Newsy

Powrót dawnych chorób zakaźnych? Najbardziej narażone są dzieci

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
naukawpolsce.pap.pl
Strzykawka z preparatem. Szczepienie przeciw COVID-19. Pandemia. Szczepienia

Polscy i światowi specjaliści do spraw epidemiologicznych zachęcają do szczepień, nie tylko na COVID-19. Alarmują, że spada liczba osób, zwłaszcza dzieci, zaszczepionych na tak groźne choroby jak odra. To stwarza ryzyko powrotu opanowanych epidemii.

Ryzyko powrotu dawnych chorób zakaźnych

Prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, która jest kierowniczką Pracowni Epidemiologii Chorób Zwalczanych Drogą Szczepień w Zakładzie Epidemiologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH w Warszawie, poruszyła temat spadku poziomu zaszczepienia na niebezpieczne choroby zakaźne na świecie.

Specjalistka mówiła o tym podczas konferencji prasowej online „Zakażenia 2021”. Stwierdziła, że aktualnie największym wyzwaniem jest pandemia COVID-19 i konieczność zaszczepienia jak największej populacji przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Zwróciła również uwagę, że istnieje wiele innych chorób zakaźnych, przeciwko którym dostępne są specjalne preparaty ochronne i nie można zaniedbywać stosowanych od dawna szczepień.

Obniżanie się w ostatnich latach stanu zaszczepienia populacji grozi pojawieniem się ognisk zachorowań na choroby zakaźne, które udało się już ograniczyć lub nawet wyeliminować.

Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia
Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Filipiak o lekach na COVID-19 Źródło: Dzień Dobry TVN

Jakie choroby zakaźne stanowią obecnie zagrożenie?

Krajowa konsultantka w dziedzinie epidemiologii jako przykład podała poliomielitis, czyli tzw. nagminne porażenie dziecięce, nazywane też chorobą Heinego-Medina. Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH wynika, że w 2016 r. wyszczepienie przeciwko tej chorobie w Polsce sięgało prawie 92 proc., a w 2020 r. spadło już do nieco poniżej 85 proc.

Podkreśliła, że na całym świecie spada odsetek dzieci zaszczepionych przeciwko odrze. Według najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) w USA, w czasie pandemii COVID-19 odnotowano największy od 20 lat wzrost liczby dzieci niezaszczepionych przeciwko odrze, która jest bardzo groźną chorobą zakaźną.

Co prawda według danych światowych liczba zgłoszonych w 2020 r. przypadków odry spadła w porównaniu do poprzednich lat, ale ponad 22 mln niemowląt w ogóle nie otrzymało pierwszej dawki szczepionki – to 3 mln więcej niż w 2019 r. Oznacza to największy wzrost niezaszczepionych dzieci od dwóch dekad.

- Niepokojące są też krytyczne braki w nadzorze nad tą chorobą, co zwiększa ryzyko powrotu epidemii odry w przyszłości - dodała prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz.

Szczepienia ochronne dzieci w Polsce

Łącznie, na koniec 2019 r., zgodnie z obowiązującym kalendarzem szczepień na różne choroby zakaźne w pełni zaszczepionych było 85,2 proc. polskich dzieci w wieku trzech lat (urodzonych w 2017 r.), czyli 338 983. Częściowo zaszczepionych zostało 13,6 proc. (54 128), a 1,2 proc. (4 642) w ogólnie nie przyjęło szczepień.

- Zbliżamy się do progu odporności populacyjnej i jest on coraz bardziej zagrożony - ostrzegła krajowa konsultantka w dziedzinie epidemiologii prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz.

W trakcie konferencji prasowej zastępczyni Głównego Inspektora Sanitarnego Izabela Kucharska podkreśliła, że „szczepienia są najważniejsze w ochronie przed zakażeniami, gdyż ratują życie”. Przytoczyła dane WHO, z których jasno wynika, że co roku szczepienia ratują około 3 milionów żyć na całym świecie.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Źródło zdjęcia głównego: Morsa Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości