Zdrowie

Czy trzeba pić osiem szklanek wody dziennie? Badacze byli w błędzie

Zdrowie

Autor:
Daria
Pacańska
Źródło:
dailymail.co.uk

Regularne picie wody jest konieczne do utrzymania naszego organizmu w dobrej kondycji. Jednak naukowcy podkreślają, że zalecane osiem szklanek dziennie może być ilością zbyt dużą w stosunku do rzeczywistych potrzeb organizmu. Jak powinniśmy się nawadniać?

Ile szklanek wody pić dziennie?

Połowa naszego dziennego spożycia wody pochodzi z pożywienia, dlatego naukowcy szacują, że tak naprawdę potrzebujemy około 1,3 do 1,8 litra dziennie, a nie dwa Wcześniejsze badania w tej dziedzinie opierały się na ankietach przeprowadzanych na niewielu osobach. Teraz ponad 90 naukowców z całego świata współpracowało, aby zmierzyć zapotrzebowanie organizmu na płyn.

Zdrowie

Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Badacze przeprowadzili ankietę wśród 5604 osób w wieku od ośmiu dni do 96 lat z 23 różnych krajów. Uczestnicy wypijali odmierzoną ilość wody, która została wzbogacona o izotop deuter, który naturalnie występuje w organizmie człowieka i jest całkowicie nieszkodliwy.

Naukowcy zmierzyli prędkość, z jaką deuter znikał z organizmu, co ujawniło, jak szybko woda w organizmie się przemieszcza. Analiza opublikowana w czasopiśmie "Science" wykazała, że ​​osoby żyjące w gorących i wilgotnych środowiskach oraz na dużych wysokościach, a także sportowcy, kobiety w ciąży i karmiące piersią potrzebują więcej wody, ponieważ ich metabolizm jest wyższy.

Profesor John Speakman, jeden z autorów badania z University of Aberdeen, powiedział, że obrót wody nie jest równy zapotrzebowaniu na wodę pitną.

- Nawet jeśli mężczyzna w wieku 20 lat ma zapotrzebowanie na średnio 4,2 litra wody dziennie, nie musi pić 4,2 litra wody dziennie. Około 15 procent tej wartości odzwierciedla wymianę wód powierzchniowych i wodę wytwarzaną w wyniku metabolizmu. Rzeczywiste wymagane spożycie wody wynosi około 3,6 litra dziennie, ponieważ większość pokarmów zawiera również wodę. Znaczna jej ilość jest dostarczana przez samo jedzenie. To badanie pokazuje, że powszechna sugestia, że ​​wszyscy powinniśmy wypijać osiem szklanek wody dziennie, jest prawdopodobnie zbyt wysoką wartością dla większości ludzi w większości sytuacji - tłumaczył profesor.

Czy picie 8 szklanek wody dziennie jest szkodliwe?

Profesor John Speakman wyjaśnił, że wypicie zalecanych ośmiu szklanek prawdopodobnie nie jest szkodliwe, ale w większości przypadków nie jest też potrzebne.

- Z obliczeń wynika, że ​​typowy mężczyzna w średnim wieku powinien wypijać około 1,6 do 1,8 litra dziennie, a typowa kobieta w tym samym wieku około 1,3 do 1,4 litra - powiedział. - Dla osób po osiemdziesiątce może to spaść do około 1,1 litra dziennie. Wiele zależy od rodzaju jedzenia. Jeśli na przykład piją dużo zupy, będą musieli pić mniej - wyjaśnił.

Prof. Speakman dodał, że herbata, kawa, napoje gazowane i soki owocowe również wliczają się do dziennej sumy.

- Nauka nigdy nie wspierała starych ośmiu szklanek jako odpowiedniej wskazówki, choćby dlatego, że myliła całkowity obrót wody z wodą z napojów i dużą ilością wody. Ta praca jest najlepszą, jaką wykonaliśmy do tej pory, aby zmierzyć, ile wody ludzie rzeczywiście zużywają codziennie - tłumaczył współautor badania, Dale Schoeller z University of Wisconsin-Madison.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło: dailymail.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: d3sign/Getty Images

Pozostałe wiadomości