Profilaktyka zdrowia

Darmowe szczepienia przeciw grypie dla dorosłych. Gdzie można przyjąć preparat?

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Luiza
Bebłot
Źródło:
PAP
szczepienia, szczepionka

Osoby pełnoletnie od wtorku 23.11 mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw grypie. W życie weszły przepisy w sprawie metody zapobiegania grypie sezonowej. Preparat można przyjąć w jednym z 3 tysięcy punktów w całej Polsce. Do kiedy będą wykonywane szczepienia?

Darmowe szczepienia przeciw grypie

W Dzienniku Ustaw opublikowano przepisy w sprawie metody zapobiegania grypie sezonowej w sezonie 2021/2022. Zgodnie z nowymi przepisami od wtorku osoby, które najpóźniej w dniu przeprowadzenia szczepienia ukończyły 18 lat (ok. 30 mln osób) będą mogły zaszczepić się bezpłatnie w istniejących punktach szczepień. Jest ich około 3 tys.

Ruszyły szczepienia przeciwko grypie
Ruszyły szczepienia przeciwko grypie Źródło: Dzień Dobry TVN

Dotychczas refundowano szczepionkę 13 grupom osób wskazanym do szczepienia z racji narażenia w sposób szczególny na zakażenie wirusem tej choroby w wyniku wykonywanych obowiązków zawodowych (m.in. osobom zatrudnionym w podmiotach leczniczych, żłobkach, placówkach oświatowych), z powodu miejsca ich pobytu (domy pomocy społecznej, zakłady opiekuńczo-lecznicze, hospicja, oddziały opieki długoterminowej) lub wieku (osoby powyżej 75 lat).

Darmowa szczepionka przeciw grypie dla dorosłych

Tymczasem - jak podano - do 5 listopada liczba osób z grona uprawnionych do refundacji nie przekroczyła 250 tys. osób, "przy docelowej szacowanej realizacji 3 mln szczepień.

- Za podjęciem działań prewencyjnych oraz zmierzających do wykorzystania zgromadzonych rezerw strategicznych przez zmianę grupy uprawnionej na osoby, które najpóźniej w dniu przeprowadzenia szczepienia ukończyły 18. rok życia, przemawia aktualny stan zaszczepienia ogólnej populacji (wiek 0,5 - 100 lat) do dnia 5 listopada 2021 r. szacowany na poziomie 1 mln osób - napisano w ocenie skutków regulacji.

Darmowa szczepionka przeciw grypie - punkty szczepień

Szczepienia będą wykonywane do 31 marca 2022 roku lub do wyczerpania zapasów z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Lista punktów szczepień znajduje się na stronie: www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/

Zobacz także:

Autor:Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Morsa Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości