Do połowy listopada tego roku zaobserwowano wzrost zapadalności na część chorób zakaźnych. Pandemia zakłóciła występowanie niektórych z nich, a zapadalność spadła nawet o połowę. Teraz ponownie obserwuje się wzrost.
Wzrost zapadalności na choroby zakaźne
Jak podaje Rynek Zdrowia od 1 stycznia do 15 listopada 2022 zaobserwowano prawie czterokrotnie więcej przypadków ospy wietrznej niż w tym samym okresie w 2021 roku. Zauważono również trzykrotny wzrost wirusowych zakażeń jelitowych, a liczba biegunek i zapalenia żołądkowo-jelitowego zwiększyła się prawie dwukrotnie. Na podobnym poziomie utrzymują się bakteryjne zakażenia jelitowe.
Zdrowie
Zdrowie
- Trzeba jednak pamiętać, że ospa wietrzna wróciła do stanów obserwowanych wcześniej. W przypadku większość chorób zakaźnych mamy jednak ewidentny wzrost - powiedziała Prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowa w dziedzinie epidemiologii.
Więcej też jest przypadków chorób zakaźnych przenoszonych drogą płciową - kiły, rzeżączki czy wirusa HIV. Zachorowań na AIDS odnotowano ponad dwukrotnie więcej. W 2022 roku jest także więcej zarażeń grypą oraz zakażeń grypopodobnych. Jak dodała prof. Paradowska-Stankiwicz: "Grypa w tym roku już występuje znacząco częściej niż rok wcześniej".
Ponowny wzrost zapadalności na choroby zakaźne
Pandemia, a przede wszystkim lockdowny, zakłóciły występowanie licznych chorób zakaźnych. Izolacja, a także noszenie maseczek i stosowanie środków antybakteryjnych pozytywnie wpłynęły na obniżenie roznoszenia się chorób. "Zapadalność z tego powodu w niektórych chorobach zakaźnych spadła w tym okresie o połowę, a nawet więcej" - zaznaczyła prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowa w dziedzinie epidemiologii.
Aktualne luzowanie obostrzeń może więc negatywnie wpływać na zapadalność na choroby zakaźne. Jak zwróciła uwagę profesor - obecnie część zakażeń znowu rośnie. Nie jest to jednak powód do strachu - specjalistka zwróciła uwagę, że ważna jest obserwacja długofalowa. "Niektóre zakażenia wykazują cykliczne tendencje wzrostowe występujące co 2-4 lata lub co 5 lat, czego przykładem jest ospa wietrzna czy krztusiec" - wyjaśniła.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Powrót dawnych chorób zakaźnych? Najbardziej narażone są dzieci
- USA. Potwierdzono 16 przypadków osób zakażonych listeriozą. Co to za choroba?
- Ospa wietrzna - co to za choroba? Czym się różni od ospy prawdziwej i jak ją rozpoznać?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: Rynek Zdrowia
Źródło zdjęcia głównego: Virojt Changyencham/Getty Images