nie podtrzymuje spalania. Najważniejsze właściwości chemiczne dotyczą także tego, że woda nie ma smaku oraz jest nietoksyczna. Powoduje korozję metali, a także dysocjację kwasów i niektórych zasad.

Ma wpływ na środowisko wodne, dlatego umożliwia zajście wielu reakcji. Ma także olbrzymie znaczenie w reakcjach chemicznych, jest produktem ubocznym spalania węglowodorów, a także reakcji zobojętniania. Woda reaguje także z tlenkami, tworząc w ten sposób kwasy. W połączeniu z niektórymi tlenkami metali, tworzy zasady.

Jakie właściwości ma woda w postaci gazu?

Właściwości pary wodnej dotyczą wody w gazowym stanie skupienia. Jest bezwonna i bezbarwna, a swoje stany skupienia łatwo zmienia pod wpływem temperatury. Ten związek chemiczny jest niepalny i występuje w hydrosferze, a także atmosferze. Para wodna reaguje także z metalami oraz niemetalami. Powoli oddaje ciepło, czyli energię. Para wodna nie ma także smaku.

Właściwości wody utlenionej

Woda występuje także w roztworze nadtlenku wodoru, czyli jako woda utleniona. Ten związek chemiczny ma zastosowanie w medycynie oraz kosmetyce. Najbardziej znaną właściwością wody utlenionej jest odkażanie ran, dlatego służy do przemywania skóry po otarciach czy skaleczeniach. Lecznicze właściwości wody utlenionej wpływają również na ból gardła. To właśnie ona łagodzi stan zapalny, wystarczy połączyć łyżeczkę preparatu wraz ze szklanką wody, a następnie płukać gardło kilka razy na dobę.

Właściwości lecznicze wody utlenionej wpływają także na likwidację przykrego zapachu z ust. Wpływa korzystnie na choroby skóry, pomagając w leczeniu łuszczycy i grzybicy.

Właściwości wody kokosowej

Woda kokosowa jest pozyskiwana z młodych owoców palmy. Dzięki temu, jest bogata w minerały oraz witaminy. Woda kokosowa doskonale uzupełnia niedobory potasu oraz magnezu. Wpływa pozytywnie na pracę serca, a także cały układ krwionośny. Pomaga w schorzeniach układu nerwowego, a także w problemach żołądkowych i jelitowych.

Woda kokosowa działa także antybakteryjnie i antywirusowo. Może pozytywnie działać w przypadku grypy i alergii.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Thanasis Zovoilis/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości